Nenávist k uprchlíkům na internetu: Výroky prověřuje policie

Domácí Domácí
8. 9. 2015 15:54
Podle policie roste počet nenávistných příspěvků, lidé jim jich v posledních dvou měsících nahlásili přes osmdesát. Prověřování třiceti oznámení už policisté ukončili s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin nebo přestupek. Deset oznámení pak odkazovalo na webové stránky, které už figurují v jiném trestním řízení, některé poznatky poslouží k dalšímu zkoumání. Ve valné většině případů ale výsledky prověřování nestačily k obvinění konkrétní osoby. Výroky jsou sice kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie na internetových fórech a sociálních sítích zaznamenala zvýšený počet výroků, které míří proti uprchlíkům.

Lidé jich za poslední dva měsíce nahlásili víc než osmdesát, ve většině případů ale prověřování nevedlo k žádnému obvinění.

"Již několik měsíců policisté přijímají prostřednictvím hotline, tedy kanálu na hlášení závadného obsahu na webu, i oznámení od občanů a podněty, které na nevhodné příspěvky upozorňují," popisuje mluvčí policejního prezidia David Schön.

Dodal, že příspěvky zkoumají kriminalisté, kteří se specializují na extremismus a počítačovou kriminalitu.

Většinou nejde o trestný čin

Prověřování třiceti z 80 přijatých oznámení už ukončili s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin nebo přestupek. Deset oznámení pak odkazovalo na webové stránky, které už figurují v jiném trestním řízení.

"V několika případech nevedlo oznámení k zahájení trestního řízení, ale jako poznatek, který kriminalisté rozpracovávají a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení," dodal Schön.

Ve valné většině případů ale výsledky prověřování nestačily k obvinění konkrétní osoby. "Některá vyjádření jsou velmi kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů," vysvětluje mluvčí.

Hrozí až tři roky vězení

Pisatelé si tak podle něj často dopředu přesně rozmyslí obsah sdělení. Příspěvky jsou tak často velmi provokativní a díky historickým konotacím velmi zavádějící, při faktickém posouzení ale nelze nikoho stíhat.

Pokud by se ale trestný čin prokázal, hrozí pachateli za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv až tři roky vězení.

"Pro každého pisatele těchto nevhodných zpráv je určena informace, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný," dodává Schön.

 

Právě se děje

Další zprávy