Neřídil jsem traktor, ale kombajn, hájí Šlachta pokutu pro hubatého aktivistu. Kauza míří k soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 8. 2016 14:05
Soud se bude zabývat osmitisícovou pokutou pro levicového aktivistu. Dostal ji za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako "ušatém traktoristovi" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Foto: ČTK

Praha – Když začal aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, oslovovat policisty nyní už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu souslovím Zdar útvare!, nepočítal s tím, že za to a další svá slova dostane osmitisícovou pokutu.

A neobvyklým peněžitým trestem se nyní bude muset dokonce zabývat soud ve zkráceném řízení. Proti pokutě podal Zelený (jeho pravé jméno redakce zná, ale na jeho žádost neuveřejňuje) stížnost, kterou nyní mostecký státní zástupce Václav Richter předložil Okresnímu soudu v Mostě.

"Dneska ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti,“ popisuje žalobce Richter. "Buď tu stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší," vysvětluje dál Richter, který ale soudu navrhuje, aby stížnost zamítl, a peněžitý trest tak aktivistovi potvrdil.

Zelený byl loni zatčen během velkého zátahu proti levicovým extremistům v akci Fénix, který je nyní u soudu. Aktivistovi ale kriminalisté dodnes nic nedokázali a nebyl ani obviněn. Podle svých slov nevěděl, jak jinak s policejním snažením bojovat, a proto se rozhodl komentovat práci kriminalistů na svém blogu a v časopise Nový prostor. Ve svých textech například přejmenoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu, jeho tehdejšího ředitele Roberta Šlachtu označil za "ušatého traktoristu" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".

S traktorem jsem nejezdil

Samotného Šlachtu vyjadřování Zeleného uráží a pokutu považuje za oprávněnou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který před časem na svůj post rezignovat a odešel do civilu kvůli reorganizaci policie.

Kriminalista Lukáš Kořínek se o důvodech, proč pokutu uložil, nechtěl bavit a odkázal rovnou na státního zástupce. V písemném odůvodnění ale dříve napsal, že i přes to, že některá Zeleného slova mají pravdivý základ, nemění to nic na skutečnosti, že má jediný cíl: dehonestovat a zesměšnit policii.

"Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat snášet ataky. Jsem ve shodě s policií. Ale na tom nezáleží, proto tady máme demokratický právní stát, tak nechť o tom rozhodne soudce," vysvětluje státní zástupce Richter, který se navíc ohrazuje proti tomu, že by pokuta byla zásahem do svobody slova. "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. K policejnímu orgánu se chová urážlivě. Žijeme v právním státě a policie se má proboha taky respektovat."

Aktivista Zelený tvrdí, že nechtěl nikoho urazit. "Mé vyjadřování směrem k policistům je spíše projevem zoufalství než pokus někoho skutečně urazit. Kvůli přičinění státního zástupce si již rok a čtvrt připadám jako hrdina kafkovského románu," říká Zelený.

"Rozhodnutí žalobce předat pokutu za 'ušatého traktoristu' až k soudu mě ale ani trochu nepřekvapuje," uzavírá aktivista, který přes svého advokáta podal ústavní stížnost proti zadržování svých věcí zabavených při loňském zatýkání.

Nedávno se soud musel zabývat podobně nezvyklým případem, kdy muž vystrčil holý zadek na americký konvoj. Samosoudkyně mu za to uložila ve zkráceném řízení desetiměsíční podmínku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy