"Není to dobrý vtip." Hejtmani z ČSSD nevěděli, že Zemanovi dávají "hůl na nového premiéra"

Radek Dragoun Radek Dragoun
12. 8. 2017 16:17
"Hůl na nového premiéra" obdržel ve čtvrtek v Lánech prezident Miloš Zeman jako dar od hejtmanů, které ve svém letním sídle přijal. Dárek mu předala předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová. Minimálně někteří šéfové krajů ale o dárku až do schůzky s prezidentem nevěděli. "Nepovažuji to za dobrý vtip," řekl plzeňský hejtman Josef Bernard.
"Nastav si to, támhle to máš obráceně," vyzval Sobotku, aby si srovnal mikrofon.
"Nastav si to, támhle to máš obráceně," vyzval Sobotku, aby si srovnal mikrofon. | Foto: ČTK

Praha - Ve čtvrtek se v Lánech sešel prezident Miloš Zeman s hejtmany a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou. Předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) prezidentovi za hejtmany předala "originální dárek" - hůl, kterou podle ní hlava státu může použít na nového premiéra. Narážela tak na incidenty, kdy během vládní krize Zeman hůlkou ukazoval mikrofon předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Jenže se ukazuje, že někteří hejtmani o daru vůbec nevěděli a jsou z něj v rozpacích.

Dar prezidentovi předala předsedkyně asociace a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. "Panu prezidentovi jsme do Lán přivezli velice originální dárek a sice hůlku, kterou dle přiloženého návodu může v případě potřeby použít na nového premiéra," napsala na Facebooku.

Například plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) o tomto daru neměl ani tušení. "Nepovažuji to za dobrý vtip," řekl Aktuálně.cz.

Informaci o svérázném dárku neměl před setkáním s prezidentem ani další sociálnědemokratický hejtman Martin Netolický. "My jsme s ním byli seznámeni až bezprostředně před setkáním s panem prezidentem. Z mého pohledu je to kontroverzní, protože na jedné straně je to zdravotnická pomůcka, druhá věc je, že to navazuje na chování, které z mého pohledu nebylo úplně košer," říká pardubický hejtman.

"Pokud to nebudeme dramatizovat a řekneme si, že to je na příštího jakéhokoliv premiéra, tak pro mě je to věc, která se dá skousnout. Já mám smysl pro humor, i pro ten černý," uznává Netolický.

Podle něj by se ale o dárcích udělenými za všechny hejtmany mělo předem diskutovat. "Situace v asociaci je taková, jaká je. Tohle jsou ty poslední věci, které mě vzrušují. Jako kraje bychom měli vystupovat jednotně v mnohem důležitějších tématech," říká.

Shodnout se na dárku by ale bylo podle hejtmanky Vildumetzové obtížné. "To tak občas bývá, že když ve více lidech koupíte jeden dárek, najde se někdo, kdo by vybral něco jiného. O nic ale nejde, hlavní je, že pana prezidenta dárek potěšil, pobavil ho a my probrali témata, kvůli kterým jsme přišli," říká. 

Vzkaz zjevně odkazuje na květnovou krizi na Hradě, kde bylo vše připraveno pro přijmutí demise vlády, ačkoliv premiér Bohuslav Sobotka přišel s prezidentem pouze konzultovat aktuální politickou situaci. Na začátku setkání s premiérem Zeman namířil na Sobotku hůl. "Nastav si to, támhle to máš obráceně," vyzval Sobotku, aby si srovnal mikrofon.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy