Nemocnice nezíská CyberKnife pro léčbu pacientů s rakovinou. Komise ministerstva se postavila proti

Radek Nohl Markéta Šrajbrová Radek Nohl, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 8. 6. 2016 9:41
Druhý Cyberknife, tedy přístroj, který likviduje rakovinné buňky, v Česku v nejbližší době nebude. Komise ministerstva zdravotnictví zamítla žádost pražské Ústřední vojenské nemocnice, která si chtěla CyberKnife pořídit. V dokumentaci, kterou jejím členům nemocnice předložila, uvedla, že by si přístroj pořídila o zhruba 60 milionů levněji, než si ho dříve koupila ostravská nemocnice v éře současného ministra Svatopluka Němečka. Ministerstvo zdravotnictví říká, že si Ústřední vojenská nemocnice chtěla pořídit zcela jiný a méně funkční přístroj, než je v současné době Ostravě.
Přístroj CyberKnife si zatím Ústřední vojenská nemocnice koupit nemůže.
Přístroj CyberKnife si zatím Ústřední vojenská nemocnice koupit nemůže. | Foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Praha - V tuzemském zdravotnictví dlouho žádný nákup zařízení nevyvolal takový zájem jako záměr pořídit přístroj CyberKnife. Ten si před šesti roky za zhruba 200 milionů pořídila ostravská nemocnice v době, kdy ji vedl současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Teď obdobný přístroj, který se využívá při léčbě pacientů s nádorem, o desítky milionů korun levněji chtěla i elitní pražská Ústřední vojenská nemocnice. Ale přístrojová komise ministerstva zdravotnictví, ve které mají Němečkovi podřízení největší zastoupení, řekla ne.

"Proti pořízení přístroje hlasovala většina členů komise, zatímco pro pouze dva členové. Z uvedeného je tedy zřejmé, že konečné stanovisko bylo celkem jednoznačné," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Ústřední vojenská nemocnice tvrdí, že oficiálně jim nikdo dodnes nevysvětlil, proč komise ve druhé polovině května žádost zamítla.

Podle Štichy byly důvody čtyři a šlo o formální i vážnější výtky: Vojenská nemocnice dostatečně neuvedla, jak provoz kybernetického nože personálně zajistí. Proti umístění přístroje se postavily zdravotní pojišťovny. Ústřední vojenská nemocnice chtěla podle ministerstva využívat CyberKnife pouze pro neurochirurgii. A navíc stejný kybernetický nůž mají už v Ostravě. "Jeho využití je poměrně nízké, pacienty i z jiných regionů lze tedy posílat na toto pracoviště," doplnil Šticha.  

Miliony za nákup CyberKnife byly vyvedeny, tvrdí cifršpioni

Jenže některé z důvodů, které uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví, jsou v rozporu s tím, co říkají lidé z ostravské a vojenské nemocnici. "Náš přístroj je maximálně vytížen, pracuje na dvě směny, šestnáct hodin denně, a čekací doby jsou až tři měsíce podle závažnosti diagnózy," odmítá mluvčí ostravské nemocnice Tomáš Oborný, že by tu kybernetický nůž zahálel.

Navíc vedení pražské Ústřední vojenské nemocnice vysvětluje, že pro CyberKnife chtěli mít větší využití, než tvrdí ministerstvo. Dosud musejí pacienty, kteří trpí nádorem, převážet jinam. To chtěli díky novému přístroji změnit. "Logicky by bylo efektivní využít vlastní zařízení a pacienty léčit komplexně v rámci jednoho zdravotnického zařízení. Jako ideální přístroj by mohl sloužit právě CyberKnife," zdůvodnila nákup mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Kvůli tomu chtějí ve Střešovicích také získat status komplexního onkologického centra, což již podpořila i Česká onkologická společnost.

Vojenská nemocnice do žádosti, kterou dostali i členové komise, uvedla, že by za přístroj zaplatila 123 milionů korun bez DPH. Což je zhruba o 60 milionů méně, než kybernetický nůž stál nemocnici v Ostravě v době, kdy byl jejím ředitelem Svatopluk Němeček. "Ústřední vojenská nemocnice chtěla pořídit zcela jiný a významně méně funkční přístroj, než je v Ostravě," uvedl Šticha s tím, že cena střešovického přístroje CyberKnife je tak podle něj vysoká.

Nákup pro ostravskou nemocnici nyní prošetřuje policie a zabýval se jím i Finančně analytický útvar ministerstva financí. Ten ve své poslední výroční zprávě zveřejněné v březnu píše, že po nákupu přiteklo ze zahraničí na účty českých firem 26 milionů, aniž by bylo jasné, jak se tyto společnosti na dodávce podílely.

"Z účtů těchto společností byla část finančních prostředků vyvedena hotovostními výběry a část odeslána na účty zahraničních společnosti, mezi které patří i prodejce veteránů či stavební společnosti," uvedl Finančně analytický útvar s tím, že kvůli tomu podal trestní oznámení. Němeček to, že by v Ostravě koupili CyberKnife draze, opakovaně odmítl.

Babiš: Odvolali jste členy komise deset minut před jednáním

O okolnosti odmítnutí nákupu přístroje pro vojenskou nemocnici se zajímal i ministr financí Andrej Babiš. V dopise, který Němečkovi poslal, upozornil, že před rozhodujícím jednáním komise bylo několik jejích členů vyměněno. "Někteří odvolaní členové se toto dozvěděli deset minut před zahájením jednání, což se vymyká jakýmkoliv pravidlům," napsal Babiš. Němeček na jeho slova zareagoval tím, že o tom nemá detailní informace.

Náměstek ministra zdravotnictví a zároveň předseda komise Tom Philipp řekl, že odvolání a jmenování nových členů nebylo v rozporu s jednacím řádem. Složení komise se obměnilo třeba kvůli tomu, že někteří již na ministerstvu nepracují. Nově tak v komisi jsou dva Němečkovi náměstci, ředitel jednoho z odborů a také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Přístrojová komise má mít pouze status poradního orgánu. Ale po jednání se zdravotními pojišťovnami se úředníci dohodli, že u těch přístrojů, jejichž nákup komise nedoporučí, nebudou pojišťovny sepisovat smlouvy na jejich provoz. A beze smlouvy si žádná nemocnice přístroj nekoupí, protože by si pacienti museli léčbu platit ze svého. Vojenská nemocnice přesto věří, že si bude moct v budoucnu přeci jen CyberKnife pořídit.  

Opozice se bude snažit dávat návrhy, které to budou zdržovat, a obstruovat, ale věřím, že protikuřácký zákon během měsíců projde, říká ministr Němeček | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy