Nešťastné, říká o utracení žirafy ředitel pražské zoo

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
10. 2. 2014 19:02
Žirafí samec byl zdravý, svými geny se však nehodil do chovu.
Tělo žirafího samce ošetřovatelé porcovali před návštěvníky.
Tělo žirafího samce ošetřovatelé porcovali před návštěvníky. | Foto: Reuters

Praha - V případu žirafího samce Maria, kterého v neděli utratila kodaňská zoo, proti sobě stojí věda a emoce.

Zahrada vysvětluje, že osmnáctiměsíční zvíře musela utratit, protože jeho geny byly příliš běžné a mohly by vést k příbuzenskému křížení.

Naproti tomu ale stojí část veřejnosti, která postup dánské zoo považuje za neetický a zbytečně krutý. Na podporu žirafy lidé demonstrovali i podepisovali petice. Bez úspěchu. Nepomohlo ani to, že zahrady například v Nizozemsku či Británii nabídly poskytnout Mariovi nový domov.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na základě informací, které dosud má, považuje postup kodaňské zoo za "nešťastný". Upozornil ale, že případ je těžké hodnotit a problematika managementu populací je komplikovaná.

"Úvaha, že je vhodnější utratit přebytečné jedince, než omezovat reprodukci, má své opodstatnění a rozhodně ji nelze a priori odmítnout. Samozřejmě záleží na druhu zvířete a celé řadě konkrétních okolností," vysvětlil.

Kontroverzi vzbudil i způsob, jakým dánský žirafí samec přišel o život. Veterinář ho střelil do hlavy elektrickou pistolí, injekce by totiž znehodnotila maso. Následně byl Marius před zraky návštěvníků, včetně malých dětí, pitván. Kusy masa pak ošetřovatelé nakrmili lvy.

"Lidé jsou tím fascinováni, dospělí i děti, a rádi by slyšeli příběhy, ke kterým se běžně nedostanou. Myslím, že to je dobré. Pomáhá to rozšířit znalosti o zvířatech, ale také o životě a smrti," citoval deník Guardian vědeckého ředitele kodaňské zoo Bengta Holsta.

Postup kodaňské zoo posvětila Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) i evropský chovný program pro žirafy.

"Žirafy kodaňské zoo jsou součástí mezinárodního chovného programu, který má za cíl zajistit zdravou žirafí populaci v evropských zoo. To je prováděno neustálým zabezpečováním toho, aby se křížily pouze nepříbuzné žirafy a zabránilo se tak příbuzenskému křížení. Pokud jsou geny zvířete v populaci běžné, další křížení s oním zvířetem je nežádoucí," vysvětlil Holst na stránkách zahrady.

Přebytek samců řeší i jiné zahrady

Podle něj zoo neměla na výběr. Umístěním Maria do jiné evropské zahrady by příbuzenskému křížení nezabránila, antikoncepční léky by zhoršily kvalitu Mariova života a vypuštění žirafy do volné přírody také nepřipadalo v úvahu. Žádný oficiální program, který by toto umožňoval, podle Holsta neexistuje.

Podle deníku Guardian zoo nereagovala ani na nabídku soukromníka, který chtěl žirafu koupit za 50 tisíc euro. Holst na stránkách zoo upozornil, že jako člen EAZA zahrada zvířata prodávat nesmí.

Žirafy patří mezi takzvané polygynní druhy, to znamená, že na jednoho dospělého samce připadá více samic. Do problémů s přebytkem samců u podobných druhů zvířat se tak dostává řada zahrad. Pražská zoo se takové situace snaží řešit umisťováním zvířat jinam. Hledání vhodného místa však může trvat velmi dlouho.

 

Právě se děje

Další zprávy