Neřídil jsem traktor, ale kombajn, hájí Šlachta pokutu pro hubatého aktivistu. Kauza míří k soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 8. 2016 14:05
Soud se bude zabývat osmitisícovou pokutou pro levicového aktivistu. Dostal ji za to, že oslovoval policii Zdar útvare!, o bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu hovořil jako "ušatém traktoristovi" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".
Foto: ČTK

Praha – Když začal aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, oslovovat policisty nyní už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu souslovím Zdar útvare!, nepočítal s tím, že za to a další svá slova dostane osmitisícovou pokutu.

A neobvyklým peněžitým trestem se nyní bude muset dokonce zabývat soud ve zkráceném řízení. Proti pokutě podal Zelený (jeho pravé jméno redakce zná, ale na jeho žádost neuveřejňuje) stížnost, kterou nyní mostecký státní zástupce Václav Richter předložil Okresnímu soudu v Mostě.

"Dneska ráno jsem to podal na soud, který má dvě možnosti,“ popisuje žalobce Richter. "Buď tu stížnost zamítne a pokutu potvrdí, nebo to napadené usnesení zruší a policie o tom bude muset znovu rozhodnout. A ta pokuta se poté může třeba uložit nižší," vysvětluje dál Richter, který ale soudu navrhuje, aby stížnost zamítl, a peněžitý trest tak aktivistovi potvrdil.

Zelený byl loni zatčen během velkého zátahu proti levicovým extremistům v akci Fénix, který je nyní u soudu. Aktivistovi ale kriminalisté dodnes nic nedokázali a nebyl ani obviněn. Podle svých slov nevěděl, jak jinak s policejním snažením bojovat, a proto se rozhodl komentovat práci kriminalistů na svém blogu a v časopise Nový prostor. Ve svých textech například přejmenoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na Útvar organizování odhalovaného zločinu, jeho tehdejšího ředitele Roberta Šlachtu označil za "ušatého traktoristu" a odbor terorismu a extremismu zase nazýval "odborem teroristů a extremistů".

S traktorem jsem nejezdil

Samotného Šlachtu vyjadřování Zeleného uráží a pokutu považuje za oprávněnou. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který před časem na svůj post rezignovat a odešel do civilu kvůli reorganizaci policie.

Kriminalista Lukáš Kořínek se o důvodech, proč pokutu uložil, nechtěl bavit a odkázal rovnou na státního zástupce. V písemném odůvodnění ale dříve napsal, že i přes to, že některá Zeleného slova mají pravdivý základ, nemění to nic na skutečnosti, že má jediný cíl: dehonestovat a zesměšnit policii.

"Je to úřední orgán. Není možné si neustále nechat snášet ataky. Jsem ve shodě s policií. Ale na tom nezáleží, proto tady máme demokratický právní stát, tak nechť o tom rozhodne soudce," vysvětluje státní zástupce Richter, který se navíc ohrazuje proti tomu, že by pokuta byla zásahem do svobody slova. "Bylo tam chování, které bylo za hranou zákona. A byly splněny podmínky pro uložení pokuty. K policejnímu orgánu se chová urážlivě. Žijeme v právním státě a policie se má proboha taky respektovat."

Aktivista Zelený tvrdí, že nechtěl nikoho urazit. "Mé vyjadřování směrem k policistům je spíše projevem zoufalství než pokus někoho skutečně urazit. Kvůli přičinění státního zástupce si již rok a čtvrt připadám jako hrdina kafkovského románu," říká Zelený.

"Rozhodnutí žalobce předat pokutu za 'ušatého traktoristu' až k soudu mě ale ani trochu nepřekvapuje," uzavírá aktivista, který přes svého advokáta podal ústavní stížnost proti zadržování svých věcí zabavených při loňském zatýkání.

Nedávno se soud musel zabývat podobně nezvyklým případem, kdy muž vystrčil holý zadek na americký konvoj. Samosoudkyně mu za to uložila ve zkráceném řízení desetiměsíční podmínku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy