Případ knihy, kvůli které vrazila policie do mešity, začíná. Je horší než Mein Kampf, varuje žalobce

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
24. 2. 2016 0:00
K soudu se po téměř dvou letech dostává případ šíření Základů tauhídu. Za vydání knihy údajně šířící rasismus žalobce poslal před soud bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku, který je podezřelý ze zločinu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Autor knihy Bilala Philips nesmí do některých západních zemí a kniha je navíc v mnoha státech zakázaná. Sáňka se brání tím, že měl údajně na starosti pouze administrativu. Hrozí mu až desetileté vězení.
Policejní zákrok v mešitě.
Policejní zákrok v mešitě. | Foto: ČTK

Praha - Po téměř dvou letech od zásahu v pražských islámských centrech jde k soudu případ šíření knihy Základů tauhídu, která podle žaloby šíří rasismus. Jediným podezřelým v případu je bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka, ten ale svoji vinu popírá.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek přitom označuje případ za vážnější, než když soudy v Česku stíhaly vydavatele bible nacismu – knihy Mein Kampf. Byť Hitlerova ideologie, založená na Mein Kampfu, měla na svědomí miliony obětí. "Tyto dva případy nelze srovnávat," říká a vysvětluje proč.

"U Mein Kampfu to Nejvyšší soud uzavřel kvůli tomu, že kniha jako taková propaguje nacismus, což je hnutí, které už je vyhynulé. A aby mohl být někdo trestně stíhán za tento zločin, musí propagovat hnutí, které aktuálně působí, vyvíjí nějakou činnost," uvedl Lelek.

Vydavatel Mein Kampfu byl zproštěn obžaloby proto, že kniha propaguje nacismus, který v době vydání u nás kolem roku 2000 neexistoval. V případě Základů tauhídu jde podle Lelka stále o reálnou hrozbu, na kterou je potřeba reagovat. Sánka proto stane před soudem.

"Je obžalován ze zločinu propagace hnutí, směřujícího k potlačení práv a svobod člověka," řekl Lelek. Sáňkovi klade žalobce za vinu, že zajistil překlad a distribuci knihy Základy tauhídu - Islámský koncept boha, jejímž autorem je Bilala Philips. Autor knihy nesmí do některých západních zemí a kniha je navíc v několika státech zakázaná. Sáňkovi za to hrozí až desetileté vězení.

Obžalovaný: Kniha nenávist nehlásá

Sáňka se už před časem v rozhovoru pro server Neovlivní.cz hájil tím, že kniha je v určitých zemích povolená a je to pouze náboženský směr. "To obvinění je absurdní a nezakládá se na pravdě. Hodnocení samotné knihy považuji za velice neadekvátní, nepravdivé a nekompetentní," řekl Sáňka. Podle něj v knize navíc žádná nenávist není.

Výroční zpráva o extremismu však knihu zmiňuje v souvislosti s tím, že propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

"Podstatou salafismu je nenávist k demokratickým institucím a principům," říká Lelek. Obžalobu mají žalobci podle něj postavenou na jednoznačných důkazech, které osvětlují roli Sáňky a genezi překladu a distribuce té knihy.

Sáňka se navíc brání tím, že měl na starosti pouze administrativu. "On to hlavně nebyl vůbec můj záměr, já jsem v tiráži uveden jako redaktor vydání. Ale jen proto, že jsem měl v muslimské nadaci na starosti administrativu, logistické zajištění všech vydávaných knih a podobně," řekl.

Kritizovaný zásah policie

K zásahu v muslimských centrech došlo na konci dubna roku 2014, kdy policie vnikla do domů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace. Policie zátah provedla v době, kdy v mešitě probíhala páteční modlitba, která má pro muslimy zvláštní význam.

Razii tehdy kritizovala řada účastníků modlitby i zahraniční diplomaté. Na kobereček byl v Indonésii předvolán i velvyslanec Tomáš Smetánka, který musel zásah vysvětlovat na ministerstvu zahraničí v Jakartě.

Věřícím, kteří byli přítomní zásahu, se nelíbilo třeba to, že museli ležet obličejem k zemi, stěžovali si i na přílišnou razanci policistů a podle některých výpovědí na ně policisté mířili dokonce zbraněmi. Ministerstvo vnitra razii prošetřilo a později prohlásilo, že zásah byl v pořádku.

 

Právě se děje

Další zprávy