Sobotka navštívil v Číně nemocnici s tradiční medicínou. Do Česka přitečou další investice

Václav Dolejší
24. 11. 2015 10:27
V úterý ráno si během své návštěvy Číny přišel prohlédnout premiér Bohuslav Sobotka s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem prestižní nemocnici pro bohatší lidi. Při samotné prohlídce – dopředu naplánované a zorganizované – viděl Bohuslav Sobotka jen několik ordinací. V každé byl nachystaný pacient, s nímž si povídal vstřícný lékař. Jinde viděl klasickou masáž, baňky, akupunkturu a na oddělení také mastičky z bylinek. Vrcholem prohlídky byla návštěva jedné pacientky přímo na pokoji, která chválila léčbu i plazmovou televizi na svém pokoji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Šanghaj - Po vstupu do šanghajské nemocnice Šu-kuang - zvenčí moderní budovy se skleněnou fasádou - zaujmou dlouhé fronty u desítek okýnek s nápisem "registrace a pokladna".

Tady se nevybírají nějaké symbolické regulační poplatkypacienti musejí nekompromisně v hotovosti zaplatit celé náklady za léčbu a až pak je zpětně vymáhají po své pojišťovně, pokud samozřejmě zdravotní pojištění vůbec mají. Jde prý o skvělé regulační opatření proti nadužívání péče.

Šu-kuang je prestižní nemocnice, ve městě patří k nejlepším, a je tudíž spíše pro bohatší lidi. V úterý ráno si ji během své návštěvy Číny přišel prohlédnout premiér Bohuslav Sobotka s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.

Spolupráce s nemocnicí v Hradci Králové

Ne že by tito dva sociální demokraté chtěli okopírovat "kapitalistický" model placení za zdravotní péči, prohlíželi si jen oddělení s tradiční čínskou medicínou. Tahle nemocnice totiž už roky spolupracuje s fakultní nemocnicí v Hradci Králové a po rozjezdu s malou ambulancí teď tam chce za 250 milionů korun postavit novou, samostatnou kliniku.

Podle ředitele královéhradecké nemocnice Romana Prymuly peníze na výstavbu pavilonu v hodnotě deset milionů eur poskytne šanghajská společnost CEFC, která již v Česku oznámila i jiné významné investice – koupila třeba fotbalovou Slavii.

"Ve vaší západní medicíně máte více syntetických léčiv, zatímco naše čínská medicína sází na přírodní produkty a přírodní cesty. Ty přitom mají stejnou, protizánětlivou funkci jako antibiotika u vás," říkal premiérovi ředitel šanghajské nemocnice, profesor Čou Chua.

Nachystaní pacienti, vstřícní lékaři

Při samotné prohlídce – dopředu naplánované a zorganizované – viděl Bohuslav Sobotka jen několik ordinací. V každé byl nachystaný pacient, s nímž si povídal vstřícný lékař. Jinde viděl klasickou masáž, baňky, akupunkturu a na oddělení také mastičky z bylinek. Vrcholem prohlídky byla návštěva jedné pacientky přímo na pokoji, která chválila léčbu i plazmovou televizi na svém pokoji.

"Tady je tradiční čínská medicína považována za národní poklad, za legitimní vědeckou disciplínu a těší se široké podpoře odborné i laické veřejnosti. Pro nás může být její využití vhodným doplňkovým nástrojem na léčení a zmírnění obtíží pacientů u některých diagnóz," řekl premiér Sobotka. Reagoval tak i na výhrady České lékařské komory, která celý záměr kritizuje.

Královéhradecká nemocnice chce dělat výzkum tradiční čínské medicíny zejména u chronických nemocí, migrén, neplodnosti nebo zánětů. "Dosavadní ambulance už nestačí zájmu lidí," řekl šéf nemocnice Prymula. I on coby epidemiolog "prodal" Číně své západní know-how. Česká vakcinologická společnost, jejímž je předsedou, bude v šanghajské oblasti radit s očkovacími plány.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy