Neskrývaná radost i sebezpytování. Takové byly volby

Domácí Domácí
18. 10. 2008 23:40
Přečtěte si, co řekli politici k výsledkům voleb
Paroubek a Rath mají radost. Porazili své rivaly na hlavu.
Paroubek a Rath mají radost. Porazili své rivaly na hlavu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Oranžový triumf. Tak by se daly označit výsledky krajských voleb, v nichž jednoznačně dominovala opoziční ČSSD.

"Jsem šťastný," neskrýval své nadšení šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Klaním se voličům. To oni rozhodli, ne stranické sekretariáty."

Vítězství ve všech krajích je překvapilo. "Tak velké vítězství jsem nečekal," svěřil se sociálnědemokratický místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

ČSSD vyšla jako vítěz i z nejsledovanějšího souboje ve Středočeském kraji, v němž se někdejší ministr zdravotnictví David Rath utkal s hejtmanem Petrem Bendlem. "Co to tomu Bendlovi děláš? To si snad ani nezaslouží," dobírali si Ratha straničtí kolegové, když mu gratulovali.

"Voliči vystavili Mirkovi Topolánkovi červenou kartu. Měl by rezignovat," nebral si možný budoucí hejtman servítky.

Jsme krůček od armagedonu, bědoval Bém

V táboře bylo viditelné i slyšitelné zklamání. "ODS je krůček od krajského armagedonu," bědoval první místopředseda a pražský primátor Pavel Bém. "Jiří Paroubek dostane nástroj na splnění svého snu: vládnout nikoli s Marťany, ale s komunisty," zavzpomínal na slavný výrok bývalého premiéra.

"Chtěl bych poblahopřát vítězi. Prohráli jsme," musel přiznat současný předseda ODS i vlády Mirek Topolánek.

Účet, který voliči vystavili lidovcům, zůstal za očekáváním, které mělo vedení strany. Jiří Čunek navzdory nepříliš příznivému výsledku nehodlá nést osobní zodpovědnost. "Nejsem člověk, který je zvyklý rezignovat," uvedl.

Propadla i Strana zelených. Neuspěla, přestože si podle slov svého předsedy Martina Bursíka kladla vyšší cíle. "Samozřejmě nebylo dobré, že jsme se potáceli ve sporech," připomněl nedávné rozbroje s křídlem své vnitrostranické rivalky Dany Kuchtové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy