Nenatáčejte Výměnu manželek, žádají poslanci

Hana Pražáková
1. 2. 2008 0:30
Reality show negativně ovlivňuje vývoj dětí

Praha - Parlamentní komise pro rodinu protestuje proti reality show televize Nova Výměna manželek. Její další řadu nyní televize chystá.

Pořad je velkým ohrožením zdravého vývoje dětí, napsal poslanec Tomáš Kvapil v dopise adresovaném Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Parlamentní komise pro rodinu tak prostřednictvím svého předsedy žádá, aby Rada v rámci zákonných možností preventivně zakročila už proti přípravě tohoto pořadu a zamezila škodlivým dopadům na psychiku dětí.

"Tento pořad je podle našeho názoru, a také podle vyjádření mnohých psychologů, velkým ohrožením zdravého vývoje dětí z rodin, které se ho účastní. V průběhu natáčení pořadu dochází k mnohým stresovým situacím jak pro rodiče, tak především pro děti," píše se v podnětu Tomáše Kvapila.

Podle poslanců jsou děti bezdůvodně vystavovány psychické zátěži. "Jsou tak porušována jejich základní práva. Toto vše je pak prezentováno v televizním vysílání před dvaadvacátou hodinou," uvedli.

S tím, že jde o porušování práv dítěte, souhlasí i ministryně Džamila Stehlíková, která se právy dětí zabývá. "Pořad neporušuje jen právo na soukromí, ale také na kontakt s rodičem."

Podnět komise je podle ní zcela oprávněný. "Pořad je na jednu stranu zábavní, na druhou ale ukazuje, že partner se dá ze dne na den vyměnit. To narušuje základní tezi, že rodina je základ státu," říká Stehlíková.

Pořad je podle ní problematický hlavně v případě, kdy v něm figurují malé děti. "V té době se formuje vztah matky s dítětem. Patnáctileté dítě dokáže pochopit, že je to jen hra. U mladších může být otřesena jeho důvěra ve vzájemný vztah s rodiči," říká Stehlíková.

Proti pořadu se už dříve ohradila poslankyně Jana Hamplová, která kritizovala porušování dětských práv. Rodiče za padesát tisíc korun dávají podle ní všanc soukromí své i svých dětí.

Podobný názor mělo o několik měsíců později  i šest desítek studentů pedagogické fakulty v Hradci Králové. Také oni napsali Radě pro rozhlasové a televizní vysílání dopis, v němž chtěli zdůraznit, že i dítě má právo na soukromí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy