Tajný záznam u Nečasové. A soudu to nevadí, diví se Ištvan

Radek Nohl Radek Nohl
27. 8. 2015 18:30
Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan v rozhovoru komentuje čerstvě vyhotovený písemný rozsudek soudkyně Heleny Králové, která osvobodila Janu Nečasovou a důstojníky vojenské rozvědky.
Svědek Nečas to, že se bál o rodinu, řekl až před soudem. V přípravném řízení to pro nás z nepochopitelných důvodů neuvedl, řekl Ivo Ištvan.
Svědek Nečas to, že se bál o rodinu, řekl až před soudem. V přípravném řízení to pro nás z nepochopitelných důvodů neuvedl, řekl Ivo Ištvan. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan nesouhlasí s rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1, který v těchto dnech dokončila soudkyně Helena Králová a ve kterém poprvé veřejně zaznělo, proč osvobodila Janu Nečasovou a armádní zpravodajce v kauze údajného zneužití vojenské rozvědky.

Ištvan se v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz podivuje nad tím, že se tajný záznam ze sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové, který vypracovali příslušníci Vojenského zpravodajství, mohl klidně dostat do rukou tehdejší šéfky kabinetu předsedy vlády Jany Nečasové. Podle soudu to je přitom v pořádku.

"Příslušníci Vojenského zpravodajství jsou vázáni mlčenlivostí. Dokonce se tím u soudu také zaštitovali. A vidíte, že na druhé straně nevadí, že materiály předávali nepovolaným osobám," řekl Ivo Ištvan.

V rozhovoru se také pozastavil nad tím, že teprve až před soudem bývalý premiér Petr Nečas prohlásil, že pokyn k obrannému sledování dal proto, že se bál o svou rodinu. "V přípravném řízení to z nějakých, pro nás nepochopitelných důvodů neuvedl," podotkl Ištvan.

Proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 již žalobci sepisují odvolání. Případ tedy ještě nekončí a bude se jím zabývat pražský městský soud.

V rozsudku se uvádí, že se nejednalo o sledování, ale takzvané kontrasledování, které probíhalo na pokyn tehdejšího premiéra Petra Nečase, který se bál o svou rodinu. Co na to říkáte?

Řeknu k tomu, že to je věc, se kterou svědek pan Petr Nečas přišel až v řízení před soudem. V přípravném řízení ji z nějakých, pro nás nepochopitelných důvodů, neuvedl. A dokonce veřejně, což je dohledatelné na internetu, uváděl prohlášení, že o sledování vůbec nic neví. Dokonce k tomu existuje i vyjádření Úřadu vlády, které bylo proneseno v tomto smyslu.

Budete se tedy jeho výpovědí blíže zabývat? Třeba zda nešlo o křivou výpověď?

My dopředu neinformujeme o nějakých zamýšlených postupech vůči nějakým konkrétním osobám.

Mohl Petr Nečas sám jako předseda vlády úkolovat Vojenské zpravodajství? Soudkyně Helena Králová v rozsudku tvrdí, že to možné je.

Nechci komentovat jednotlivé pasáže rozsudku, ale předseda vlády není oprávněn úkolovat Vojenské zpravodajství. To je pravda.

Dalším argumentem soudkyně Králové je, že obranné sledování dvou pracovníků Úřadu vlády bylo v pořádku, protože agenti Vojenského zpravodajství zjišťovali, zda nezneužívali služební vozidlo. Nepřijde vám zvláštní, že si k tomu premiér Petr Nečas vybral Vojenské zpravodajství?

V podstatě s vámi souhlasím. Řekl bych to možná trochu učesaněji v tom smyslu, že každý státní orgán může konat to, co mu zákon dovoluje. A to v těch případech, kdy zasahuje do práv a svobod konkrétních občanů. Jestli by mělo mít Vojenské zpravodajství možnost najímat si nějakou bezpečnostní službu, aby mohla provádět sledování konkrétních osob. Jenže takové oprávnění by muselo být v zákoně a to tam není. Naopak je tam uvedeno, že pokud by chtělo Vojenské zpravodajství někoho sledovat, tak k tomu musí mít příslušná povolení. Z toho je jednoznačně jasné, že Vojenské zpravodajství obešlo zákon.

Zjistili jste během vyšetřování, že by Petr Nečas nějaké pokyny dával? Ptám se proto, že třeba Městský soud v Praze, který zrušil trestní příkaz soudkyně Králové, ve svém rozhodnutí píše, že rozkazy dávala Jana Nečasová.

To je ta svědecká výpověď, která byla uvedena až před soudem. V přípravném řízení nic takového uvedeno nebylo. Dokonce pan Ondrej Páleník (jeden z obžalovaných a bývalý šéf rozvědky - pozn. red.) uvedl přímo, že vůbec o žádném sledování paní Radky Nečasové nic neví. Takže obhajoba přišla s tou obranou až v řízení před soudem.

Před soudem zaznělo, jak Jana Nečasová mluví velice vulgárně o Radce Nečasové. Navíc v bytě Jany Nečasové se při domovní prohlídce podle tohoto rozsudku našel mobil, z něhož byla jedna nenávistná SMS odeslána právě Radce Nečasové. Co říkáte na slova soudkyně Králové, že odposlechy nic nedokládají?

To je tvrzení nalézacího soudu a my na něj budeme reagovat v odvolání.

V bytě Jany Nečasové se našly také dokumenty ze sledování Radky Nečasové. Soudkyně ale tvrdí, že šlo o pouhé poznámky. Jak je podle vás vůbec možné, že tehdejší šéfka kabinetu premiéra dostane výstupy Vojenského zpravodajství, které mají být tajné?

Je to stanovisko soudu. U paní Jany Nečasové se našel záznam o sledování paní Radky Nečasové, který byl vyhotoven Vojenským zpravodajstvím. Hovoří se v něm o sledovací skupině, která prováděla sledování objektu Darwin - tedy Radky Nečasové. To je prostě fakt. A jestli obhajoba tento nezpochybnitelný fakt nějakým způsobem zpochybňuje, upřímně řečeno nevím, jak by se to dalo udělat. Dobrá otázka je, jak se mohl výstup Vojenského zpravodajství dostat do rukou nepovolané osoby. Příslušníci Vojenského zpravodajství jsou vázáni mlčenlivostí. Dokonce se tím u soudu také zaštitovali. A vidíte, že na druhé straně nevadí, že materiály předávali nepovolaným osobám.

Kdy bude hotové odvolání?

Podáme ho, až ho vyhotovíme. My jsme ten rozsudek dostali v pondělí večer. Zákonná lhůta začala běžet v úterý. Takže teď je ještě příliš brzo.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 51 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy