Nenávist k uprchlíkům na internetu: Výroky prověřuje policie

Domácí Domácí
8. 9. 2015 15:54
Podle policie roste počet nenávistných příspěvků, lidé jim jich v posledních dvou měsících nahlásili přes osmdesát. Prověřování třiceti oznámení už policisté ukončili s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin nebo přestupek. Deset oznámení pak odkazovalo na webové stránky, které už figurují v jiném trestním řízení, některé poznatky poslouží k dalšímu zkoumání. Ve valné většině případů ale výsledky prověřování nestačily k obvinění konkrétní osoby. Výroky jsou sice kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie na internetových fórech a sociálních sítích zaznamenala zvýšený počet výroků, které míří proti uprchlíkům.

Lidé jich za poslední dva měsíce nahlásili víc než osmdesát, ve většině případů ale prověřování nevedlo k žádnému obvinění.

"Již několik měsíců policisté přijímají prostřednictvím hotline, tedy kanálu na hlášení závadného obsahu na webu, i oznámení od občanů a podněty, které na nevhodné příspěvky upozorňují," popisuje mluvčí policejního prezidia David Schön.

Dodal, že příspěvky zkoumají kriminalisté, kteří se specializují na extremismus a počítačovou kriminalitu.

Většinou nejde o trestný čin

Prověřování třiceti z 80 přijatých oznámení už ukončili s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin nebo přestupek. Deset oznámení pak odkazovalo na webové stránky, které už figurují v jiném trestním řízení.

"V několika případech nevedlo oznámení k zahájení trestního řízení, ale jako poznatek, který kriminalisté rozpracovávají a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení," dodal Schön.

Ve valné většině případů ale výsledky prověřování nestačily k obvinění konkrétní osoby. "Některá vyjádření jsou velmi kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů," vysvětluje mluvčí.

Hrozí až tři roky vězení

Pisatelé si tak podle něj často dopředu přesně rozmyslí obsah sdělení. Příspěvky jsou tak často velmi provokativní a díky historickým konotacím velmi zavádějící, při faktickém posouzení ale nelze nikoho stíhat.

Pokud by se ale trestný čin prokázal, hrozí pachateli za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv až tři roky vězení.

"Pro každého pisatele těchto nevhodných zpráv je určena informace, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný," dodává Schön.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy