Nešlo o puč. S Okamurou chceme spolupracovat, zní z Úsvitu

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 2. 2015 10:58
Poslanci si v úterý odhlasovali novou koncepci hnutí, Okamura následně reagoval, že chtějí Úsvit převzít a zlikvidovat.
Poslanci hnutí Úsvit
Poslanci hnutí Úsvit | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Členové hnutí Úsvit, kteří se rozhodli založit novou stranu, trvají na tom, že se nejedná o puč. S předsedou strany Tomiem Okamurou chtějí dále spolupracovat, ale na jiné bázi, než tomu bylo dosud.  "Nešlo o puč, ale o nový koncept," uvedl místopředseda strany Marek Černoch. Problém hnutí podle něj je, že se strana nedokázala otevřít lidem.

"Hnutí Úsvit má stále devět členů. Do konce roku jsme měli přijmout 150, ale nestalo se tak. Odešlo od nás osmdesát procent sympatizantů. Bez členské základny nemůže strana fungovat," uvedl Černoch. Zásadní programové změny členové neplánují. "Nechceme se odklonit od programu hnutí Úsvit. Naopak chceme se vrátit k tématům přímé demokracie," dodal.

Uvedl, že se v pondělí v klubu jednalo o dvou variantách dalšího vývoje hnutí, přičemž většinu hlasů získala ta jeho a Okamura se s ní nesmířil. Z Okamury, s nímž dnes ráno hovořil, podle něj v úterý mluvily emoce. "Doufáme, že Tomio bude respektovat výsledek hlasování a že s námi půjde dál," poznamenal. Okamury si prý váží. Jestli je další spolupráce možná, ale není úplně jasné.

Několik poslanců se k Okamurovi vyjádřilo velmi kriticky. Karel Fiedler uvedl, že se chová autoritářsky a o přímé demokracii pouze mluví a zaštiťuje se jí, ale nehodlá se jí řídit. Poslankyně Jana Hnyková zase uvedla, že se jí úterní vyjádření Okamury hluboce dotkla a urazila jí. "Nařčení, že jsme pučisté, se mě bytostně dotýká. To jakým způsobem se o mně pan předseda vyjadřuje, mě uráží. Vždy jsem s panem předsedou jednala na rovinu," uvedla.

Klub se nerozpadne

Místopředseda poslaneckého klubu hnutí Petr Adam potvrdil, že poslanci budou dále dodržovat program hnutí. Odmítl, že by hrozil rozpad klubu, naznačil ale, že v některých bodech dojde k programovému rozšíření.

"Poslanecký klub chce založit novou politickou stranu s jasnými stanovami a programem. Je nezbytné program obohatit o ekonomickou strategii evropského středu," nastínil jeden z bodů.

Spory v opozičním uskupení se vyhrotily v úterý, kdy si členové poslaneckého klubu i předsednictva odhlasovali změnu ve fungování strany. "Jde o evoluci, ne o revoluci," komentoval situaci v hnutí Marek Černoch.

Deset ze čtrnácti členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany zaměřené na hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Okamura míní, že jeho spolustraníci chtějí hnutí převzít a zlikvidovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy