Neřídil jsem traktor, ale kombajn, hájí Šlachta pokutu pro hubatého aktivistu. Kauza míří k soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 8. 2016 14:05
Soud se bude zabývat osmitisícovou pokutou pro levicového aktivistu. Dostal ji za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako "ušatém traktoristovi" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Foto: ČTK

Praha – Když začal aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, oslovovat policisty nyní už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu souslovím Zdar útvare!, nepočítal s tím, že za to a další svá slova dostane osmitisícovou pokutu.

A neobvyklým peněžitým trestem se nyní bude muset dokonce zabývat soud ve zkráceném řízení. Proti pokutě podal Zelený (jeho pravé jméno redakce zná, ale na jeho žádost neuveřejňuje) stížnost, kterou nyní mostecký státní zástupce Václav Richter předložil Okresnímu soudu v Mostě.

"Dneska ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti,“ popisuje žalobce Richter. "Buď tu stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší," vysvětluje dál Richter, který ale soudu navrhuje, aby stížnost zamítl, a peněžitý trest tak aktivistovi potvrdil.

Zelený byl loni zatčen během velkého zátahu proti levicovým extremistům v akci Fénix, který je nyní u soudu. Aktivistovi ale kriminalisté dodnes nic nedokázali a nebyl ani obviněn. Podle svých slov nevěděl, jak jinak s policejním snažením bojovat, a proto se rozhodl komentovat práci kriminalistů na svém blogu a v časopise Nový prostor. Ve svých textech například přejmenoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu, jeho tehdejšího ředitele Roberta Šlachtu označil za "ušatého traktoristu" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".

S traktorem jsem nejezdil

Samotného Šlachtu vyjadřování Zeleného uráží a pokutu považuje za oprávněnou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který před časem na svůj post rezignovat a odešel do civilu kvůli reorganizaci policie.

Kriminalista Lukáš Kořínek se o důvodech, proč pokutu uložil, nechtěl bavit a odkázal rovnou na státního zástupce. V písemném odůvodnění ale dříve napsal, že i přes to, že některá Zeleného slova mají pravdivý základ, nemění to nic na skutečnosti, že má jediný cíl: dehonestovat a zesměšnit policii.

"Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat snášet ataky. Jsem ve shodě s policií. Ale na tom nezáleží, proto tady máme demokratický právní stát, tak nechť o tom rozhodne soudce," vysvětluje státní zástupce Richter, který se navíc ohrazuje proti tomu, že by pokuta byla zásahem do svobody slova. "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. K policejnímu orgánu se chová urážlivě. Žijeme v právním státě a policie se má proboha taky respektovat."

Aktivista Zelený tvrdí, že nechtěl nikoho urazit. "Mé vyjadřování směrem k policistům je spíše projevem zoufalství než pokus někoho skutečně urazit. Kvůli přičinění státního zástupce si již rok a čtvrt připadám jako hrdina kafkovského románu," říká Zelený.

"Rozhodnutí žalobce předat pokutu za 'ušatého traktoristu' až k soudu mě ale ani trochu nepřekvapuje," uzavírá aktivista, který přes svého advokáta podal ústavní stížnost proti zadržování svých věcí zabavených při loňském zatýkání.

Nedávno se soud musel zabývat podobně nezvyklým případem, kdy muž vystrčil holý zadek na americký konvoj. Samosoudkyně mu za to uložila ve zkráceném řízení desetiměsíční podmínku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy