Lékaři se chtějí zbavit agresivních pacientů. Zákon je proti

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 8. 2014 5:30
Lékařská komora se opakovaně snaží změnit paragrafy tak, aby mohli doktoři ukončit léčbu pacienta třeba jen kvůli ztrátě vzájemné důvěry. Ministerstvo zdravotnictví nápad odmítá.
Foto: Thinkstock

Praha - Nestojíme o pacienty, kteří mají svou hlavu, nespolupracují a ještě k tomu nás urážejí, shodují se čeští lékaři. Jenže nepříjemných svěřenců se jen tak nemohou zbavit. Současná legislativa jim to nedovoluje - odmítnout pacienta lze jen kvůli omezené kapacitě ordinace.

Česká lékařská komora se proto opakovaně pokouší normu změnit. Teď znovu přesvědčuje ministerstvo zdravotnictví, aby do zákona o zdravotních službách vepsalo nové pravidlo, podle kterého by k přerušení péče stačila třeba jen ztráta důvěry.

"Lékař může ukončit péči o pacienta, pokud je závažným způsobem narušen vztah důvěry mezi lékařem a pacientem," zní doslova podmínka, kterou lékaři požadují zakotvit do zákona.

Tvrdí přitom, že by svého nového práva využívali jen výjimečně: třeba v případech, kdy jsou lidé na zdravotníky agresivní nebo když nerespektují jejich rady. A zároveň slibují, že by pacienta nenechali úplně bez pomoci - domluvili by mu prý péči u některého z kolegů.

"Už o tom jednáme s ministerstvem zdravotnictví," potvrzuje mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

Vedení resortu je však k takovým nápadům zatím skeptické. Odmítlo je do zákona zapracovat už za ministra Leoše Hegera (TOP 09) a ani teď se lidé z týmu Svatopluka Němečka (ČSSD) netváří přívětivě.

"Obávám se, že je tento požadavek obtížně splnitelný. Jsou důležitější věci k řešení," odmítá lékařskou iniciativu ministerský náměstek Tom Philipp.

Když je lékař šikanován

Problém je podle legislativců hlavně v definici. Jen těžko se totiž hledá taková, která by nebyla zneužitelná. "Chápu lékaře, ale definovat ztrátu důvěry je opravdu těžké. Je to dost kontroverzní. Těžko sestavíte takovou formuli, kterou by nešlo zneužít," vysvětluje například lidovecký poslanec a člen sněmovního zdravotního výboru Ludvík Hovorka.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Jeho sněmovní kolega a současně předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula z hnutí ANO by byl zase ochotný povolit jen odmítání takových pacientů, kteří by se dopouštěli konkrétních deliktů – třeba šikany či agresivity vůči lékaři.

"Aby je lékař nemohl odbýt jen z nějakého malicherného důvodu," vysvětluje Vyzula a nabádá při případném schvalování zákona k opatrnosti.

Všechno ví lépe, chtějí jen razítko

Lékaři se o změnu zákona snaží i přesto, že problémových pacientů je podle jejich odhadu necelé jedno procento.

"Každý praktik ví určitě o pěti, možná deseti lidech, kteří vědí všechno lépe než on. Samotného odborníka nepotřebují, chtějí jenom jeho razítko. Pokud jim lékař v něčem nevyhoví, neskutečně ho urazí," popisuje známý pražský praktik Jan Jelínek.

Podobně se vyjadřují i další specialisté. "Můžete dělat řemeslo seriózně, přesto občas narazíte na lidi, u kterých by bylo lepší, aby se o ně staral někdo jiný. Vaše spolupráce je totiž oběma spíš na škodu," přidává se šéf České diabetologické společnosti Milan Kvapil.

Právo na péči zaručuje ústava

Podle senátorky a pacientské ombudsmanky Aleny Gajdůškové z ČSSD však snaha lékařů nemůže projít už jen proto, že v některých místech republiky, zejména v pohraničí, ordinuje nedostatek odborníků. Nejsou zastupitelní, a pokud by pacienta odmítli léčit, člověk v nouzi by se neměl kam obrátit.

"Jsou místa, kde se lidé k praktickému lékaři téměř nedostanou. Taková norma proto není možná. Mohlo by se nám snadno stát, že by řada lidí zůstala bez péče. Právo na zdravotní péči má přitom každý občan dané ústavou,“ připomíná Gajdůšková. 

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála by proto bylo lepší vymyslet jiné řešení - například podle zákona o přestupcích přísněji potrestat agresivní pacienty, kteří lékaře fyzicky napadnou.

Podobné tresty dopadají například na opilce, kteří si dovolí na záchranáře. Pokud jde o ztrátu důvěry, měla by se podle Dostála k problému vyjádřit i zdravotní pojišťovna, která péči o pacienta lékařům platí.

Odmítání některých pacientů není jedinou změnou, kterou Česká lékařská komora v zákoně o zdravotních službách navrhuje. Požaduje také, aby už lidé neposílali stížnosti na odbornost či etiku lékaře ředitelům nemocnic nebo šéfům klinik, ale právě profesní komoře.

 

Právě se děje

Další zprávy