Není mi dobře, řekl exředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý soudkyni. Na jednání tak proto nevypovídal

ČTK ČTK
23. 4. 2018 11:48
Lékaři Vladimíru Dbalému hrozí za zmanipulování zakázek z let 2008 až 2011 až dvanáctileté vězení.
Vladimír Dbalý.
Vladimír Dbalý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý dorazil k pražskému městskému soudu na začátek hlavního líčení ve své druhé korupční kauze, nakonec ale nevypovídal. Soudkyni sdělil, že mu není dobře, a z další účasti na jednání se omluvil.

Lékaři hrozí za zmanipulování zakázek z let 2008 až 2011 až dvanáctileté vězení. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí. Začátek procesu musel soud dříve opakovaně odkládat kvůli Dbalého zdravotním omluvenkám.

Dbalý řekl novinářům po svém příchodu k soudu, že vypovídat bude. Když ho však soudkyně po přednesu obžaloby vyzvala, aby se k věci jako první z obžalovaných vyjádřil, požádal, aby mohl vypovídat až jako poslední, a to ze zdravotních důvodů. Soudkyně vyhlásila krátkou přestávku, při které Dbalý působil zmateně a silně se potil. Následně se domluvil se soudem, že se vzdálí a k výpovědi se případně dostaví později v tomto týdnu.

Vedle Dbalého k hlavnímu líčení osobně dorazili i další čtyři obvinění muži - lékařův známý a někdejší šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp, advokát David Michal, právník nemocnice Roman Žďárek a inženýr Josef Kantůrek. Poslední obžalovaná, účetní Emilie Bialešová, se omluvila kvůli pracovní neschopnosti.

Státní zástupce Zdeněk Matula tvrdí, že Dbalý si nechal od svých známých a od advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) platit za to, že s nimi za nemocnici uzavřel v rozporu se zákonem smlouvy na poskytování konzultací nebo služeb. Celkově si prý takto přišel na 12 milionů korun. Kromě přijímání úplatků je lékař obžalován také z porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Obžaloba má tři body. První Dbalému vyčítá to, že v letech 2008 a 2009 postupně podepsal s Čápem a Kantůrkem smlouvy na poskytování metodické podpory, ačkoliv ji nemocnice od externistů vůbec nepotřebovala. Instituci tak údajně způsobil škodu 4,4 milionu. Od obou mužů podle obžaloby pravidelně dostával úplatky - od Čápa celkem nejméně 760 tisíc, od Kantůrka 360 tisíc korun.

Druhý bod se zaměřuje na to, že Homolka vypsala koncem roku 2007 zakázku na "účetní a medicínsko-právní služby". Podle obžaloby byl za krokem záměr přidělit zakázku Žďárkovi a Bialešové. Společně údajně zajistili, aby měli oproti ostatním uchazečům výrazně jednodušší podmínky. Sdružení Žďárka a Bialešové pak tendr vyhrálo, ačkoliv nenabídlo nejnižší cenu, čímž Homolce podle státního zástupce vznikla škoda nejméně 49,5 milionu korun. Tuto částku nyní nemocnice po trojici obžalovaných požaduje jako náhradu škody. Bialešová prý za získání smlouvy Dbalému postupně dala 8,5 milionu.

Poslední bod se týká údajně nezákonného zadání právních služeb kanceláři Šachta & Partners, které Homolka vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun. Obžaloba tvrdí, že Dbalý za to přijal od advokáta na úplatcích nejméně 2,3 milionu.

Pražský městský soud projednává ještě další Dbalého korupční kauzu, která se týká nákupu gama nože. Lékař vinu odmítá. Obviněn je také ve třetí větvi případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy