Nemusím se vykupovat práskáním, s policií spolupracovat nebudu, vzkazuje z jihoafrické cely Krejčíř

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 7. 2017 5:30
Manželka Radovana Krejčíře popírá, že by uprchlý podnikatel nabízel české policii pomoc s objasňováním starých případů výměnou za své vydání do Česka. O údajné Krejčířově nabídce informoval server iRozhlas. Zdroj z policejního prezidia sice Aktuálně.cz potvrdil, že policie dostala nepodepsaný vzkaz, podle Kateřiny Krejčířové ale její muž nic poslat nenechal. "Mluvila jsem s Radovanem. Doslova řekl, že se nemusí vykupovat práskáním," řekla Aktuálně.cz Krejčířová. "Vylučuji, že by s policií spolupracoval na starých případech," dodala.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který byl v Česku i JAR odsouzen k mnohaletým trestům, se ozval z jihoafrického vězení. Přes svou manželku Kateřinu popírá, že by nabízel spolupráci české policii výměnou za to, že by se dostal zpět do Česka, a nemusel tak strávit desítky let v jihoafrické cele.

"Mluvila jsem s Radovanem. Doslova řekl, že se nemusí vykupovat práskáním," sdělila Aktuálně.cz Kateřina Krejčířová. Tvrdí, že její muž nechce spolupracovat s českými orgány na vyšetřování starých případů.

Krejčířova manželka tak reaguje na informace serveru iRozhlas.cz, podle nichž její manžel nechal české policii poslat zprávu, že jí pomůže objasnit staré nevyřešené případy. Po přečtení této zprávy byl prý její muž "hodně rozčílený".

"Vylučuji, že by s policií spolupracoval na starých případech nebo že by na někoho něco práskal," vysvětluje Krejčířová, která se před třemi lety vrátila spolu s rodinou zpátky do Česka.

Krejčíř přes ženu také vzkázal, že nikoho ani neúkoloval, aby nabídku na spolupráci policii předal. "Můj manžel se vždy rozhodoval sám a jedná výhradně sám za sebe," dodala.

Krejčířová nevylučuje, že její muž o návrat do vlasti stojí. "Do Česka by se asi jednou vrátit chtěl, ale určitě ne za extrémních a vyhrocených okolností," dodala.

I když policie oficiálně přijetí nabídky odmítá komentovat, zdroj z policejního prezidia přiznává, že podobný vzkaz opravdu dostali. "Nedá se ale mluvit o nabídce, je to spíš takový průzkum," řekl Aktuálně.cz zdroj s tím, že zpráva přišla z Česka a bez podpisu, což nepůsobilo příliš důvěryhodně. Vše tak podle zdroje může být součástí vyjednávací taktiky. "V tomto stavu s tím nejde nic dělat. Čekáme, jestli to přijde znovu a s podpisem," dodal zdroj.

Krejčíř uprchl českým policistům při prohlídce své černošické vily v roce 2005. V nepřítomnosti byl pak odsouzen na 15 let za tunelování společnosti Čepro, přípravu vraždy celníka a půlmiliardový daňový únik.

V Jihoafrické republice, kam přes Seychely uprchl, si Krejčíř odpykává 35letý trest za únos a mučení, hrozí mu ale další závažné tresty - je obžalován mimo jiné z podílu na vraždě libanonského dealera drog Sama Issy. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 47 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy