reklama
 
 

Nepovedený zásah proti Izraelcům šetří GIBS. Má podezření, že policisté s turisty zacházeli nelidsky

16. 5. 2018 11:58
Policisté odvádějí zadržené izraelské turisty. | Video: Eli Gershzon |  00:28
Generální inspekce bezpečnostních sborů začala na základě článků Aktuálně.cz šetřit nestandardní zásah proti skupině izraelských turistů, o nichž se policie mylně domnívala, že brutálně napadli v centru Prahy číšníka.

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje trestné činy policistů, se začala čerstvě zabývat nepovedeným policejním zásahem proti skupině Izraelců v centru Prahy. Policie si turisty spletla s rváči z Nizozemska, kteří napadli před obchodním domem Quadrio číšníka.

GIBS se o zásah začala zajímat na základě článků deníku Aktuálně.cz, který v úterý na nestandardní a zřejmě nepřiměřený zásah policie upozornil. Podle informací redakce se inspektoři případem začali zabývat pro podezření z neoprávněného služebního násilí a nelidského zacházení.

"Na základě informací z otevřených zdrojů začala GIBS konat," řekl redakci mluvčí inspekce Ivo Mitáček s tím, že policejním zásahem se začali zabývat z úřední povinnosti.

Inspektoři nyní shromažďují informace o zásahu. "Prozatím shromažďujeme podklady a další důležité informace k posouzení některých zveřejněných a závažných upozornění k činnosti příslušníků policie," dodal Mitáček.

Izraelce přišla zatknout do pokojů hotelu Astoria u náměstí Republiky v polovině dubna pořádková jednotka se samopaly, která si skupinu turistů spletla s pachateli brutálního útoku na číšníka. 

"V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav," popsal pro Aktuálně.cz policejní zásah Eli Gershzon, jeden ze zadržených.

Když speciální policejní jednotka turisty zatkla, nařídila jim, aby se jeden druhého chytili za ramena a pochodovali tak po pražských ulicích až na policejní služebnu v Benediktské ulici. "Není potřeba ani dodávat, že jsme pochodovali jako skupina hledaných teroristů v obklíčení těžkooděnců. Lidé na ulicích nás fotografovali a natáčeli na telefony. Bylo to ponižující a trapné," říká Gershzon a událost dokládá videem, které pořídil zaměstnanec nedaleké restaurace.

Až na služebně policisté zjistili, že nechytili pachatele, ale izraelské turisty, kteří s útokem nemají nic společného. Skutečné násilníky nakonec zatkli později na ruzyňském letišti běžní uniformovaní policisté. Policie se Izraelcům omluvila.

Případem se nyní zabývá už i odbor vnitřní kontroly pražské policie. "Ačkoliv do současné doby pražská policie žádnou oficiální stížnost neobdržela, postup policistů kontrolní orgány prověřují," uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

autor: Lukáš Prchal | 16. 5. 2018 11:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama