Chtěl 7,5 milionu, dostal podmínku. Počítačový expert vydíral firmu, že zveřejní data jejích klientů

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 5. 2016 15:30
Sedm a půl milionu korun, které má uložit do trafostanice v Nuslích, požadoval po majiteli cestovní agentury Old Town Apartments bývalý počítačový technik Jan Mareš. V opačném případě prý zveřejní data klientů agentury, která krátce předtím ukradl. Soud minulý týden vynesl verdikt: Ač Marešovi hrozil podle trestního zákoníku nejméně pětiletý trest, udělil mu za vydírání a krádež dat jen dvouletou podmínku. Podle znalců je totiž napravitelný. "Už samotné projednání před soudem je pro něj dostačující výstraha," uvedl soudce Kamil Kydalka. Mareš ale má zůstat pod dohledem probačního úředníka a také psychiatra. Rozsudek je pravomocný, protože Mareš i žalobce se vzdali práva na odvolání.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počítačového technika Jana Mareše loni v únoru opustila přítelkyně. Konec dlouholetého vztahu řešil osmadvacetiletý muž neobvyklým způsobem:  

V domnění, že se k němu dívka vrátí, pokud bude mít hodně peněz, ukradl data klientů pražské cestovní agentury Old Town Apartments a jejímu majiteli Janu Opletalovi poslal několik e-mailů, v nichž žádal 7,5 milionu korun. Jinak prý ukradená data zveřejní. A poslal mu i fotografii místa, kam má peníze dát: trafostanici v pražských Nuslích.

Opletal se místo placení ale obrátil na policii a ta Mareše brzy zatkla. Případ minulý týden ukončil Městský soud v Praze: Soudce Kamil Kydalka potrestal Mareše dvouletou podmínkou s odkladem na čtyři roky.

Kromě podmíněného trestu Kydalka rozhodl, že Marešovi propadne i počítač, nabíječka a kabel - tedy vybavení, pomocí něhož data klientů cestovky stáhl a rozeslal vyděračské e-maily. Má také zaplatit 23 tisíc korun, které majitel cestovní agentury musel investovat do zabezpečení počítačů.

Je napravitelný

Marešovi přitom hrozilo za vydírání a krádež dat minimálně pětileté vězení. Soudce mu ale trest proti zákonné sazbě výrazně snížil. A to s poukazem na znalecké posudky z oblasti psychiatrie, které si nechal vypracovat.

Podle znalců se Mareš dá napravit a nebyl ani trestán. "Už samotné projednání před soudem je pro něj podle nich dostačující výstraha," uvedl soudce. Mareš ale má zůstat pod dohledem probačního úředníka a také psychiatrů.

Sám Mareš se k činu přiznal a kál se. "Bylo to zkratové jednání, které nedokážu odůvodnit," uvedl před senátem Městského soudu v Praze. Svůj zkrat vysvětluje tíživou životní situací. "V prosinci 2014 jsem přišel o zaměstnání, v únoru se rozešel s dívkou, neměl jsem ani kde bydlet, tak jsem přespával u kamaráda," popisoval.

Jméno ondrejm, heslo ondrejm

Případ ukázal, jak nedbale si Opletalova firma zabezpečila svoje data. Měla totiž společnou internetovou síť s půjčovnou automobilů, v níž Mareš před několika lety krátce pracoval. A obě firmy měly primitivní hesla, která několik let neobměnily. Když se Mareš náhodně zkusil přihlásit jménem svého bývalého šéfa, data bez problémů stáhl.

"Já tam měl tehdy přihlašovací jméno janm a stejné heslo. Zkusil jsem ondrejm a fungovalo to," popsal před soudem Mareš. A jak vyšlo najevo, úplně stejně měli konstruovány přístupová hesla a jména i další lidé v obou firmách.

Mareš tak v polovině února stáhl data asi dvaceti tisíc klientů Old Town Apartments. A o zhruba šest týdnů později poslal uvedené e-maily. Před soudem několikrát opakoval, že to bylo v opilosti a nemyslel to vážně. A prý se ani poté nebyl podívat na určené místo u trafostanice, kam měl Opletal donést peníze.

Nikdo se neodvolal

Sám Opletal přiznal, že zabezpečení nebylo příliš dokonalé. A že používali hesla, která byla stejná jako přihlašovací jméno. "Ten systém nebyl stavěn s předpokladem, že bude zneužit," vysvětlil a dodal, že ihned po aféře změnili a zpřísnili veškeré přístupy do systému.

Opletal si také přihlásil 30 tisíc korun jako úhradu času, kdy musel problém způsobený Marešem řešit, a sto tisíc jako náhradu nemajetkové újmy - a to především za strach a stres, jemuž byla kvůli vydírání jeho rodina vystavena. To ale soudce odmítl a odkázal Opletala na civilní žalobu.

Verdikt je pravomocný, protože jak Mareš, tak státní zástupkyně se na místě vzdali práva na odvolání.

Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande.
1:24
Studentka Newyorské univerzity Nicole He sestavila robota na hledání lásky. Počítač nás prý zná lépe než my sami. Ví, s kým bychom měli jít na rande. | Video: Reuters

 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy