Nemocnici získá firma spjatá s hejtmanem ODS

13. 4. 2007 23:00
Plzeňský hejtman je spoluvlastníkem Privamed a.s.
Foto: Nemocnice Rakovník

Rakovník/Plzeň - Nemocnici v Rakovníku prodá Středočeský kraj, v jehož čele stojí hejtman Petr Bendl z ODS, firmě Privamed Healthia Plzeň. Ta je dceřinou společností firmy Privamed a.s., jejímž spoluvlastníkem je jiný hejtman delegovaný ODS - Petr Zimmermann z Plzeňského kraje.

Účetní hodnota nemocnice přesahuje 200 milionů, prodána bude za 61,1 milionů. Firma se v nabídce pro výběrové řízení zavázala, že dalších více než 30 milionů bude do rakovnické nemocnice investovat.

Kromě Rakovníka se hejtman Bendl rozhodl prodat deset dalších menších nemocnic v kraji. Sociální demokraté prodej a výběrové řízení kritizují, exministr zdravotnictví David Rath konkrétně o rakovnickém případu řekl, že jde o "krádež za bílého dne".

Firma hejtmana

Privamed Healthia je dceřinou společností firmy Privamed a.s., jejímž zakladatelem a jednatelem byl právě plzeňský hejtman Petr Zimmermann.

Podle obchodního rejstříku sice v roce 2001 vystoupil z dozorčí rady Privamedu, na osobních internetových stránkách však přiznává, že je stále společníkem této firmy.

Na přímý dotaz Aktuálně.cz odpověděl, že údaje jsou pravdivé. "Společnost Privamed jsem v roce 1992 spoluzakládal a dodnes jsem si ponechal určitý vlastnický podíl," řekl. Navíc potvrdil, že členem představenstva je jeho příbuzný.

Firma Privamed už v roce 1995 zprivatizovala tehdy vysoce zadluženou plzeňskou Městskou nemocnici.

Odboráři: Soutěž byla transparentní

Středočeský hejtman Petr Bendl odmítá, že výběr nového majitele rakovnické nemocnice a dalších prodávaných ústavů byl jakkoli zmanipulován. "Řízení bylo maximálně transparentní," tvrdí. Sám Bendl nebyl členem komise, která o nových vlastnících rozhodovala.

Středočeský hejtman Petr Bendl
Středočeský hejtman Petr Bendl | Foto: Jiří Kropáček

Hejtman není sám, kdo dává za výběrové řízení ruku do ohně. Soutěž byla maximálně průhledná i podle předsedy zdravotnických odborů Jiřího Schlangera. Ten se na rozdíl od Bendla na výběru nových majitelů přímo podílel.

Středočeský kraj však zatím odmítá zveřejnit, co nabídli v případě rakovnické nemonice další zájemci o koupi. Podle mluvčího kraje Martina Kupky by to bylo předčasné, protože prodej nemocnic ještě musí schválit zastupitelstvo kraje.

"Navíc cena není jediným rozhodovacím kritériem. Důležitá byla například garance kvality a rozsahu budoucí zdravotní péče nebo předpokládaná výše investic," řekl mluvčí.

Rath: Jsou to zloději

Proti prodeji středočeských nemocnic dlouhodobě protestuje ČSSD, která se obává, že by nemocnice mohli koupit například spekulanti s pozemky.

Blogy na Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Blogy na Aktuálně.cz

David Rath bloguje na Aktuálně.cz. Jeho zápisky naleznete ZDE Poslední poznámku s názvem: "Proč může být reforma cestou do pekel" čtěte ZDE

Stínový ministr zdravotnictví David Rath pak kritizoval právě případ rakovnické nemocnice. Podle něj je cena 61 milionů za nezadluženou nemocnici "směšně nízká". Prodej označil za krádež za bílého dne a oba hejtmany Bendla i Zimmermana za zloděje.

"Vlastníkem rakovnické nemocnice se stává firma, která má velmi blízko k rodině plzeňského hejtmana Petra Zimmermanna, to je zřejmé a podezřelé," říká Rath.

Nízká cena?

Podle rakovnického místostarosty Luďka Štíbra (ODS) je účetní hodnota rakovnické nemocnice opravdu několikanásobně vyšší - hodnota nemovitostí, pozemků a vybavení se pohybuje kolem 220 milionů korun.

Proti nízké ceně nemocnic protestují i v ostatních středočeských městech. Například hořovický starosta Luboš Čížek nesouhlasí s prodejní cenou 50 milionů za místní nemocnici. Podle něj je hodnota zařízení až 300 milionů.

Kraj prodá 10 nemocnic za 460 milionů korun, poradenská kancelář Value Added přitom ocenila před několika měsíci tyto středočeské nemocnice na přibližně 1,2 miliardy korun.

Ekonomové však upozorňují, že účetní hodnota nemusí zdaleka odpovídat tržní ceně zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy