Nemocnice zdražily na 100 Kč, ale nic za to nedostanete

Radek Nohl Radek Nohl
1. 12. 2011 6:00
Vedení nemocnic říká, že peníze odtečou na další zvýšení výdajů, třeba platů zdravotníků
Teď už zaplatí za den v nemocnici místo 60 korun stovku.
Teď už zaplatí za den v nemocnici místo 60 korun stovku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nemocnice poslaly pacientům jasný vzkaz: I když ode dneška zaplatíte za den na lůžku místo šedesáti korun stovku, lepší péči nebo modernější vybavení nečekejte.

Peníze, které se díky navýšení poplatku do zdravotnických zařízení dostanou, podle jejich ředitelů spolkne další zvyšování výdajů. 

A to zejména kvůli růstu platů zdravotníků a DPH. Na další modernizaci prý už nic nezbude.

Ministerstvo zdravotnictví přitom odhaduje, že do českých nemocnic po navýšení poplatku přiteče v příštím roce o 750 milionů korun více. 

"Nic převratného za to neuděláme, budeme rádi, když se nám podaří udržet ten standard, který máme doposud," reagoval ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček.

Podobně však mluví i vedení dalších českých nemocnic. "Nezmění se vůbec nic. Nám to vygeneruje zhruba deset milionů korun navíc za rok a i s nimi budeme bojovat o vyrovnaný rozpočet," řekl Aktuálně.cz ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

A také v motolské nemocnici použijí peníze na vykompenzování ztrát. "Kvalita v nemocnici se zvýší, ale nebude to kvůli tomu, že se navýší poplatek," tvrdí ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Za poplatky koupili noční stolky

Doposud zdravotnická zařízení v Česku vybrala na poplatku za hospitalizaci pacientů každý rok zhruba 1,2 miliardy korun.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně je musí využít jen na úhradu nákladů spojených s jejich provozem a modernizací.

Všechny postele v léčebně jsou polohovací. Mají také kolečka, ale ven nebo aspoň na balkón se na postelích pacienti nedostanou.
Všechny postele v léčebně jsou polohovací. Mají také kolečka, ale ven nebo aspoň na balkón se na postelích pacienti nedostanou. | Foto: Ondřej Besperát

Což má prý zajistit, že půjdou na zateplení budov, vybavení interiéru zdravotnických zařízení či jednotlivých pokojů. Kam všechny peníze odtekly, ale vedení nemocnic neví a většinou jednoduše říká, že skončily v rozpočtu.

"Pořídili jsme nové noční stolky," vzpomněl si Němeček, na co například využili dvanáct milionů korun, které za poplatky v ostravské nemocnici ročně vyberou.

A třeba ve vinohradské nemocnici se podle ředitele zvýšilo množství peněz, které vydají na stravu pro pacienty. "Tím se jídlo o něco zkvalitnilo," prohlásil Zeman.

Pro deset procent nejchudších

Ministerstvo tvrdí, že zvýšení poplatku ze 60 na 100 korun žádné dopady na pacienty mít nebude.

"I deset procent nejchudších denně vydá v průměru sto korun za den, které teď tak zaplatí v nemocnici," uvedl poradce ministra Pavel Vepřek.

Do výpočtu přitom úřad Leoše Hegera zahrnul i částky za alkohol nebo cigarety, na které však při pobytu ve zdravotním zařízení nemají nárok.

Další změna nastane od příštího roku, kdy se změní systém úhrad. Nově budou nemocnice dostávat peníze za to, kolik pacientů odléčí.

"Nebudou mít potřebu je držet na lůžku déle, než je nutné. Tím se zkrátí ošetřovací doba a ošetří se zhruba o třetinu více pacientů," podotkl Vepřek.

Zda se tím zlepší i péče, ale experti ani ředitelé nemocnic říct nedokážou.

 

Právě se děje

Další zprávy