Nešlo o puč. S Okamurou chceme spolupracovat, zní z Úsvitu

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 2. 2015 10:58
Poslanci si v úterý odhlasovali novou koncepci hnutí, Okamura následně reagoval, že chtějí Úsvit převzít a zlikvidovat.
Poslanci hnutí Úsvit
Poslanci hnutí Úsvit | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Členové hnutí Úsvit, kteří se rozhodli založit novou stranu, trvají na tom, že se nejedná o puč. S předsedou strany Tomiem Okamurou chtějí dále spolupracovat, ale na jiné bázi, než tomu bylo dosud.  "Nešlo o puč, ale o nový koncept," uvedl místopředseda strany Marek Černoch. Problém hnutí podle něj je, že se strana nedokázala otevřít lidem.

"Hnutí Úsvit má stále devět členů. Do konce roku jsme měli přijmout 150, ale nestalo se tak. Odešlo od nás osmdesát procent sympatizantů. Bez členské základny nemůže strana fungovat," uvedl Černoch. Zásadní programové změny členové neplánují. "Nechceme se odklonit od programu hnutí Úsvit. Naopak chceme se vrátit k tématům přímé demokracie," dodal.

Uvedl, že se v pondělí v klubu jednalo o dvou variantách dalšího vývoje hnutí, přičemž většinu hlasů získala ta jeho a Okamura se s ní nesmířil. Z Okamury, s nímž dnes ráno hovořil, podle něj v úterý mluvily emoce. "Doufáme, že Tomio bude respektovat výsledek hlasování a že s námi půjde dál," poznamenal. Okamury si prý váží. Jestli je další spolupráce možná, ale není úplně jasné.

Několik poslanců se k Okamurovi vyjádřilo velmi kriticky. Karel Fiedler uvedl, že se chová autoritářsky a o přímé demokracii pouze mluví a zaštiťuje se jí, ale nehodlá se jí řídit. Poslankyně Jana Hnyková zase uvedla, že se jí úterní vyjádření Okamury hluboce dotkla a urazila jí. "Nařčení, že jsme pučisté, se mě bytostně dotýká. To jakým způsobem se o mně pan předseda vyjadřuje, mě uráží. Vždy jsem s panem předsedou jednala na rovinu," uvedla.

Klub se nerozpadne

Místopředseda poslaneckého klubu hnutí Petr Adam potvrdil, že poslanci budou dále dodržovat program hnutí. Odmítl, že by hrozil rozpad klubu, naznačil ale, že v některých bodech dojde k programovému rozšíření.

"Poslanecký klub chce založit novou politickou stranu s jasnými stanovami a programem. Je nezbytné program obohatit o ekonomickou strategii evropského středu," nastínil jeden z bodů.

Spory v opozičním uskupení se vyhrotily v úterý, kdy si členové poslaneckého klubu i předsednictva odhlasovali změnu ve fungování strany. "Jde o evoluci, ne o revoluci," komentoval situaci v hnutí Marek Černoch.

Deset ze čtrnácti členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany zaměřené na hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Okamura míní, že jeho spolustraníci chtějí hnutí převzít a zlikvidovat.

 

Právě se děje

Další zprávy