Nemohli jsme odjet na dovolenou. Zaplať nám to, státe

Pavel Baroch
19. 7. 2012 19:00
K Dobešovi přišly první 3 žádosti o odškodnění za nepřihlášení auta, chtějí 26 tisíc
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Desítky lidí už požádalo ministerstvo dopravy o informace související s náhradou škod kvůli novému, špatně fungujícímu registru vozidel. Na úřad ministra Pavla Dobeše ovšem dorazily zatím jen tři žádosti s vyčíslenou částkou.

"Oficiální písemné žádosti se všemi náležitostmi evidujeme do čtvrtečního rána tři, celkem za zhruba 26 tisíc korun," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva.

První žadatel chce náhradu dovolené a pohonných hmot, druhý chce proplatit zálohu na dovolenou a ušlý zisk, třetí požaduje rovněž odškodnění za ušlý zisk.

V následujících dnech patrně žádostí o finanční kompenzaci přibude, protože dosud se na tuto možnost už na speciální lince ptalo 88 osob. Byl mezi nimi i člověk, který se ptal na proplacení 20 korun, ale třeba i 100 tisíc.

"V případě dvaceti korun šlo o parkovací lístek, u vyšších sum o ušlý zisk," konstatoval Neusar. Už dříve uvedl, že všechny doručené žádosti o finanční kompenzaci posoudí ministerstvo individuálně.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pokuta až 2 miliony denně

Jaké peníze bude požadovat po dodavateli nového systému registru vozidel, společnosti ATS Telcom, zatím ministerstvo nesdělilo.

"Aplikace dodnes nebyla akceptována, na stanovení konkrétní částky je dosud brzy," vysvětlil Zdeněk Neusar. Podle smlouvy může ministerstvo požadovat až dva miliony korun denně, celkem stát za nový systém zaplatil 47 milionů.

Registr aut stále nefunguje podle představ, hlavní problém je, že motoristé musí na úřadech dlouho čekat.

"Mobilní krizové týmy už od minulého týdne na jednotlivých místech poskytují uživatelskou a technickou podporu. Případná delší doba odbavení žadatelů na přepážkách je dána zejména množstvím oprav, které úředníci do registrů musí zanášet. Tyto opravy jsou důsledkem chybných zápisů za posledních dvacet let. Tento stav se bude díky nové aplikaci postupně zlepšovat," uvedl Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Foto: Ludvík Hradilek

Obcím dochází trpělivost

Obcím už ale dochází trpělivost. A pokud se funkčnost registru v nejbližší době nezlepší, bude Svaz měst a obcí chtít po ministerstvu dopravy, aby přešlo na starý systém.

Předseda svazu Dan Jiránek uvedl, že jen Kladno, kde je primátorem, tratí stovky tisíc korun na tom, že registr jede jen na 40 procent. "Takových obcí třetího stupně je u nás 205, tak to není možné," sdělil Jiránek.

Ministerstvo dopravy se už ke starému systému vracet nechce a soustředí se na to, aby nový registr co nejdříve fungoval stoprocentně.

"Učinil jsem tak s plnou zodpovědností a vědomím, že jde o nejlepší řešení. Děkuji i všem těm úředníkům na registračních místech, kteří se ve spolupráci s námi snaží situaci aktivně řešit," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Také vám nový registr vozidel zkomplikoval život? Podělte se o své zkušenosti na Facebooku:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy