Nestačí jim, že svrhli vládu? Advokáti válčí s policií

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 6. 2015 21:28
V Česku bylo za posledních devět let obviněno skoro 400 advokátů. Každý třicátý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Otevřená válka se rozpoutala mezi policií a Českou advokátní komorou. A to poté, co policie obvinila jejího významného člena Martina Grubnera, který je členem kontrolní komise komory. Viní jej z toho, že je hlavou skupiny, která připravila stát o více než sto milionů na daních.

A policie oznámila, že poté, co sedmnáctičlennou skupinu zatkla, se sama stala terčem útoku ze strany organizátorů podvodu. "Hlavní aktéři nutí spoluobviněné, aby sepisovali smyšlená a lživá obvinění na vyšetřovatele tohoto případu, která následně zasílají Generální inspekci bezpečnostních sborů," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a naznačil, že tím, kdo za vším stojí, je právě Grubner.

"Na hlavního aktéra celého případu byla uvalena vazba právě proto, aby mu bylo zamezeno ovlivňovat svědky, případně likvidovat důkazy vyšetřovatelům přímo pod rukama," dodal Hulan s tím, že hnacími motory skupiny byli právě advokáti.

Česká advokátní komora se proti tvrzení policie ostře ohradila. "Důrazně nesouhlasíme s podobnými prohlášeními, která jsou často vykonstruovaná a lživá a ve vztahu k advokátům vykonávajícím obhajobu dokonce mstivá s charakterem odplaty," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Nestačí jim, že svrhli vládu?

"Se znepokojením sledujeme, jak policie a státní zastupitelství pod dojmem toho, že se jim pomocí sdělovacích prostředků podařilo dokonce svrhnout vládu, místo toho, aby se věnovaly prošetřování trestné činnosti a opatřování důkazů proti skutečným pachatelům, vyvolávají v občanech hysterii a 'odsouzení předem', aniž mají dostatek podkladů pro trestní stíhání," dodala.

Pravda je, že počet stíhaných advokátů v posledních letech prudce stoupl. Podle statistiky České advokátní komory bylo za posledních 9 let obviněno 398 advokátů nebo jejich koncipientů - tedy každý třicátý. Nejvíce, 67, jich policie obvinila v roce 2013, v roce 2014 jich pak bylo obviněno o deset méně. Až do roku 2010 přitom počet stíhaných advokátů nepřekročil 40 ročně.

A za většinu z nich se komora postavila. I když jim kvůli obvinění může pozastavit činnost nebo je i vyškrtnout ze seznamu, učinila to jen u zlomku z nich. "Pozastavení činnosti je velmi drastický zásah do života advokáta, kdy ho připravujete o renomé a berete mu možnost obživy. Proto se používá jen v případech, kdy ty důvody v začátku trestního stíhání jsou opravdu přesvědčivé," uvedla Chaloupková.

Utrhli se ze řetězu

Kvůli obvinění pozastavila komora od roku 2006 činnost pouze 32 advokátům. Jen o pět více, 37, jich pak ze svých řad definitivně vyškrtla.

Kolik jich nakonec skončilo s pravomocným odsouzením, však není možné zjistit – komora podle Chaloupkové tuto statistiku nevede. Nápovědu ale prý může dát počet přerušených řízení, kterých je 113. "To jsou pravděpodobně případy, kdy byli očištěni," uvedla Chaloupková.

A s růstem počtu stíhaných advokátů vzrůstá i počet domovních prohlídek v jejich kancelářích. Zatímco ještě v roce 2012 uskutečnila policie u advokátů jen pět domovních prohlídek, v roce 2013 jich bylo již 27 a o rok později 25. Číslo za prvních pět měsíců letošního roku je šest.

"To tu nikdy nebylo. Policisté a státní zástupci se utrhli ze řetězu," komentoval to bývalý místopředseda České advokátní komory a nyní šéf výboru advokátské mlčenlivosti Jan Brož.

Musíme být přesvědčeni, že pochybil

To, zda činnost advokátovi pozastaví, rozhoduje představenstvo komory.  "V případech, kdy představenstvo ČAK není v průběhu trestního řízení pevně přesvědčeno, že advokát pochybil, jeho činnost nepozastaví a vyčká definitivního výsledku trestního stíhání," uvedla Chaloupková.

V posledním roce například pozastavila činnost Michaele Salačové a Janu Slunéčkovi, kteří stojí před soudem za to, že s pomocí Štěpánky Kunstové, která se prohlašovala za vědmu, připravili umírajícího seniora o veškerý majetek včetně hrobky. Nebo advokátovi Václavu Sládkovi, který je stíhán v nejasném případě, kdy vydal z advokátní úschovy 43 milionů korun člověku, kterému nepatřily.

Komora se naopak zastala advokátů z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and Partners) Davida Michala, Marka Stubleyho a Karolíny Babákové, kteří jsou stíháni v několika kauzách spolu s Ivo Rittigem – například za vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. "Prostě nebyl dostatek důkazů pro pozastavení jejich činnosti," konstatovala Chaloupková.

 

Právě se děje

Další zprávy