Bém šil starci rozbitou hlavu. A přišlo nepálské zemětřesení

Luboš Kreč
23. 5. 2015 18:20
Bývalý pražský primátor Pavel Bém lezl při dubnovém zemětřesení na osmou nejvyšší horu světa Manaslu. Ve vesničkách, kde se pohyboval, nikdo nezemřel.
Bývalý pražský primátor Pavel Bém na vrcholu Mount Everestu.
Bývalý pražský primátor Pavel Bém na vrcholu Mount Everestu. | Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Když odjel Pavel Bém na dvouměsíční expedici na Mount Everest na jaře 2007, byl z toho jeho první skandál - do hor se vypravil krátce po volbách, v nichž sliboval, jak bude bez přestání a tvrdě pracovat jako primátor. Navíc panovaly pochybnosti, jak byla výprava financovaná. Zkrátka toho, že je v Asii, nikoli v Praze, si nešlo nevšimnout.

Když se tam vypravil letos, rok a půl po svém konci ve vysoké politice, moc lidí o tom nevědělo. A přitom z horolezeckého hlediska to bylo mnohem nabitější dobrodružství. Béma a spol. totiž v Himálaji zastihlo na konci dubna masivní zemětřesení, které za sebou v Nepálu nechalo přes osm tisíc mrtvých.

"Zasypalo mně to kamaráda. Přežil, ale musel se vrátit domů,” řekl Bém pro Aktuálně.cz a dodal: "Z expediční lékárny jsme udělali provizorní ošetřovnu. Na sanační péči o rozsypané kamenné domky jsme se sice cítili, ale místní Tibeťané o naši pomoc nestáli. Stali se z nich opět nomádi."

Výprava, se kterou do nejvyšších hor světa Bém vyrazil, se pohybovala na tibetské straně masivu, s Francouzem Danielem de Gabainem lezli na osmou nejvyšší horu světa Manaslu. Na vrcholu stanuli 8. května.

"Ve vesničkách, kde jsme byli, naštěstí nikdo nezemřel. Po pár dnech jsme se vrátili k lezení, a když jsme se po deseti dnech po vylezení kopce vrátili zpět, přišlo to další a poslední velké zemětřesení," uvedl Bém.

Druhý silný otřes přišel 12. května, měl sílu 7,4 stupně Richterovy škály a vyžádal si další desítky obětí.

"Zrovna jsme na ošetřovně šili rozsekanou hlavu jednomu staříkovi. Zvláštní čas," uvedl bývalý elitní politik ODS, který přišel o kariéru kvůli sporným zakázkám pražského magistrátu typu Opencard.

A kvůli svému přátelství s Romanem Janouškem, mužem, který obchodoval s politickým vlivem a dnes sedí ve vězení za to, že se pokusil autem přejet ženu, do níž pod vlivem alkoholu naboural.

Bém se dnes živí jako lékař, je vystudovaným psychiatrem. Horolezectví se věnuje dlouhodobě, loni v prosinci mu vyšla kniha o dobývání druhé nejvyšší hory světa K2. V rámci propagace titulu slaňoval žižkovskou vysílací věž. Knižně sepsal i svoje zážitky z roku 2007, kdy jako celkem čerstvě zvolený pražský primátor lezl na Mount Everest.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 49 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy