Nenávist k uprchlíkům na internetu: Výroky prověřuje policie

Domácí Domácí
8. 9. 2015 15:54
Podle policie roste počet nenávistných příspěvků, lidé jim jich v posledních dvou měsících nahlásili přes osmdesát. Prověřování třiceti oznámení už policisté ukončili s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin nebo přestupek. Deset oznámení pak odkazovalo na webové stránky, které už figurují v jiném trestním řízení, některé poznatky poslouží k dalšímu zkoumání. Ve valné většině případů ale výsledky prověřování nestačily k obvinění konkrétní osoby. Výroky jsou sice kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie na internetových fórech a sociálních sítích zaznamenala zvýšený počet výroků, které míří proti uprchlíkům.

Lidé jich za poslední dva měsíce nahlásili víc než osmdesát, ve většině případů ale prověřování nevedlo k žádnému obvinění.

"Již několik měsíců policisté přijímají prostřednictvím hotline, tedy kanálu na hlášení závadného obsahu na webu, i oznámení od občanů a podněty, které na nevhodné příspěvky upozorňují," popisuje mluvčí policejního prezidia David Schön.

Dodal, že příspěvky zkoumají kriminalisté, kteří se specializují na extremismus a počítačovou kriminalitu.

Většinou nejde o trestný čin

Prověřování třiceti z 80 přijatých oznámení už ukončili s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin nebo přestupek. Deset oznámení pak odkazovalo na webové stránky, které už figurují v jiném trestním řízení.

"V několika případech nevedlo oznámení k zahájení trestního řízení, ale jako poznatek, který kriminalisté rozpracovávají a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení," dodal Schön.

Ve valné většině případů ale výsledky prověřování nestačily k obvinění konkrétní osoby. "Některá vyjádření jsou velmi kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů," vysvětluje mluvčí.

Hrozí až tři roky vězení

Pisatelé si tak podle něj často dopředu přesně rozmyslí obsah sdělení. Příspěvky jsou tak často velmi provokativní a díky historickým konotacím velmi zavádějící, při faktickém posouzení ale nelze nikoho stíhat.

Pokud by se ale trestný čin prokázal, hrozí pachateli za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv až tři roky vězení.

"Pro každého pisatele těchto nevhodných zpráv je určena informace, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný," dodává Schön.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy