Neobvyklý trest počítačovému pirátovi. Jeho video musí vidět 200 tisíc lidí, jinak zaplatí 6 milionů

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 23. 11. 2015 17:15
Litoměřický soud potrestal Jakuba F. tříletou podmínkou za to, že umožňoval uživatelům webu nelegálně kopírovat programy, hry a filmy. Počítačové firmy po něm chtěly i téměř šestimilionové odškodné. Místo peněz se s ním ale dohodly na alternativním trestu: natočily s ním videoklip, který teď Jakub F. musí šířit na internetu. A zajistit mu vysokou sledovanost - minimálně 200 tisíc lidí. Jinak bude muset zaplatit.
Video: Youtube.com / Mojepiratstvi.cz

Praha - Počítačový pirát dostal velmi neobvyklý trest. Místo šestimilionové pokuty, která by mu zničila zbytek života, musí třicetiletý skladník Jakub F. zajistit, aby 200 tisíc lidí zhlédlo na internetu videoklip s jeho životním příběhem a podvody.

Teprve pokud se Jakubovi nepovede nasdílet potřebný počet diváků, bude muset počítačovým firmám sdruženým v protipirátské organizaci BSA zaplatit tučné odškodné 5,7 milionu korun. Časový limit na splnění úkolu přitom nedostal.

"Škodu budu moci uhradit mimosoudně, pokud můj příběh pošlete dál. Třeba jsem něco nasdílel právě vám, pomozte mi teď dosáhnout dvě stě tisíc zhlédnutí," vyzývá Jakub na videu, kde popisuje, jak nelegálně umožňoval uživatelům stahovat kopie počítačových programů, her nebo filmů. A jak si pro něj detektivové přišli přímo do práce.

Myslel si přitom, že se o něj policie nebude zajímat, protože je jen malou rybou v takzvané warez komunitě, která se specializuje na porušování autorských práv. Sám Jakub poskytoval osm let lidem nelegální kopie například počítačových programů Windows 8 a Windows 7.

Klip, kde vypráví svůj příběh, natočili profesionální filmaři a Jakub F. si jeho scénář sám odsouhlasil. Video umístěné na webu www.mojepiratstvi.cz, na sociální síti Facebook a na serveru YouTube končí citátem: "Sdílením to začalo, sdílením to může skončit."

Tříletá podmínka

Jakuba F. soudil litoměřický soud a vyměřil mu tříletou podmínku s tříletou zkušební dobou. Zabavil mu také počítač, externí harddisk a DVD nosiče.

"Prokázalo se, že firmám sdruženým v BSA způsobil škodu v hodnotě přesahující pět milionů korun. Značnou škodu způsobil i dalším poškozeným firmám, jejichž autorská díla nelegálně sdílel," řekl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

"Nelegálně sdílel software, hry a filmy, které si stáhly tisíce, možná desítky tisíc uživatelů. Nyní bude na oplátku sdílet svůj neslavný příběh piráta a varovat tím ostatní, kteří z nevědomosti nebo hlouposti obdobně porušují zákon," dodal Hlaváč.

"Myslel jsem si, že nedělám nic špatného. Říkal jsem si, že velkým firmám to přece neublíží. Nechtěl jsem za to přeci ani peníze, dělal jsem to pro zábavu. Cítil jsem se ve warez komunitě dobře, něco jsem znamenal," podotkl Jakub F.

Podle poslední analýzy BSA se v Česku užívá nelegálně 34 procent počítačových programů, a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.

 

Právě se děje

Další zprávy