Nemocnice si stěžují na audit peněz z EU, budou se bránit

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2014 17:17
Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ředitelé dvou desítek nemocnic si stěžují na audity, které se zaměřily na využití evropských peněz na nákup přístrojů a vybavení specializovaných center.

Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní. Chtějí se případně bránit u soudu.

Po jednání se šéfy zdravotnických zařízení to řekl místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele podpořil. Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht vnímá jejich postoj naopak jako nepřípustné ovlivňování auditu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že se stížností bude v příštích dnech zabývat.

Němeček: nemocnice uspějí

"Pokud by to takto dopadlo, je nepochybné, že nemocnice u soudu uspějí. Výsledkem by bylo, že Česká republika přijde o několik stovek milionů korun. Je to zpochybnění dobrého jména," uvedl ministr Němeček.

Audity podle něj vypadají velmi nestandardně. Pochybuje prý o tom, co bylo jejich cílem. Řekl, že všichni jím oslovení ředitelé shodně uvedli, že se neoficiálně dozvěděli, že kontrola u nich dopadne špatně.

Němeček zadal svému odboru evropských fondů, aby situaci prověřil. O výsledcích chce informovat premiéra. Věří, že pokud by se tvrzení šéfů nemocnic potvrdilo, ministr financí by zasáhl.

Náměstek: je to nekorektní

Náměstek ministerstva financí však považuje jednání ředitelů za nekorektní. "Vnímáme to jako nepřípustné ovlivňování auditu," řekl. Poukázal na to, že zatím jde o návrhy zpráv, k nimž se auditované subjekty budou vyjadřovat. Konečné zprávy by měly být k dispozici zhruba v polovině prosince.

Ředitelé nemocnic kritizovali to, že po auditu nedostali expertní stanoviska či se nedozvěděli jména expertů. Nemohli se tak prý proti výsledkům bránit.

"Ředitelé si nejvíc stěžovali na to, že audity byly neprůhledné. Nebylo jim předloženo, na jakém základě byly korekce. Jednotlivé detaily nebyly prokázány. Mají pocit, že audity nebyly zcela korektní, a hovořili dokonce o účelovosti," uvedl Běhounek. Situaci označil za velmi nešťastnou.

Standardní postup

Podle náměstka ministra financí naopak audity postupovaly naprosto standardním způsobem. Konkrétní jména auditorů ministerstvo financí nezveřejňuje, jde o zaměstnance tohoto úřadu specializované na danou oblast. Kritizované audity podle něj nebyly ničím výjimečné.

Pokud by to takto dopadlo, je nepochybné, že nemocnice u soudu uspějí. Výsledkem by bylo, že Česká republika přijde o několik stovek milionů korun. Je to zpochybnění dobrého jména.

Svatopluk Němeček

"Je to postup aplikovaný deset let. Skupina auditorů nejdříve podrobně studovala dokumentaci, až pak prováděla šetření na místě. Není tak pravda, že audit trval dva nebo tři dny," zdůraznil.

Audity ministerstva financí se konaly letos v červnu a červenci. Týkají se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Vedení dotčených nemocnic tvrdí, že jejich postup prošel kontrolou různých institucí několikrát. Žádná pochybení kontroly prý neodhalily.

"Audit ministerstva financí je nezávislý na jakýchkoliv jiných kontrolních mechanismech," uvedl Wagenknecht. Stálo by podle něj za zamyšlení, zda dřívější kontroly byly provedeny správně.

Hrozí ztráta evropských peněz

Nyní hrozí, že by zařízení musela část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz. "Pokud by nemocnice sankce platily, určitá stabilizace zdravotnictví by byla významně narušena. Rezervy nemocnice nemají," podotkl Běhounek. Podle Wagenknechta je zatím předčasné předjímat konečné závěry auditů. "Je to ve fázi návrhu," zopakoval.

Sankci v desítkách milionů korun dostala královéhradecká nemocnice. Podle jejího ředitele Romana Prymuly audit trval tři dny a auditoři nenaznačovali, že by nastaly nějaké potíže.

Dva nemocniční evropské projekty prošly několika audity a kontrolovala je i Evropská komise, která pochybení neshledala, řekl Prymula. Pokud by nemocnice měla sankci platit, musela by peníze vzít z prostředků na léčení pacientů, dodal ředitel.

ANO: Němeček tají toky peněz

Němeček kromě situaci v nemocnicích musí řešit také kritiku hnutí ANO. To ho viní z toho, že odmítá okrýt peněžní toky ve zdravotnictví. Hnutí poukazuje na to, že poslanci ČSSD hlasovali minulý pátek vesměs proti návrhu, který by zpřehlednil vztahy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Němeček s ním zásadně nesouhlasil, ministerstvo by podle něho nebylo schopno desítky tisíc dodatků prověřit.

"Ministr Němeček přebírá plnou politickou zodpovědnost za to, že i v roce 2015 budou moci být zcela nekontrolovatelně sjednávány individuální cenové dodatky, a systém financování zdravotnictví tak zůstane naprosto netransparentní," uvedl za ANO Rostislav Vyzula, který vede sněmovní zdravotnický výbor.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vůči kritice ANO ohradil a Němečka se zastal. "Nikdo ničemu nebrání. Naopak, pod vedením ministra Němečka začaly být zveřejňovány smlouvy Všeobecné zdravotní pojišťovny a realizovaná racionalizační opatření, jako je třeba vznik přístrojové komise," vysvětlil.

Návrh, jenž neúspěšně prosazoval lidovec Ludvík Hovorka, předpokládal, že by ministerstva zdravotnictví a financí kontrolovala cenové dodatky ke smlouvám mezi pojišťovnami a poskytovateli péče, mohla by je neschválit.

 

Právě se děje

Další zprávy