Německo si neví rady s českým pervitinem, kriminalita stoupá

ČTK ČTK
23. 11. 2014 16:04
Největší problém s pašováním českého pervitinu mají Bavorsko a Sasko. Podle německého tisku v zemích výrazně stoupá kriminalita.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: flickr.com

Berlín - Bavorsko a Sasko marně bojují z přílivem pervitinu z Česka. Jenom v Sasku se počet deliktů v souvislosti s drogou od roku 2009 ztrojnásobil na téměř 5 000 a množství zadržené drogy je za stejné období desetinásobný, píše německý nedělník Welt am Sonntag.

Loni saská policie a celníci zachytili 27 kilogramů syntetického stimulantu, jemuž Němci říkají crystal nebo crystal meth. Bavorsko na tom prý není o mnoho lépe.

Německý list konstatuje, že pervitin se v Německu stává nebezpečnou módní drogou a že z Česka, kde se vyrábí ve stovkách varen, jsou jím "zaplavovány" především Bavorsko a Sasko.

Přijde se jen na půl procenta roční spotřeby

Experty to nepřekvapuje. "Tlak závislosti je u crystalu nesmírně vysoký," upozorňuje šéf německé terapeutické komunity Alte Flugschule.

Český protidrogový úřad odhaduje, že z roční produkce, čítající deset tun, skončí v Německu tři tuny. Saské ministerstvo vnitra podle německého listu odhaduje, že jen 0,5 procenta roční spotřeby je odhaleno.

Rostoucí spotřeba přitom vede také k prudkému nárůstu kriminality. Například u objasněných loupeží v Sasku se zvýšil počet podezřelých beroucích pervitin mezi lety 2009 a 2013 o 100 procent. Dvacet procent lupičů a vyděračů jsou uživateli pervitinu.

Lépe na tom podle Weltu není ani Bavorsko, kde ještě v roce 2009 policisté zadrželi 683 konzumentů a překupníků a o tři roky později už 2 479.

Za deset let vzrostl počet deliktů na dvojnásobek

V celém Německu vzrostl počet deliktů spjatých s amfetaminy, mezi něž patří i pervitin, z 19 242 v roce 2004 na 42 594 v loňském roce. Mimo Sasko a Bavorsko sice pervitin dosud není tak významnou drogou, ale i tam nachází stále více odběratelů.

Na základě prudce rostoucí spotřeby je stále více závislých, kteří potřebují pomoc. Někteří Němci začínají s užíváním drog v 13 nebo 14 letech, ale jsou i případy 11letých. Jenom saské odvykací kliniky loni léčily zhruba 2 400 převážně mladých lidí ve věku od 18 do 35 let.

"Pervitin drogové scéně stále více dominuje," konstatuje v jedné ze svých zpráv saské ministerstvo vnitra.

"Orgány činné v trestním řízení samy nemohou spotřebu crystalu trvale potlačit, zvláště ne na straně poptávky," připouští ministerstvo, které nyní sází na posílení prevence a spolupráce s českou policií.

Před deseti dny německá a česká policie oznámily, že společně provedly rozsáhlý zásah proti výrobcům pervitinu, při němž bylo mimo jiné zabaveno 2,9 tuny chlorefedrinu. Z tohoto množství by bylo možné vyrobit 2,3 tuny drogy, jejíž hodnota na německém černém trhu by byla zhruba 184 milionů eur (přes pět miliard korun). Zatčeno bylo dohromady 14 osob.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy