Nemocných s chřipkou přibývá, hrozí epidemie

Markéta Žižková
3. 3. 2012 13:40
Chřipkových onemocnění bylo v uplynulém týdnu o téměř 40 procent víc
Počet lidí nakažených chřipkou stoupá. (Ilustrační foto).
Počet lidí nakažených chřipkou stoupá. (Ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko stojí na prahu chřipkové epidemie. Podle Martiny Havlíčkové z Národní referenční laboratoře tomu vše nasvědčuje. 

Počet lidí nakažených touto chorobou se v uplynulém týdnu výrazně zvýšil.

"Zaznamenali jsme zvýšený výskyt chřipky a počet nemocných může nadále růst," sdělila Aktuálně.cz Havlíčková.

V uplynulém týdnu podle ní vzrostl počet lidí nakažených chřipkovými onemocněními o téměř 40 procent. "Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi se zvýšila přibližně o 6 procent," doplnila.

Výskyt chřipky v chladném počasí není podle viroložky nic neobvyklého. Velký vliv na něj prý nemá ani charakter počasí. "Chřipka prostě každý rok v určitém období přijde," shrnula.

Lidé se ale mohou bránit pomocí prevence. Havlíčková doporučuje, aby nemocní lidé zůstávali doma a nešířili onemocnění mezi další lidi. "Sice to už může znít úsměvně, ale je opravdu důležité mýt si ruce. Domů si na nich totiž nosíme porce bakterií a virů," dodala Havlíčková.

V dalších evropských státech je podle viroložky situace velmi různorodá. "Například Španělsko zažilo explozivní nárůst chřipky, nyní už se situace uklidňuje," uvedla. V jiných zemích je podle ní průběh tohoto onemocnění velmi mírný.

 

Právě se děje

Další zprávy