Nemocných s chřipkou přibývá, hrozí epidemie

Markéta Žižková
3. 3. 2012 13:40
Chřipkových onemocnění bylo v uplynulém týdnu o téměř 40 procent víc
Počet lidí nakažených chřipkou stoupá. (Ilustrační foto).
Počet lidí nakažených chřipkou stoupá. (Ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko stojí na prahu chřipkové epidemie. Podle Martiny Havlíčkové z Národní referenční laboratoře tomu vše nasvědčuje. 

Počet lidí nakažených touto chorobou se v uplynulém týdnu výrazně zvýšil.

"Zaznamenali jsme zvýšený výskyt chřipky a počet nemocných může nadále růst," sdělila Aktuálně.cz Havlíčková.

V uplynulém týdnu podle ní vzrostl počet lidí nakažených chřipkovými onemocněními o téměř 40 procent. "Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi se zvýšila přibližně o 6 procent," doplnila.

Výskyt chřipky v chladném počasí není podle viroložky nic neobvyklého. Velký vliv na něj prý nemá ani charakter počasí. "Chřipka prostě každý rok v určitém období přijde," shrnula.

Lidé se ale mohou bránit pomocí prevence. Havlíčková doporučuje, aby nemocní lidé zůstávali doma a nešířili onemocnění mezi další lidi. "Sice to už může znít úsměvně, ale je opravdu důležité mýt si ruce. Domů si na nich totiž nosíme porce bakterií a virů," dodala Havlíčková.

V dalších evropských státech je podle viroložky situace velmi různorodá. "Například Španělsko zažilo explozivní nárůst chřipky, nyní už se situace uklidňuje," uvedla. V jiných zemích je podle ní průběh tohoto onemocnění velmi mírný.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 38 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy