Neřídil jsem traktor, ale kombajn, hájí Šlachta pokutu pro hubatého aktivistu. Kauza míří k soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 8. 2016 14:05
Soud se bude zabývat osmitisícovou pokutou pro levicového aktivistu. Dostal ji za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako "ušatém traktoristovi" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Foto: ČTK

Praha – Když začal aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, oslovovat policisty nyní už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu souslovím Zdar útvare!, nepočítal s tím, že za to a další svá slova dostane osmitisícovou pokutu.

A neobvyklým peněžitým trestem se nyní bude muset dokonce zabývat soud ve zkráceném řízení. Proti pokutě podal Zelený (jeho pravé jméno redakce zná, ale na jeho žádost neuveřejňuje) stížnost, kterou nyní mostecký státní zástupce Václav Richter předložil Okresnímu soudu v Mostě.

"Dneska ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti,“ popisuje žalobce Richter. "Buď tu stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší," vysvětluje dál Richter, který ale soudu navrhuje, aby stížnost zamítl, a peněžitý trest tak aktivistovi potvrdil.

Zelený byl loni zatčen během velkého zátahu proti levicovým extremistům v akci Fénix, který je nyní u soudu. Aktivistovi ale kriminalisté dodnes nic nedokázali a nebyl ani obviněn. Podle svých slov nevěděl, jak jinak s policejním snažením bojovat, a proto se rozhodl komentovat práci kriminalistů na svém blogu a v časopise Nový prostor. Ve svých textech například přejmenoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu, jeho tehdejšího ředitele Roberta Šlachtu označil za "ušatého traktoristu" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".

S traktorem jsem nejezdil

Samotného Šlachtu vyjadřování Zeleného uráží a pokutu považuje za oprávněnou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který před časem na svůj post rezignovat a odešel do civilu kvůli reorganizaci policie.

Kriminalista Lukáš Kořínek se o důvodech, proč pokutu uložil, nechtěl bavit a odkázal rovnou na státního zástupce. V písemném odůvodnění ale dříve napsal, že i přes to, že některá Zeleného slova mají pravdivý základ, nemění to nic na skutečnosti, že má jediný cíl: dehonestovat a zesměšnit policii.

"Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat snášet ataky. Jsem ve shodě s policií. Ale na tom nezáleží, proto tady máme demokratický právní stát, tak nechť o tom rozhodne soudce," vysvětluje státní zástupce Richter, který se navíc ohrazuje proti tomu, že by pokuta byla zásahem do svobody slova. "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. K policejnímu orgánu se chová urážlivě. Žijeme v právním státě a policie se má proboha taky respektovat."

Aktivista Zelený tvrdí, že nechtěl nikoho urazit. "Mé vyjadřování směrem k policistům je spíše projevem zoufalství než pokus někoho skutečně urazit. Kvůli přičinění státního zástupce si již rok a čtvrt připadám jako hrdina kafkovského románu," říká Zelený.

"Rozhodnutí žalobce předat pokutu za 'ušatého traktoristu' až k soudu mě ale ani trochu nepřekvapuje," uzavírá aktivista, který přes svého advokáta podal ústavní stížnost proti zadržování svých věcí zabavených při loňském zatýkání.

Nedávno se soud musel zabývat podobně nezvyklým případem, kdy muž vystrčil holý zadek na americký konvoj. Samosoudkyně mu za to uložila ve zkráceném řízení desetiměsíční podmínku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy