Nešťastní Češi. Jak poznat, že jste výjimka

Domácí Domácí
7. 5. 2012 14:00
Průzkum ukazuje, kdo je typicky šťastným Čechem a kdo naopak nešťastným

Praha - Více než polovina Čechů je nešťastná. Prototypem nespokojenosti je pak starší vdaná žena z maloměsta a s nízkým příjmem.

Téměř polovina lidí je navíc nešťastná v manželství. Ideálem štěstí je vyučený mladý muž z města, který má rodinu.

Vyplývá to z průzkumu agentury TNS AISA, ve kterém vyzpovídala téměř 1000 respondentů.

Podle výsledků průzkumu se pouze 19 procent respondentů označilo za "velmi šťastné" a 26 procent za "spíše šťastné". Za "spíše nešťastné" se naopak považuje 31 procent lidí a za "nešťastné" 24 procent.

Hlavním atributem, který Čechy učiní šťastnými, je pak fakt, že budou sami sebou.

Typickým velmi šťastným Čechem je muž z města ve věku mezi 26 a 45 lety, který je vyučený, ženatý a má dvě děti. Čistý měsíční příjem v jeho domácnosti pak činí 10 až 15 000 korun.

Hlavním zástupcem nešťastného člověka je naopak vyučená vdaná žena ve věku 46-65 let, s měsíčním příjmem od 10 do 15 000 korun na domácnost. Má pouze jedno dítě a pochází z moravského města maximálně se 100 000 obyvateli.

I pohlaví hraje v míře štěstí roli. "Muži jsou v Česku spokojenější než ženy. Velmi šťastní, nebo celkem šťastní se cítí být skoro polovina - 49 procent respondentů. Naopak šťastné jsou jen 4 Češky z deseti," uvádí autoři průzkumu.

Bohatší lidé jsou šťastnější

S věkem pocit štěstí ubývá. Ve věku do 25 let se cítí plná polovina Čechů šťastně. Tendence štěstí pak s věkem klesá a generace 46 let a více se už vykazuje jen 4 šťastnými lidmi z deseti.

Důležitou roli hraje podle autorů průzkumu i vzdělání. Z Čechů, kteří mají jen základní vzdělání, je šťastná zhruba třetina. Šťastní jsou i čtyři z deseti vyučených bez maturitní zkoušky. 

Prohlédněte si 10 nejpřátelštějších zemí světa:

Naopak u těch, kteří ukončili střední vzdělání maturitou, je šťastná většina, šest lidí z deseti. Stejné procento připadá i na vysokoškoláky.

Pokud se podíváme na štěstí z hlediska příjmů, movitější lidé jsou šťastnější. Více než dvě třetiny lidí s čistým měsíčním příjmem v domácnosti nad 25 tisíc korun uvedly, že jsou velmi šťastní, nebo celkem šťastní.

Respondenti s ostatními příjmy jsou pak na podobné úrovni, zhruba polovina z nich se cítí nešťastně.

"Češi štěstí chápou jako komplexní jev sestavený z toho, že se cítí dobře, jsou spokojení či dokonce radostní, mají blízké vztahy s rodinou, přáteli, partnerem, prožívají nové zážitky, cítí spojení s přírodou," dodávají autoři průzkumu.

Mapa štěstí - všechny komponenty, které Češi označili jako pocit štěstí.
Mapa štěstí - všechny komponenty, které Češi označili jako pocit štěstí. | Foto: Max Media

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy