Chtěl 7,5 milionu, dostal podmínku. Počítačový expert vydíral firmu, že zveřejní data jejích klientů

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 5. 2016 15:30
Sedm a půl milionu korun, které má uložit do trafostanice v Nuslích, požadoval po majiteli cestovní agentury Old Town Apartments bývalý počítačový technik Jan Mareš. V opačném případě prý zveřejní data klientů agentury, která krátce předtím ukradl. Soud minulý týden vynesl verdikt: Ač Marešovi hrozil podle trestního zákoníku nejméně pětiletý trest, udělil mu za vydírání a krádež dat jen dvouletou podmínku. Podle znalců je totiž napravitelný. "Už samotné projednání před soudem je pro něj dostačující výstraha," uvedl soudce Kamil Kydalka. Mareš ale má zůstat pod dohledem probačního úředníka a také psychiatra. Rozsudek je pravomocný, protože Mareš i žalobce se vzdali práva na odvolání.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počítačového technika Jana Mareše loni v únoru opustila přítelkyně. Konec dlouholetého vztahu řešil osmadvacetiletý muž neobvyklým způsobem:  

V domnění, že se k němu dívka vrátí, pokud bude mít hodně peněz, ukradl data klientů pražské cestovní agentury Old Town Apartments a jejímu majiteli Janu Opletalovi poslal několik e-mailů, v nichž žádal 7,5 milionu korun. Jinak prý ukradená data zveřejní. A poslal mu i fotografii místa, kam má peníze dát: trafostanici v pražských Nuslích.

Opletal se místo placení ale obrátil na policii a ta Mareše brzy zatkla. Případ minulý týden ukončil Městský soud v Praze: Soudce Kamil Kydalka potrestal Mareše dvouletou podmínkou s odkladem na čtyři roky.

Kromě podmíněného trestu Kydalka rozhodl, že Marešovi propadne i počítač, nabíječka a kabel - tedy vybavení, pomocí něhož data klientů cestovky stáhl a rozeslal vyděračské e-maily. Má také zaplatit 23 tisíc korun, které majitel cestovní agentury musel investovat do zabezpečení počítačů.

Je napravitelný

Marešovi přitom hrozilo za vydírání a krádež dat minimálně pětileté vězení. Soudce mu ale trest proti zákonné sazbě výrazně snížil. A to s poukazem na znalecké posudky z oblasti psychiatrie, které si nechal vypracovat.

Podle znalců se Mareš dá napravit a nebyl ani trestán. "Už samotné projednání před soudem je pro něj podle nich dostačující výstraha," uvedl soudce. Mareš ale má zůstat pod dohledem probačního úředníka a také psychiatrů.

Sám Mareš se k činu přiznal a kál se. "Bylo to zkratové jednání, které nedokážu odůvodnit," uvedl před senátem Městského soudu v Praze. Svůj zkrat vysvětluje tíživou životní situací. "V prosinci 2014 jsem přišel o zaměstnání, v únoru se rozešel s dívkou, neměl jsem ani kde bydlet, tak jsem přespával u kamaráda," popisoval.

Jméno ondrejm, heslo ondrejm

Případ ukázal, jak nedbale si Opletalova firma zabezpečila svoje data. Měla totiž společnou internetovou síť s půjčovnou automobilů, v níž Mareš před několika lety krátce pracoval. A obě firmy měly primitivní hesla, která několik let neobměnily. Když se Mareš náhodně zkusil přihlásit jménem svého bývalého šéfa, data bez problémů stáhl.

"Já tam měl tehdy přihlašovací jméno janm a stejné heslo. Zkusil jsem ondrejm a fungovalo to," popsal před soudem Mareš. A jak vyšlo najevo, úplně stejně měli konstruovány přístupová hesla a jména i další lidé v obou firmách.

Mareš tak v polovině února stáhl data asi dvaceti tisíc klientů Old Town Apartments. A o zhruba šest týdnů později poslal uvedené e-maily. Před soudem několikrát opakoval, že to bylo v opilosti a nemyslel to vážně. A prý se ani poté nebyl podívat na určené místo u trafostanice, kam měl Opletal donést peníze.

Nikdo se neodvolal

Sám Opletal přiznal, že zabezpečení nebylo příliš dokonalé. A že používali hesla, která byla stejná jako přihlašovací jméno. "Ten systém nebyl stavěn s předpokladem, že bude zneužit," vysvětlil a dodal, že ihned po aféře změnili a zpřísnili veškeré přístupy do systému.

Opletal si také přihlásil 30 tisíc korun jako úhradu času, kdy musel problém způsobený Marešem řešit, a sto tisíc jako náhradu nemajetkové újmy - a to především za strach a stres, jemuž byla kvůli vydírání jeho rodina vystavena. To ale soudce odmítl a odkázal Opletala na civilní žalobu.

Verdikt je pravomocný, protože jak Mareš, tak státní zástupkyně se na místě vzdali práva na odvolání.

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande.
1:24
Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters

 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy