Neřídil jsem traktor, ale kombajn, hájí Šlachta pokutu pro hubatého aktivistu. Kauza míří k soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 8. 2016 14:05
Soud se bude zabývat osmitisícovou pokutou pro levicového aktivistu. Dostal ji za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako "ušatém traktoristovi" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Foto: ČTK

Praha – Když začal aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, oslovovat policisty nyní už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu souslovím Zdar útvare!, nepočítal s tím, že za to a další svá slova dostane osmitisícovou pokutu.

A neobvyklým peněžitým trestem se nyní bude muset dokonce zabývat soud ve zkráceném řízení. Proti pokutě podal Zelený (jeho pravé jméno redakce zná, ale na jeho žádost neuveřejňuje) stížnost, kterou nyní mostecký státní zástupce Václav Richter předložil Okresnímu soudu v Mostě.

"Dneska ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti,“ popisuje žalobce Richter. "Buď tu stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší," vysvětluje dál Richter, který ale soudu navrhuje, aby stížnost zamítl, a peněžitý trest tak aktivistovi potvrdil.

Zelený byl loni zatčen během velkého zátahu proti levicovým extremistům v akci Fénix, který je nyní u soudu. Aktivistovi ale kriminalisté dodnes nic nedokázali a nebyl ani obviněn. Podle svých slov nevěděl, jak jinak s policejním snažením bojovat, a proto se rozhodl komentovat práci kriminalistů na svém blogu a v časopise Nový prostor. Ve svých textech například přejmenoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu, jeho tehdejšího ředitele Roberta Šlachtu označil za "ušatého traktoristu" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".

S traktorem jsem nejezdil

Samotného Šlachtu vyjadřování Zeleného uráží a pokutu považuje za oprávněnou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který před časem na svůj post rezignovat a odešel do civilu kvůli reorganizaci policie.

Kriminalista Lukáš Kořínek se o důvodech, proč pokutu uložil, nechtěl bavit a odkázal rovnou na státního zástupce. V písemném odůvodnění ale dříve napsal, že i přes to, že některá Zeleného slova mají pravdivý základ, nemění to nic na skutečnosti, že má jediný cíl: dehonestovat a zesměšnit policii.

"Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat snášet ataky. Jsem ve shodě s policií. Ale na tom nezáleží, proto tady máme demokratický právní stát, tak nechť o tom rozhodne soudce," vysvětluje státní zástupce Richter, který se navíc ohrazuje proti tomu, že by pokuta byla zásahem do svobody slova. "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. K policejnímu orgánu se chová urážlivě. Žijeme v právním státě a policie se má proboha taky respektovat."

Aktivista Zelený tvrdí, že nechtěl nikoho urazit. "Mé vyjadřování směrem k policistům je spíše projevem zoufalství než pokus někoho skutečně urazit. Kvůli přičinění státního zástupce si již rok a čtvrt připadám jako hrdina kafkovského románu," říká Zelený.

"Rozhodnutí žalobce předat pokutu za 'ušatého traktoristu' až k soudu mě ale ani trochu nepřekvapuje," uzavírá aktivista, který přes svého advokáta podal ústavní stížnost proti zadržování svých věcí zabavených při loňském zatýkání.

Nedávno se soud musel zabývat podobně nezvyklým případem, kdy muž vystrčil holý zadek na americký konvoj. Samosoudkyně mu za to uložila ve zkráceném řízení desetiměsíční podmínku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy