Nemocnice rozhazují. Nakupují přístroje o třetinu dráž

Petr Holub
26. 6. 2010 8:50
Zbytečně nákladný nákup přístrojů pokračuje v nemocnicích i v letošním roce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Státní a krajské nemocnice nakupují zdravotnickou techniku za ceny, které jsou o třetinu vyšší, než se nabízí na volném trhu.

A pokud pro rok 2009 existuje podezření, že se při těchto obchodech utratila zbytečně miliarda korun, tempo nákupů se nesnižuje ani letos.

Charakteristickým případem je nákup radiodiagnostických přístrojů pro Fakultní nemocnici Olomouc. Tuto zakázku dostal jediný zájemce a nemocnice mu zaplatila 146 milionů korun, tedy částku o 300 tisíc korun nad cenou, kterou poptávala.

V těchto dnech pak probíhají soutěže na dodání přístrojů CT v pražském ústavu IKEM a v Nemocnici Na Homolce, nákup CT plánují také ve Všeobecné fakultní nemocnici.

A ani jedna z těchto nemocnic zatím neodpověděla na dotaz Aktuálně.cz, kolik zájemců se do soutěží přihlásilo.

Třetina navíc

Přístroje, které IKEM a Homolka požadují, jsou na trhu dostupné za 30 milionů.

IKEM nezveřejnil, jakou cenu je ochoten za CT zaplatit. Homolka připouští překvapivě vysokou cenu 77 milionů.

Součástí ceny může být desetiletý pozáruční servis, který stojí nejméně 25 milionů. I po jeho odečtení je tedy Homolka připravena zaplatit právě o zmíněnou třetinu vyšší cenu, než je nutné. 

Onu třetinu činí marže obchodním firmám, které nákup přístrojů mezi nemocnicemi a výrobcem zprostředkovávají.

Velká čtyřka

V Česku existují čtyři velcí obchodníci, společnosti Hospimed, Puro-klima, Transkontakt a Hypokramed, které v minulém roce  zprostředkovali nákupy za 3,3 miliardy korun (bez DPH).

Ve výběrových řízeních si zásadně nekonkurují, jak už popsalo Aktuálně.cz na několika loňských případech. 

Jeden příklad za všechny: redakce má k dispozici neveřejnou dokumentaci o loňském nákupu přístroje CT ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Nejmodernější typ rentgenu vyrábí Siemens pod výrobní značkou Somatom AS+128 a nemocnice za něj zaplatila společnosti Hypokramed 33,7 milionu korun, když do soutěže se nikdo jiný nepřihlásil.

Méně zájemců, vyšší cena

Fakt, že když se o veřejnou zakázku uchází jediný zájemce, zaplatí veřejná instituce výrazně vyšší částku, než při soutěži mezi větším počtem nabídek, dokazují studie Tranparancy International.

„Vztah mezi počtem nabízejících a dosahovanou cenou je nepřímo úměrný," shrnuje výsledky jedné tkaové analýzy TI její autor Jan Pavel.

Ten přede dvěma lety analyzoval veřejné zakázky v dopravě a zjistil, že každý nový zájemce snižuje předpokládanou cenu zakázky o 4,4 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy