Nemocnice chtějí rychlý růst platů, s protestní akcí lékařských odborů nesouhlasí

ČTK ČTK
5. 5. 2016 16:34
Asociace českých a moravských nemocnic požaduje peníze na zvýšení platů lékařům. Vyzvala vládu, aby předešla hrozícím protestům plánovaným odbory, které by mohly způsobit destabilizaci nemocnic, a zvýšila zdravotníkům platy v horizontu nadcházejících tří let minimálně o 30 procent. "Personální situace v nemocnicích je natolik napjatá, že jakýkoli další negativní impuls může vést ke zhroucení řady nemocnic a k dominovému efektu na další nemocnice," uvádí se v prohlášení zveřejněném na webu AČMN. Odbory plánují protestní akci na podzim, chtějí upozornit na to, že mnoho nemocnic funguje pouze za cenu nadměrných přesčasů, které musí lékaři sloužit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Menší a regionální nemocnice sdružené v Asociaci českých a moravských nemocnic (AČMN) žádají peníze na rychlý růst platů. Nesouhlasí s protestní akcí, kterou plánují na září či říjen lékařské odbory. Lékaři v nemocnicích mají celý měsíc dodržovat povolené přesčasy, aby upozornili na to, že většina nemocnic funguje jen za cenu nadměrných přesčasů. Kvůli nedostatku lékařů a sester omezují už teď nemocnice činnost některých oddělení, nebo je i zavírají.

"Personální situace v nemocnicích je natolik napjatá, že jakýkoli další negativní impuls může vést ke zhroucení řady nemocnic a k dominovému efektu na další nemocnice," uvádí se v prohlášení zveřejněném na webu AČMN.

Zástupci členských nemocnic, kteří se tento týden sešli v Praze, vyzvali vládu, aby předešla hrozícímu nebezpečí a přijala program stabilizace nemocnic s opatřeními, která zvýší zájem o práci ve zdravotnictví. Vláda by rovněž měla provést změny ve zdravotnickém školství a v celoživotním vzdělávání zdravotníků a skokově zvýšit platy a mzdy zdravotníků.

"Za minimum považuje AČMN 30procentní zvýšení platů rozložené do tří let. Aby nemocnice mohly zvýšené platy a mzdy již v roce 2017 vyplatit a současně udržet péči o pacienty, požaduje AČMN pro daný rok zvýšení úhrad od zdravotních pojišťoven o deset procent," uvádí se v prohlášení.

AČMN proto podporuje návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na růst odvodů státu v roce 2017 o téměř deset miliard korun. Se zvýšeným výběrem pojistného za letošek by se tak získaly zdroje na růst úhrad od zdravotních pojišťoven i platů a mezd pro zaměstnance.

Úhradová vyhláška pro příští rok by podle názoru AČMN měla stanovit finanční prostředky na zvýšení platů a mezd jako samostatnou složku úhrady od zdravotních pojišťoven.

Shromáždění delegátů ve volbě potvrdilo na místě předsedy AČMN dosavadního předsedu Eduarda Sohlicha.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 36 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 43 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy