Neprotahujte to a už suďte, zkritizoval odvolací soud postup v kauze exministryně Parkanové

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 2. 2017 12:14
Městský soud v Praze ostře zkritizoval postup soudkyně Markéty Binderové, která vrátila loni v září k došetření případ exministryně obrany Vlasty Parkanové. Ta čelí obžalobě, že připravila stát o 800 milionů nákupem předražených letounů Casa. Binderová argumentovala tím, že je případ nedostatečně vyšetřen. Odvolací soudce Jan Kareš ale přikázal případ rozhodnout, protože má k verdiktu dostatek podkladů. "Je třeba, aby postup směřoval bez dalších nedůvodných průtahů a procesních peripetií ke konečnému rozhodnutí," píše Kareš v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová má po více než roce začít neprodleně a bez průtahů projednávat případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která čelí obžalobě, že připravila stát o 800 milionů nákupem předražených letounů Casa.

Přikázal jí to soudce městského soudu Jan Kareš, když zrušil její rozhodnutí, jímž loni v září vrátila případ státnímu zástupci k došetření. Vyhověl tak návrhu státního zástupce, který se proti rozhodnutí odvolal.

"Je třeba, aby postup směřoval bez dalších nedůvodných průtahů a procesních peripetií ke konečnému rozhodnutí," stojí v usnesení ze 4. ledna letošního roku, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Máte dvojí metr

Soudkyně vrácení odůvodnila tím, že žalobci nedostatečně prokázali Parkanové a dalšímu obžalovanému, tehdejšímu řediteli sekce vyzbrojování Jiřímu Staňkovi, úmysl a způsobenou škodu. A také že mají dvojí metr. Žalobci stavěli zejména na tom, že si obvinění při nákupu nenechali zpracovat externí znalecký posudek, který by uvedenému předražení zabránil.

"V jiné trestní věci byla ke zdejšímu sodu naopak podána obžaloba na pracovníka ministerstva obrany, který se naopak na externí subjekty obracel, čímž se měl dle státního zastupitelství dopustit nehospodárného nakládání s penězi státu," uvedla Binderová v zářijovém usnesení, kterým případ vrátila k došetření.

Binderová poukázala i na to, že nelze pouze porovnávat jednotlivé ceny, za něž se letouny v minulosti prodávaly. Musí se brát v úvahu i servis, záruka a také doba, ve které bylo dané zboží pořízeno. A z obžaloby nebylo jasné, že to orgány činné v trestním řízení provedly.

Podle tehdejšího usnesení soudu také nelze akceptovat postup, kdy je až dodatečně stanovena průměrná cena z dosud realizovaných obchodů. "Viděno ad absurdum by v případě použité metodiky bylo třeba označit za protiprávní veškeré obchodní případy, kdy bylo nakoupeno za nadprůměrnou cenu," uvedla soudkyně.

Povážlivý postup soudkyně

Toto rozhodnutí ale soudce Jan Kareš ostře zkritizoval. "Dosavadní postupy senátu obvodního soudu byly povážlivé," uvedl Kareš a vyčetl jí i to, že se již dříve pokusila vyloučit z případu pro podjatost "pro známost s dvěma okrajovými svědky" a "nynější nedůvodný pokus o vrácení věci k došetření". K tomu, aby jí případ jako soudci vzal, ale ještě nevidí důvod.

Případ Casa

Duben 2009 - Vláda Mirka Topolánka v demisi schvaluje nákup čtyř nákladních letounů Casa za 3,6 miliardy korun

Rok 2011 - Letouny nemohou létat, mají řadu závad.

Červen 2012 - Policie žádá sněmovnu o vydání Parkanové. Podle ní nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny nakupovaných letounů. Stát tak prý přišel o 658 milionů korun. Poslanci Parkanovou vydávají poměrem hlasů 117 ku 45. Spolu s ní je stíhán ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Srpen 2013 - Parkanová zveřejňuje na svém webu veškeré výpovědi svědků v její kauze. Úřad pro ochranu osobních údajů jí kvůli tomu dal pokutu, Parkanová proti ní podala žalobu.

Prosinec 2015 - Státní zástupce podává k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 obžalobu za porušení povinnosti při správě cizího majetku, oběma hrozí osmileté vězení. Dvě soudkyně odmítají případ projednávat, prý jsou podjaté.

Binderová totiž původně odmítala případ převzít, protože zná Karla Schwarzenbergra a Alexandra Vondru, kteří byli s Parkanovou ve vládě. V devadesátých letech pracovala v prezidentské kanceláři a Schwarzenberg byl jako hradní kancléř její nadřízený. S Vondrou ji pak pojí dlouholeté přátelství a tykají si. Kareš už loni na jaře její podjatost odmítl – oba dva totiž nejsou v případě významní a to, že je zná, by její rozhodování nemělo ovlivnit.

Podle Kareše Binderové v rozhodnutí nic nebrání. Podle něj není nutné – byť to soudkyně požadovala – dokazovat, jaká přesně vznikla škoda. Parkanové ani Staňkovi totiž není kladeno za vinu to, že by se jakkoliv obohatili, ale že nepostupovali s péčí řádného hospodáře. A jsou obžalováni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle něj tak stačí rozhodnout, zda překročili zákon.

"Případ je – až na kontroverzi mezi stranami ohledně 'správné' obvyklé ceny zakázky – do nejvyšší míry v podstatě nesporně objasněn zejména listinnými důkazy," uvedl Kareš. "Nejeví se, že by mělo být dokazování v hlavním líčení enormně náročným, dlouhodobým, vyčerpávajícím a rozvleklým," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy