reklama
 
 

Německo Roztočilovi odložilo výkon zbylého trestu za vraždu

23. 12. 2014
Roztočil byl v Česku pravomocně odsouzen ke třináctiletému vězení za vraždu egyptského studenta spáchanou před téměř 40 lety.

Berlín/Praha - Německý zemský soud v Heilbronnu podmínečně odložil výkon zbylého trestu Rostislava Roztočila, který byl v Česku pravomocně odsouzen ke třináctiletému vězení za vraždu egyptského studenta spáchanou před téměř 40 lety. Informoval o tom Roztočilův přítel Philipp Janýr.

Podle mluvčí Krajského soudu v Praze ale zatím stále platí eurozatykač vydaný v roce 2008, Roztočil je tak dál v policejní databázi hledaných osob.

"Krajský soud může zrušit evropský zatýkací rozkaz až ve chvíli, kdy obdrží oficiální informaci o tom, že trest uložený v České republice byl přeměněn," řekla mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Český soud tak v současné době čeká na zprávu z Německa.

Vražda kvůli 20 tisícům

Komplikovaný případ začal v roce 1975, kdy se taxikář Roztočil podle českých soudů dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě Egypťana. Zbili ho a on jim vydal 20 tisíc korun. Nakonec mu přivázali na hruď traverzu a shodili ho do Labe. Tělo zavražděného nalezla policie až o půl roku později. Roztočil vinu rozhodně popírá.

Roztočil emigroval nejprve do Rakouska a později přesídlil do Německa. Za vraždu byl v roce 1985 odsouzen v nepřítomnosti k výjimečnému trestu odnětí svobody, do vězení ale nenastoupil. Po roce 1989 Česko několikrát beztrestně navštívil, policisté ho zadrželi až v roce 2000. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl do Německa.

Německé úřady v roce 2006 Roztočila vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za útěk a bude s ním veden nový proces. V něm ho však Krajský soud v Praze v roce 2007 a o rok později i Vrchní soud v Praze znovu uznaly vinným a uložily mu třináctileté vězení.

Plně integrován do společnosti

Výzvu k nastoupení do výkonu trestu Roztočil neuposlechl a vrátil se do Německa. Stížnosti týkající se jeho případu zamítly v Česku Ústavní i Nejvyšší soud.

Německé úřady v roce 2009 odmítly Roztočila znovu vydat do Česka s odůvodněním, že by to porušilo jeho práva vyplývající z Evropské úmluvy o lidských právech. Poukázaly přitom na to, že se trvale zdržuje v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin, a že je plně integrován do společnosti.

Letos v únoru Roztočil požádal německou justici o podmínečné odložení výkonu trestu. Po dohadování o tom, kolik trestu ještě odsouzenému zbývá, heilbronnský soud dospěl minulý týden k rozhodnutí, že vzhledem k výjimečným okolnostem případu Roztočil do vězení nemusí.

Ve zdůvodnění verdiktu se mimo jiné poukazuje na to, že si Roztočil už odpykal více než polovinu trestu. Soud přitom započítal všechny vazby nejen v Česku, ale i v Rakousku a v Německu. Přihlédl i k dřívější amnestii, která umožnila Roztočilův trest o rok zkrátit.

autor: ČTK | 23. 12. 2014

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama