Nic netajím, odmítá Nerudová kritiku. Podle kontroly její univerzita porušila zákon

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 12. 2022 19:27
Tři týdny před prezidentskými volbami unikly do médií informace zpochybňující schopnosti Danuše Nerudové, která patří k hlavním favoritům. Podle neveřejné zprávy Národního akreditačního úřadu porušovala Mendelova univerzita v Brně zákon i vlastní předpisy - včetně doby, kdy ji jako rektorka vedla právě Nerudová. Aktuálně.cz přináší informace, jak se kauza vyvíjela, i čerstvou reakci Nerudové.
Danuše Nerudová.
Danuše Nerudová. | Foto: Jakub Plíhal

Nejnovější volební model agentury Median přisuzuje Danuši Nerudové v lednových volbách druhé místo se ziskem 27,5 procenta hlasů. Generál Petr Pavel by dostal 28 procent, expremiér Andrej Babiš z ANO 24,5 procenta. Rozestupy tří nejsilnějších kandidátů jsou ale na úrovni statistické chyby, rozhodovat budou maličkosti.

Za této situace musí Nerudová vysvětlovat, jakou odpovědnost nese za pochybení zjištěná Národním akreditačním úřadem. Ten zkoumal všech pět fakult Mendelovy univerzity, kterou nynější prezidentská kandidátka vedla jako rektorka v letech 2018 až 2022.

Podle kontrolorů porušovala univerzita zákon o vysokých školách i vlastní předpisy. Studenti se například hlásili na státní zkoušku později, než se konala, jeden obhájil disertační práci v době, kdy měl přerušené studium. Kontroloři upozornili také na časté podobnosti v závěrečných pracích studentů. Informaci zveřejnil v pondělí Deník N.

První kolo prezidentských voleb se koná 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. Voliči rozhodnou, kdo na následujících pět let nahradí nynější hlavu státu Miloše Zemana.

Na dotazy Aktuálně.cz reagovala Nerudová nejprve jen obecným tvrzením. "Nepřekvapuje mě, že se objevují pokusy dehonestovat moji práci ve vedení univerzity na základě překroucených informací," napsala v pondělí. Ve středu odpoledne ale zaslala podrobné stanovisko.

"Od začátku se k věci snažím přistupovat s maximální mírou otevřenosti s přihlédnutím k tomu, abych nepoškodila jméno nikoho ze studentů, kolegů ani univerzity," uvedla. "Z toho, co jsem se dozvěděla, se pochybení týkala jednotek studentů z celkových osmi tisíc. Problém se objevil na jediné fakultě, návrh na odebrání akreditace je pro jeden ze studijních programů," sdělila. Odmítla také podezření, že by univerzita s tituly obchodovala. 

Prohlásila také, že bližší vyjádření poskytne po prostudování zprávy. Protože už rektorkou není, nemá ji k dispozici.

1. Plagiátorství a nápadně rychlé studium

V dubnu letošního roku týdeník Hrot jako první informoval, že ministerstvo školství provedlo na Mendelově univerzitě kontrolu s tím, že zjistilo plagiátorství v odborných publikacích a systém "rychlostudentů", kteří končili školu v nápadně krátkém čase. Problémy se týkaly Provozně ekonomické fakulty.

Nerudová tehdy tvrdila, že odpovědnost nese děkan fakulty a že udělala vše pro to, aby se nejasnosti vyšetřily. Mimo jiné k tomu zřídila komisi.

"Jakmile jsem se o těchto pochybeních dozvěděla, začala jsem je ze své pozice řešit. Iniciovala jsem odebrání neoprávněně získaných titulů, jmenovala vlastní kontrolní komisi a učinila všechny kroky, které vedly k prošetření celé věci. Ve své funkci jsem zavedla řadu kroků a mechanismů, které stále pomáhají při kontrole a zvyšování kvality studijních programů," uvedla.

2. Ztráta akreditace pro ekonomické obory

Svůj názor Nerudová zopakovala v červnu, kdy vyšlo najevo, že rozhodnutím Národního akreditačního úřadu přišla univerzita o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. Vedení školy tak nemohlo schvalovat nové studijní programy a muselo o jejich povolení žádat akreditační úřad.

"V důsledku několikanásobného selhání kontrolních procesů zejména na úrovni jedné z fakult nebyla vysoká škola schopna odhalit a odstranit nedostatky, které byly kontrolou zjištěny," uvedl úřad v zápisu z jednání z 19. května. Kontroloři kritizovali, že univerzita nehodnotila jako rizikové, že značný počet doktorandů končí studium za dobu výrazně kratší, než jsou standardní tří roky. Někteří podle úřadu absolvovali studium za 22 až 30 měsíců.

"Logický důsledek šetření, které jsem ještě v pozici rektorky iniciovala v momentě, kdy se objevila první podezření. Věřím, že se Provozně ekonomická fakulta poučí, k událostem se postaví čelem a akreditaci brzy získá zpět," zareagovala Nerudová, aniž by mluvila o vlastní spoluzodpovědnosti.

3. Selhání u zahraničních studentů

Už tehdy proti ní vystoupil expert na odhalování plagiátorství a akademickou etiku Tomáš Foltýnek. "Na podezření na prodej diplomů jsme vás upozornili v lednu a předali jsme vám k tomu veškeré podklady, které jsme měli. Rada pro vnitřní hodnocení se problémem začala zabývat v dubnu a naše materiály nikdy nedostala," vzkázal Nerudové na sociálních sítích.

V listopadovém rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že Nerudová je podle něj spoluzodpovědná za selhání kontrolních mechanismů na škole. Popsal, jak se na něj v lednu 2021 obrátil rakouský mediální analytik a publicista Stefan Weber s podezřením, že na univerzitě studují doktorandi z Rakouska a Německa za nápadně výhodných podmínek a dochází k "prodeji diplomů".

Nerudová trvá na tom, že jednala rychle. "Okamžitě jsem to začala řešit, svolala jsem kontrolní komisi, věc jsem přinesla Radě pro vnitřní hodnocení. Děkan pak na moji žádost vypověděl smlouvu s agenturou, která studium zprostředkovala," uvedla nyní. "Odebrali jsme několik titulů a přijali další opatření," sdělila.

Obchodování s tituly Nerudová důrazně odmítla. "Provozně ekonomická fakulta měla smlouvu s agenturou. Univerzitě platí studenti přes agenturu jen obvyklý poplatek za studia," popsala. "Já jsem smlouvy s agenturami nepodepisovala ani neviděla, podepisoval je děkan. Ten měl za doktorské studium a fakultu, kde se problém objevil, zodpovědnost - a také rezignoval," uvedla.

4. Studenty zalarmovalo vyjádření o Čaputové

Letos v prosinci založili někteří bývalí studenti univerzity občanské sdružení Zachraňme Mendelu. Nerudovou kritizují a chtějí, aby veřejně vysvětlila své jednání z doby řízení školy. "Jsme přesvědčeni, že o podivném studiu věděla podstatně více, než tvrdí," sdělil Aktuálně.cz spoluzakladatel Jan Vávra.

Podle jeho slov bývalí studenti zvažovali veřejné vystoupení proti Nerudové už delší dobu, definitivně se k němu rozhodli v okamžiku, kdy se bývalá rektorka v Českém rozhlase vyjadřovala ke své podobnosti se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. "Já jsem ekonomka, řídila jsem univerzitu s rozpočtem dvě miliardy a 1500 zaměstnanci. Ona je právnička, která zabránila skládce,"  řekla mimo jiné.

5. Podrobnosti vysvětlí exministr Plaga

Jak to na Mendelově univerzitě bylo, probere znovu Rada Národního akreditačního úřadu 19. ledna. Tedy mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb. Předseda rady, bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga, jejím členům sdělí podrobnosti šetření.

Video: Děti chtěly být součástí kampaně, tvrdí Nerudová o klipu se synem (24. 11. 2022)

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová vysvětluje, proč natočila video, v němž účinkuje její mladší syn. | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy