Nepodepsala poslušnost, tak ji VV vyškrtly z kandidátky

Martina Machová Michal Žák Martina Machová, Michal Žák
26. 5. 2010 15:25
Grémium vyškrtlo i kandidáta, který načerno vylepoval plakáty
Předseda Věcí veřejných Radek John
Předseda Věcí veřejných Radek John | Foto: Petr Protivánek

Praha - Věci veřejné proškrtaly na poslední chvíli kandidátky.

Úterní mimořádné grémium strany rozhodlo o tom, že o hlasy voličů se v pátek a sobotu nebudou moci ucházet Daniela Göttelová, která byla čtyřkou VV ve Středočeském kraji, a Josef Horváth, třetí muž ústecké kandidátky.

Göttelové se - coby nezávislé - stalo osudným, že odmítla podepsat smlouvu proti přeběhlictví. "Jako jediná z kandidátů, kteří přichází v úvahu pro vstup do sněmovny, nepodepsala dohodu o nepřeběhlictví a dohodu o podpoře programu Věcí veřejných," zdůvodňuje krok vedení strany Radek John.

Nechtěla jsem jít proti ústavě

Vyškrtnutá žena Aktuálně.cz řekla, že ji o vyškrtnutí předem nikdo neinformoval. "Dozvěděla jsem se to přes náhodnou sms, když mi jeden příznivec psal, proč nejsem na kandidátce," přiblížila.

Smlouvami si VV chtěly zajistit, že jejich poslanci, kteří se v případě úspěchu dostanou do dolní komory, nepřeběhnou k jiné straně. Pokud by odešli ze strany a zároveň zůstali ve sněmovně, museli by zaplatit straně 7 milionů korun.

Věci veřejné ale odmítají ukázat, co musí potenciální poslanci svým podpisem stvrdit. A nemohou to prozradit ani sami kandidáti, protože jim to smlouva zakazuje.

Göttelová přesto naznačila, proč nepodepsala "Pro mě by nebyl problém, kdyby tam bylo, že budu povinna účastnit se schůzí nebo že nepřeběhnu do jiné strany. Nejsem žádný převlékač kabátů," hájí se.

"Problém je, že bych musela hlasovat podle toho, jak se politická strana VV většinově rozhodne hlasovat. Což je podle mne v rozporu ústavou a pojetím svobody a zodpovědnosti," dodala. "V Černošicích jsem razila heslo ´nechovejme se jako ovce´, kdy zastupitelé hlasovali jen podle toho, jak kývne starosta. Tak si myslím, že bychom se jako ovce neměli chovat."

Černý výlep, nebo nesouhlas s Bártou?

To Horváth přišel podle předsedy VV o místo kvůli nelegálnímu výlepu předvolebních plakátů. "Přestože byl několikrát upozorňován, aby to nedělal, aby jej odstranil, neudělal to. Dáváme veliký důraz na korektnost vedení kampaně a černý výlep nás poškozuje," vysvětlil rozhodnutí John.

S něčím takovým ovšem Horváth, zakládající člen VV v Ústeckém kraji, nesouhlasí. V prohlášení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, napsal, že volitelné místo na kandidátce zřejmě ztratil kvůli něčemu jinému.

"Dával jsem totiž opakovaně najevo nesouhlas s některými praktikami uvnitř Věcí veřejných, kdy především s narůstajícími preferencemi se zvýšila aktivita některých lidí z Prahy v čele s pány (Josefem) Dobešem a (Vítem) Bártou."

Ti se prý ke kandidátům začali chovat jako k zaměstnancům. "Fakt, že důvodem mého vyškrtnutí z kandidátky je právě kritika podnikatelských praktik v politice, potvrzuje i vyškrtnutí Daniely Göttelové, která odmítala protiústavní ´vázací akt´," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadily šesté místo.

Aktualizováno před 34 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy