Průlom v medicíně: Dárce kostní dřeně najde skoro každý

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
31. 3. 2015 13:45
Zjistilo se, že při akutní leukemii stačí kostní dřeň od příbuzného, která se shoduje jen z poloviny. Pražští lékaři už provedli první transplantaci novou metodou. Mladé pacientce se daří dobře.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Lékaři z pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) představili revoluční metodu transplantace kostní dřeně, díky které rychle najde dárce prakticky každý, a to mezi svými příbuznými. První taková transplantace už v ÚHKT proběhla před devíti měsíci a pacientce se daří dobře.

Po rutinní zaměstnanecké prohlídce přišli lékaři na to, že sedmadvacetiletá žena trpí akutní leukémií. Vhodný dárce kostní dřeně se nenašel v rodině ani mezi miliony vzorky v registru.

Lékaři tak v časové tísni přistoupili k něčemu, co bylo ještě donedávna naprosto nemyslitelné. Transplantovali mladé ženě dřeň od její matky, která se shodovala jen napůl. Aby to fungovalo, je nutné podat v určitém čase po operaci konkrétní lék, na což před časem přišli vědci z americké univerzity Johna Hopkinse. 

Objev by se tak mohl stát novou nadějí pro nemocné, kterým se nedaří najít vhodné dárce dřeně.

"Umožní nám to transplantovat dřeň i pacientům, kterým jsme dosud nedokázali pomoci," vysvětlil ředitel ústavu Petr Cetkovský s tím, že jde o zhruba třicet procent nemocných, tedy po celé zemi o desítky lidí ročně.

V minulosti se tělo transplantaci dřeně od dárce shodného jen napůl silně bránilo a nemocní umírali. Klíčovým obratem je změna v užití léku, který se v medicíně používá už léta, ale dosud se podával pouze před transplantací. Experti odhalili, že pokud se cytostatikum aplikuje mezi třetím a pátým dnem po zákroku, zabrání imunitní reakci a organismus dřeň neodmítne.

Lékaři z ÚHKT se shodují, že jako většina objevů je i tento geniální svou jednoduchostí. "Je to běžný, levný a v onkologii široce používaný lék," dodává šéf nového transplantačního programu Antonín Vítek. Takže nešlo o nic jiného než o jeho správné načasování.

Mladá pacientka, na které čeští lékaři metodu poprvé vyzkoušeli je desátý měsíc po zákroku bez známek leukémie. "Pacientka šla po čtyřech týdnech hospitalizace domů ve velmi dobrém stavu,“ popsala ošetřující lékařka ženy Veronika Válková.

K obávané obranné reakci organismu proti cizím buňkám sice došlo, podle Vákové se ji ale podařilo zvládnout. "V různé kolísající podobě je přítomná doteď, nicméně v akceptovatelné intenzitě," uvedla lékařka s tím, že pacientka nyní dochází pouze na kontroly. "Neležela od té doby u nás na oddělení," dodala Válková.

V ÚHKT už před dvěma měsíci proběhla druhá taková transplantace a lékaři chtějí do budoucna novou metodou nahradit transplantace od dárců z registru, jejichž znaky se s příjemcem zcela neshodují. U klasických transplantací je potřeba, aby se dřeň shodovala alespoň v osmi znacích z deseti. S novou metodou stačí polovina od rodičů, dětí nebo některých sourozenců nemocného.

 

Právě se děje

Další zprávy