"Není to dobrý vtip." Hejtmani z ČSSD nevěděli, že Zemanovi dávají "hůl na nového premiéra"

Radek Dragoun Radek Dragoun
12. 8. 2017 16:17
"Hůl na nového premiéra" obdržel ve čtvrtek v Lánech prezident Miloš Zeman jako dar od hejtmanů, které ve svém letním sídle přijal. Dárek mu předala předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová. Minimálně někteří šéfové krajů ale o dárku až do schůzky s prezidentem nevěděli. "Nepovažuji to za dobrý vtip," řekl plzeňský hejtman Josef Bernard.
"Nastav si to, támhle to máš obráceně," vyzval Sobotku, aby si srovnal mikrofon.
"Nastav si to, támhle to máš obráceně," vyzval Sobotku, aby si srovnal mikrofon. | Foto: ČTK

Praha - Ve čtvrtek se v Lánech sešel prezident Miloš Zeman s hejtmany a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou. Předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) prezidentovi za hejtmany předala "originální dárek" - hůl, kterou podle ní hlava státu může použít na nového premiéra. Narážela tak na incidenty, kdy během vládní krize Zeman hůlkou ukazoval mikrofon předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Jenže se ukazuje, že někteří hejtmani o daru vůbec nevěděli a jsou z něj v rozpacích.

Dar prezidentovi předala předsedkyně asociace a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. "Panu prezidentovi jsme do Lán přivezli velice originální dárek a sice hůlku, kterou dle přiloženého návodu může v případě potřeby použít na nového premiéra," napsala na Facebooku.

Například plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) o tomto daru neměl ani tušení. "Nepovažuji to za dobrý vtip," řekl Aktuálně.cz.

Informaci o svérázném dárku neměl před setkáním s prezidentem ani další sociálnědemokratický hejtman Martin Netolický. "My jsme s ním byli seznámeni až bezprostředně před setkáním s panem prezidentem. Z mého pohledu je to kontroverzní, protože na jedné straně je to zdravotnická pomůcka, druhá věc je, že to navazuje na chování, které z mého pohledu nebylo úplně košer," říká pardubický hejtman.

"Pokud to nebudeme dramatizovat a řekneme si, že to je na příštího jakéhokoliv premiéra, tak pro mě je to věc, která se dá skousnout. Já mám smysl pro humor, i pro ten černý," uznává Netolický.

Podle něj by se ale o dárcích udělenými za všechny hejtmany mělo předem diskutovat. "Situace v asociaci je taková, jaká je. Tohle jsou ty poslední věci, které mě vzrušují. Jako kraje bychom měli vystupovat jednotně v mnohem důležitějších tématech," říká.

Shodnout se na dárku by ale bylo podle hejtmanky Vildumetzové obtížné. "To tak občas bývá, že když ve více lidech koupíte jeden dárek, najde se někdo, kdo by vybral něco jiného. O nic ale nejde, hlavní je, že pana prezidenta dárek potěšil, pobavil ho a my probrali témata, kvůli kterým jsme přišli," říká. 

Vzkaz zjevně odkazuje na květnovou krizi na Hradě, kde bylo vše připraveno pro přijmutí demise vlády, ačkoliv premiér Bohuslav Sobotka přišel s prezidentem pouze konzultovat aktuální politickou situaci. Na začátku setkání s premiérem Zeman namířil na Sobotku hůl. "Nastav si to, támhle to máš obráceně," vyzval Sobotku, aby si srovnal mikrofon.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy