Nešťastná náhoda, myslí si policie o Třískově smrti. Shání svědky, kamery pád zachytily nezřetelně

Jan Menšík Jan Menšík
25. 9. 2017 11:59
Pražská policie, která od soboty vyšetřuje úmrtí Jana Třísky, se domnívá, že známý herec zemřel nešťastnou náhodou. Redakci to řekl mluvčí policie Tomáš Hulan. Policie má k dispozici kamerové záznamy, avšak ty k objasnění neštěstí nestačí, jelikož situaci téměř nezachytily.
Herec Jan Tříska.
Herec Jan Tříska. | Foto: Lucernafilm - Alfa

Praha - Okolnosti tragického pádu herce Jana Třísky z Karlova mostu vyšetřuje pražská policie. Osmdesátiletý Tříska na následky zranění v noci na pondělí zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Po zveřejnění zprávy v médiích se objevily spekulace, zda šlo o úmysl Jana Třísky. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana byl hercův pád nešťastnou náhodou, avšak žádá svědky události, aby se policii ozvali. Také režisér Jiří Mádl, se kterým měl Tříska začít natáčet film, je přesvědčen, že šlo o nehodu.

"V dané chvíli se má situace tak, že disponujeme dílčími výsledky prošetřování, které vypovídají o tom, že se jedná spíše o nešťastnou náhodu než cílené jednání osmdesátiletého muže," sdělil Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan. Současně apeluje na všechny, kdo byli v sobotu kolem 16. hodiny v okolí Karlova mostu a byli svědkem neštěstí, aby se ozvali na linku 158.

Policie má k dispozici také záznamy z kamer na Karlově mostě, avšak ty k objasnění nestačí. "Některé kamerové záznamy máme, nicméně ty buď vůbec situaci nezachycují, nebo značně nezřetelně. Proto prosíme svědky. Nelze to z těch záznamů, které máme k dispozici, vykoukat," objasnil Hulan.

Že muselo jít o nešťastnou náhodu, je přesvědčen i herec a režisér Jiří Mádl, s nímž měl Tříska v pondělí začít natáčet nový film Na střeše.

"Byl v perfektní kondici a těšil se na velikánskou roli. Poslední měsíce nežil ničím jiným. Představa, že by přiletěl z Kalifornie, absolvoval kostýmní zkoušky a šel ukončit život, je naprosto hloupá. Vymstil se mu jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každýho novýho filmu," napsal na sociální síť Facebook Mádl.

O tradičním rituálu Jana Třísky před každým začátkem natáčení filmu promluvil Mádl také v České televizi. "Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy," popsal v ČT Mádl. 

Připomeňte si Jana Třísku v jeho zásadních rolích:

Připomeňte si Jana Třísku v jeho zásadních rolích | Video: Aktuálně.cz

Osmdesátiletý herec Jan Tříska ležel s vážným zraněním v nemocnici poté, co v sobotu odpoledne spadl z Karlova mostu do Vltavy. Dvěma mužům z okolo projíždějící lodi se ho podařilo z vody vytáhnout a oživit. Přesto ležel v Ústřední vojenské nemocnice v kritickém stavu. Od pondělí měl natáčet film Na střeše. Poslední filmovou roli ztvárnil ve snímku Jana Svěráka s názvem Po strništi bos, který měl premiéru letos v létě.

Tříska si jako jeden z nejtalentovanějších herců generace 60. let vysloužil přezdívku český Marlon Brando. V roce 1977 se rozhodl pro emigraci z komunisty ovládané země. Usadil se v Kalifornii, dokázal prorazit i do Hollywoodu. Po pádu komunismu se pravidelně vracel kvůli filmovým i divadelním rolím i do Česka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy