Nepříznivé počasí o víkendu odradilo lyžaře, provozovatelé areálů se chystají na ochlazení

ČTK ČTK
11. 12. 2016 20:15
Kvůli nepříznivému počasí o víkendu na českých horách příliš lyžařů nebylo. Zatažená obloha, mlha a déšť jich mnoho odradilo. Provozovatelé lyžařských areálů spoléhají na předpověď počasí, podle které by se mělo příští týden ochladit. Většina z nich se chystá znovu spustit sněžná děla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Humlnet

Praha - Návštěvnost lyžařských areálů o víkendu ovlivnilo nepříznivé počasí. Většina zimních středisek sice zahájila sezonu o několik týdnů dříve než loni, zatažená obloha, mlha a déšť však lyžaře od cest na svahy odradily. Provozovatelé areálů spoléhají na předpověď počasí, podle níž se má příští týden ochladit, a většina z nich se chystá znovu spustit sněžná děla.

V Libereckém kraji se navzdory oteplení rozjela další zimní střediska. Kvůli dešti ale návštěvnost nebyla velká. V sobotu si většinou přišlo zalyžovat několik stovek lidí, v neděli byla návštěvnost ve střediscích ještě slabší, zjistila ČTK. Pro lyžaře je zatím v Jizerských horách a západních Krkonoších k dispozici zhruba 20 kilometrů upravených sjezdovek. Upravené jsou také kilometry tratí pro běžkaře.

Do areálu Desná - Černá Říčka přišlo v neděli navzdory dešti lyžovat 50 lidí, v sobotu byla návštěvnost lepší. Přestože je ve středisku od 30 do 70 centimetrů sněhu, znovu se rozjede až o víkendu, řekl Martin Lauer ze střediska. Slabou návštěvnost měl i Tanvaldský Špičák. V neděli po poledni tam kvůli silnému větru museli zastavit sedačkovou lanovku. Středisko už zůstane v provozu i přes týden. Od pátku se lyžuje v libereckém Sportovním areálu Ještěd, zatím jen na 400 metrů dlouhá sjezdovka F10.

Skiareál Špindlerův Mlýn otevřel na víkend 11 kilometrů sjezdovek a na sobotu připravil slavnostní zahájení sezony s programem. Dorazilo 4800 lidí, v neděli se zhoršilo počasí, i tak přijelo lyžovat 2500 lidí, řekl obchodní a marketingový ředitel skiareálu René Hroneš. V týdnu bude možné ve Špindlerově Mlýně lyžovat ve Svatém Petru a na Hromovce, uzavřené budou sjezdovky areálu Medvědín. Provozovatelé se chystají na další zasněžování, aby byli připraveni na víkend. Dnešní déšť a sněžení odradilo lyžaře také od cesty do Orlických hor. Podle Petra Kánského ze Skicentra Říčky bude středisko v týdnu v provozu, otevřená je červená a modrá sjezdovka.

V Jihočeském kraji po areálu na Zadově a v Lipně nad Vltavou zahájili o víkendu sezonu také v Kvildě. V sobotu přijelo do hor několik stovek lyžařů. V neděli se trochu zhoršilo počasí a návštěvnost byla slabší. Na Kvildě proto provoz od pondělí přeruší a začnou znovu zasněžovat. V pátek by už chtěli spustit provoz definitivně, řekl Richard Jirouš z Kvildy.

Ve Skiareálu Lipno v sobotu lyžovalo asi 600 lidí, lyžaři tam mohou využít šest kilometrů sjezdovek, řekl za skiareál Vojen Smíšek. Čtyři stovky lidí využily na lyžování v sobotu sjezdovku Kobyla v areálu Zadov.

Mlha a déšť ovlivnily návštěvnost skiareálů i v Olomouckém kraji. Stovky lyžařů přijely do střediska v Koutech, kde byla otevřena asi třetina areálu. V Koutech chtějí začít opět zasněžovat a vleky by se měly rozjet v pátek. Stovky lidí lyžovaly ve Ski Aréně Karlov, kde bude od pondělí do pátku v provozu od 16:00 do 21:00 jen lanovka Ski Express. Do ski areálu v Branné přijelo asi 500 lyžařů. Podle provozovatele Rostislava Procházky se areál chystá od pondělka zasněžovat slalomový svah.

Počasí pokazilo začátek lyžařské sezony ve Zlínském kraji, lyžařů mnoho nepřijelo. Přes týden skiareály většinou zavřou a budou zasněžovat. V minulých dnech se vlekařům podařilo vyrobit zásoby technického sněhu, které by měly vydržet i na Vánoce. Provozovatel areálu na Trojáku v Hostýnských vrších Jakub Juračka řekl, že vleky se znovu rozjedou v pátek. Zatím jen o víkendech pojede Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích. Další karlovické středisko Synot Kyčerka chce vleky znovu rozjet v pátek.

V Beskydech slušné podmínky pro lyžování v sobotu zajistily průměrnou návštěvnost, dnešní obleva a déšť lyžaře odradily. Vedoucí areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula věří, že příští týden se ochladí a nasněží. V Bílé se lyžuje v severní i jižní části areálu, na severu jsou v provozu tři sjezdovky, na jihu jedna. Leží na nich kolem 40 cm sněhu.

Podobný byl víkend v Mezivodí, kde fungují dvě nejdelší sjezdovky, na nichž leží kolem 60 centimetrů sněhu. Vedoucí tamních vleků Zbyněk Žák řekl, že lidé jsou leniví a zájem o lyžování upadá.

Další tři sjezdovky mohou od víkendu využívat lyžaři na Vysočině. Po Šacberku zahájili provoz na Harusově kopci a na Fajtově kopci na Žďársku a na vrchu Křemešník. Zájem lyžařů však zatím není nijak velký. Jiří Pálka z Fajtova kopce řekl, že v areálu se bude přes týden lyžovat jen odpoledne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 2 hodinami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Další zprávy