reklama
 
 

Nemyslím, že by Rath utíkal, říká ručitel Badal

15. 8. 2012 6:45
Osobní tajemník kardinála Duky vysvětluje, proč se zaručil za Davida Ratha

Praha - Záruku za poslance Davida Ratha stíhaného v korupční kauze podepsal mimo jiné Milan Norbert Badal, osobní tajemník kardinála a arcibiskupa pražského Dominika Duky.

Za Davida Ratha a za jeho propuštění z vazby se zaručili mj. senátor Milan Dryml, poslanec Jiří Šlégr nebo starosta Rathových Hostivic Jaroslav Kratochvíl.

Konkrétně svůj podpis pod zárukou Milan Badal zdůvodnil už dříve pro Aktuálně.cz tím, že si vzpomíná na věznění v době komunismu.

O případném Rathově propuštění z vazby bude soud znovu rozhodovat příští týden.

"Svatý Augustin říkal, že máme nenávidět hřích a milovat hříšníka," dodává v krátkém rozhovoru kardinálův tajemník.

A.cz: Svoji záruku za Davida Ratha jste zdůvodnil tím, že si vzpomínáte na věznění za doby komunismu. Dá se to ale vůbec srovnávat s touto korupční kauzou?

Ale vůbec se to nedá srovnávat. Já jsem mluvil jen o tom, jaké důsledky to přináší těm rodinám. Já jsem zažil i manželky, jimž StB zatkla jejich manžele, a během tří dnů zhubly o sedm kilo a psychicky na tom byly velmi špatně. A protože se vídám s paní doktorkou a vidím, jak je zubožená, tak je to prostě normální lidské hnutí, že aspoň tímto způsobem se jí snažím pomoct.

A.cz: Přesto je to korupční kauza. Nevnímáte to jako ovlivňování ze své strany?

To není nátlak, ale mechanismus, který v našem právu existuje. Řekl jsem jasně, že je to pro případ, kdy je dostatečně dlouhá doba, aby orgány činné v trestním řízení konaly. Pokud už by mohly přestat a pokud soudy uznají, že není nutné, aby pan exhejtman byl nadále ve vazbě. Tak si myslím, že je dobré se takto za něj zaručit. Nechávám to pochopitelně na soudech.

A.cz: Jste si jist, když ručíte svým jménem, že se David Rath nepokusí třeba utéct?

Nepochybně bych se s panem exhejtmanem na málo věcech shodl, ale nemyslím si, že by to byl člověk, který by jednal tímto způsobem. Nepovažuju za pravděpodobné, že by utekl nebo něco podobného.

A.cz: Zárukou prakticky nic neriskujete - v případě hypotetického útěku to nedopadne na signatáře. Jak tedy vnímáte tuto záruku prakticky?

Vnímám to tak, že v církvi se od prvopočátku vždy rozlišoval hřích a hříšník. Svatý Augustin říkal, že máme nenávidět hřích a milovat hříšníka. Takže samozřejmě já odsuzuju, pokud pan hejtman něco zpronevěřil a korupčně jednal, ale vždycky se budu snažit nějakým způsobem mu pomáhat, aby se dostal na normální, lidsky správnou cestu. To mi připadá úplně základní.

A.cz: Je to korupční kauza - konzultoval jste svoji záruku s kardinálem?

Ne. Já jsem přece svobodný člověk, abych to musel konzultovat.

autor: Jan Němec | 15. 8. 2012 6:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama