Nešlo o puč. S Okamurou chceme spolupracovat, zní z Úsvitu

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 2. 2015 10:58
Poslanci si v úterý odhlasovali novou koncepci hnutí, Okamura následně reagoval, že chtějí Úsvit převzít a zlikvidovat.
Poslanci hnutí Úsvit
Poslanci hnutí Úsvit | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Členové hnutí Úsvit, kteří se rozhodli založit novou stranu, trvají na tom, že se nejedná o puč. S předsedou strany Tomiem Okamurou chtějí dále spolupracovat, ale na jiné bázi, než tomu bylo dosud.  "Nešlo o puč, ale o nový koncept," uvedl místopředseda strany Marek Černoch. Problém hnutí podle něj je, že se strana nedokázala otevřít lidem.

"Hnutí Úsvit má stále devět členů. Do konce roku jsme měli přijmout 150, ale nestalo se tak. Odešlo od nás osmdesát procent sympatizantů. Bez členské základny nemůže strana fungovat," uvedl Černoch. Zásadní programové změny členové neplánují. "Nechceme se odklonit od programu hnutí Úsvit. Naopak chceme se vrátit k tématům přímé demokracie," dodal.

Uvedl, že se v pondělí v klubu jednalo o dvou variantách dalšího vývoje hnutí, přičemž většinu hlasů získala ta jeho a Okamura se s ní nesmířil. Z Okamury, s nímž dnes ráno hovořil, podle něj v úterý mluvily emoce. "Doufáme, že Tomio bude respektovat výsledek hlasování a že s námi půjde dál," poznamenal. Okamury si prý váží. Jestli je další spolupráce možná, ale není úplně jasné.

Několik poslanců se k Okamurovi vyjádřilo velmi kriticky. Karel Fiedler uvedl, že se chová autoritářsky a o přímé demokracii pouze mluví a zaštiťuje se jí, ale nehodlá se jí řídit. Poslankyně Jana Hnyková zase uvedla, že se jí úterní vyjádření Okamury hluboce dotkla a urazila jí. "Nařčení, že jsme pučisté, se mě bytostně dotýká. To jakým způsobem se o mně pan předseda vyjadřuje, mě uráží. Vždy jsem s panem předsedou jednala na rovinu," uvedla.

Klub se nerozpadne

Místopředseda poslaneckého klubu hnutí Petr Adam potvrdil, že poslanci budou dále dodržovat program hnutí. Odmítl, že by hrozil rozpad klubu, naznačil ale, že v některých bodech dojde k programovému rozšíření.

"Poslanecký klub chce založit novou politickou stranu s jasnými stanovami a programem. Je nezbytné program obohatit o ekonomickou strategii evropského středu," nastínil jeden z bodů.

Spory v opozičním uskupení se vyhrotily v úterý, kdy si členové poslaneckého klubu i předsednictva odhlasovali změnu ve fungování strany. "Jde o evoluci, ne o revoluci," komentoval situaci v hnutí Marek Černoch.

Deset ze čtrnácti členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany zaměřené na hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Okamura míní, že jeho spolustraníci chtějí hnutí převzít a zlikvidovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy