Neonacistický koncert u Brna ohlídala policie i média

smy
2. 8. 2008 22:59
Na údajně metalový koncert dorazily tři stovky lidí
Pořadatel Pavel Martínek.
Pořadatel Pavel Martínek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Neonacistické setkání v Ochozi u Brna - nahlášené jako běžný metalový koncert pod širým nebem - skončilo v sobotu podle posledních zpráv bez incidentů.

Na jeden z největších letošních srazů dorazily čtyři stovky příznivců kapel a musely se smířit dohlížejícími policisty i s velkým zájmem médií, která nezapomněla referovat ani o ceně kofoly.

Vystoupení začalo se zpožděním až po páté hodině. Původně měli posluchači za pět set korun slyšet pět skupin, jež jsou známé texty s nacistickou tematikou; nakonec hrály jen dvě. Nechyběla nicméně hvězda švédské neonacistické scény - kapela Saga jako hlavní tahoun festivalu.

Pořadatelé řekli, že některé kapely svou účast na "Rock and Metal Festivalu" odvolaly kvůli "policejnímu a mediálnímu nátlaku". Sami proto s médii skoro nekomunikovali, došlo jen k malé potyčce s kameramanem a fotografem.

"Na koncertu vystoupí některé kapely inklinující k pravicovému extremismu, proto festival monitorujeme. V případě jakéhokoliv vybočení z mezí práva jsou policisté z celé jižní Moravy připraveni nekompromisně zasáhnout," uvedl před akcí mluvčí policistů z Brna-venkova Aleš Mergental.

Kromě běžných kontrol řidičů policisté uvnitř areálu dohlíželi i na chování posluchačů a kapel. Celkem tu byla stovka zasahujících policistů, v uniformách i bez nich.

Ve vesnici využívané k rekreaci na chatách panovaly také obavy, že se neonacisté pustí v areálu u místního rybníka do křížku se svými odpůrci. Podle policistů ale žádní antifašisté nedorazili.

Pořadatelé - které zastupovala právnička Klára Slámová, jež hájila kupříkladu Jiřího Kajínka - se snažili, aby neměla policie důvod k zásahu.

Na místě rozmístili letáky upozorňující, že jakékoli protizákonné symboly a hesla budou trestat vyloučením z akce. Skupiny prý navíc dostaly pokyn, aby na koncert nezařazovaly texty se "závadným obsahem".

Akce u rybníka Hádek byla hlášena do desíti hodin do večera; policisté počítali s tím, že poslední návštěvníci by mohli místo opustit do půlnoci. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy