Nemocnice chtějí rychlý růst platů, s protestní akcí lékařských odborů nesouhlasí

ČTK ČTK
5. 5. 2016 16:34
Asociace českých a moravských nemocnic požaduje peníze na zvýšení platů lékařům. Vyzvala vládu, aby předešla hrozícím protestům plánovaným odbory, které by mohly způsobit destabilizaci nemocnic, a zvýšila zdravotníkům platy v horizontu nadcházejících tří let minimálně o 30 procent. "Personální situace v nemocnicích je natolik napjatá, že jakýkoli další negativní impuls může vést ke zhroucení řady nemocnic a k dominovému efektu na další nemocnice," uvádí se v prohlášení zveřejněném na webu AČMN. Odbory plánují protestní akci na podzim, chtějí upozornit na to, že mnoho nemocnic funguje pouze za cenu nadměrných přesčasů, které musí lékaři sloužit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Menší a regionální nemocnice sdružené v Asociaci českých a moravských nemocnic (AČMN) žádají peníze na rychlý růst platů. Nesouhlasí s protestní akcí, kterou plánují na září či říjen lékařské odbory. Lékaři v nemocnicích mají celý měsíc dodržovat povolené přesčasy, aby upozornili na to, že většina nemocnic funguje jen za cenu nadměrných přesčasů. Kvůli nedostatku lékařů a sester omezují už teď nemocnice činnost některých oddělení, nebo je i zavírají.

"Personální situace v nemocnicích je natolik napjatá, že jakýkoli další negativní impuls může vést ke zhroucení řady nemocnic a k dominovému efektu na další nemocnice," uvádí se v prohlášení zveřejněném na webu AČMN.

Zástupci členských nemocnic, kteří se tento týden sešli v Praze, vyzvali vládu, aby předešla hrozícímu nebezpečí a přijala program stabilizace nemocnic s opatřeními, která zvýší zájem o práci ve zdravotnictví. Vláda by rovněž měla provést změny ve zdravotnickém školství a v celoživotním vzdělávání zdravotníků a skokově zvýšit platy a mzdy zdravotníků.

"Za minimum považuje AČMN 30procentní zvýšení platů rozložené do tří let. Aby nemocnice mohly zvýšené platy a mzdy již v roce 2017 vyplatit a současně udržet péči o pacienty, požaduje AČMN pro daný rok zvýšení úhrad od zdravotních pojišťoven o deset procent," uvádí se v prohlášení.

AČMN proto podporuje návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na růst odvodů státu v roce 2017 o téměř deset miliard korun. Se zvýšeným výběrem pojistného za letošek by se tak získaly zdroje na růst úhrad od zdravotních pojišťoven i platů a mezd pro zaměstnance.

Úhradová vyhláška pro příští rok by podle názoru AČMN měla stanovit finanční prostředky na zvýšení platů a mezd jako samostatnou složku úhrady od zdravotních pojišťoven.

Shromáždění delegátů ve volbě potvrdilo na místě předsedy AČMN dosavadního předsedu Eduarda Sohlicha.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy