Neonacistický festival se ruší, pořadatelé se obci omluvili. Spadl mi kámen ze srdce, říká starosta

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 7. 6. 2017 19:12
Festival Bohemia Excalibur Night na Trutnovsku, kam se měli sjet přívrženci neonacismu z celé Evropy, se konat nebude. Poté, co na akci v úterý upozornil server Aktuálně.cz, ji organizátoři zrušili. Na zrušení apelovala také obec v čele se starostou Vladimírem Lukešem, přestože obecní zastupitelstvo před časem festival schválilo. Majitel autokempu, v němž se sraz měl konat, patrně netušil, jací lidé se na něj mají sjet. Kontaktoval tak organizátory a akci zrušil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chotěvice (Trutnovsko) - Festival Bohemia Excalibur Night, na němž měly o víkendu vystoupit kapely hlásící se k neonacismu, se nakonec konat nebude. Poté, co Aktuálně.cz na akci upozornilo, ji organizátoři zrušili.

Na festival v Chotěvicích na Trutnovsku se měly do autokempu Svatá Kateřina o víkendu 9. a 10. června sjet stovky neonacistů z celé Evropy. Organizátoři lákali na kapely jako White Demons, Legittima Offesa nebo na skupinu Katastrof, která hraje "árijský rock", a mnohé další. Všechny se profilují nenávistnými a rasistickými texty a v kapele White Demons dokonce působí jeden z bývalých členů kultovní anglické neonacistické hudební skupiny Screwdriver.

Akci povolilo obecní zastupitelstvo, které původně nevědělo, o jakou akci se vlastně jedná. Starostovi Vladimíru Lukešovi se organizátorům nepodařilo dovolat. Když se však starosta dozvěděl, že jde o sraz neonacistů, začal jednat a domohl se jeho zrušení.

"My jsme vytvořili obrovský tlak na to, aby se ta akce zrušila, což se nám nakonec podařilo," řekl Lukeš Aktuálně.cz. Sám prý kontaktoval majitele autokempu Luboše Veleckého, který prý také neměl o povaze akce tušení, a naléhal na něj, aby ji zrušil.

"Já jsem pana Veleckého informoval a ten to jednoznačně odmítl s tím, že netušil, o jakou akci jde. Včera večer mi organizátoři volali, že od toho odstupují a omlouvají se za potíže. Spadl mi obrovský kámen ze srdce," dodal starosta.

To potvrdil i majitel autokempu Luboš Velecký. "Můžu potvrdit, že celá akce se ruší. Včera, jakmile jsem se dozvěděl, o jakou akci se jedná, jsem kontaktoval organizátory, aby ji zrušili," řekl Aktuálně.cz.

"My jsme to nevěděli a byli jsme oklamáni, organizátoři za námi přišli, že chtějí uspořádat soukromou klubovou akci, kde budou hrát nějaké kapely, ale nesdělili nám jaké. Kdybych to věděl, tak bych s nimi ani nejednal," vysvětluje Velecký.

Festival Bohemia Excalibur Night měl být pod přísným policejním dohledem, a přestože je akce oficiálně zrušena, policisté jsou nadále ve střehu. "Policie obdržela informaci o tom, že bude akce zrušena, nadále ale dění monitorujeme a podle vývoje budeme aktuálně reagovat případnými opatřeními." řekla Aktuálně.cz Ivana Ježková z krajského policejního ředitelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy