Němeček se dohodl s odbory, do prázdnin vyřeší přesčasy

ČTK ČTK
30. 4. 2014 16:00
Ministr zdravotnictví se s lékařskými odbory znovu sejde ještě před velkým jednáním tripartity.
Ministr Svatopluk Němeček.
Ministr Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Lékařské odbory se ve středu dohodly s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), že jim do 30. června předloží postup řešení lékařských přesčasů i dalšího vzdělávání lékařů.

Ministra k tomu vyzval v pondělí sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK).

Znovu se sejdou 2. června, ještě před jednáním velké tripartity, kde ministr probere připravený harmonogram s lékařskými odbory, řekl po jednání šéf LOK Martin Engel.

"Sdělili jsme panu ministrovi, že jsme ochotni se podílet na hledání řešení, a on to přivítal. Nechci být naivní optimista, musíme čekat na ty kroky, ale myslím si, že se řešení už rozjíždí," uvedl.

Místo lékařů personál

Engel uvítal, že komise k dalšímu vzdělávání lékařů se poprvé má sejít už příští týden. Návrhy zazněly ve středu prý i k řešení přesčasů. Podle Němečka by část práce lékařů mohl převzít odborný zdravotnický personál.

Nemocnice v krajích by se podle něj měly domluvit na střídavém zajišťování pohotovostních služeb, takže by jednotlivým lékařům přesčasů ubylo.

Odbory na pondělním sněmu probíraly fakt, že se v českých nemocnicích už čtyři měsíce porušuje nová legislativa, která stanovuje maximální přesčasy. Česku skončila po téměř deseti letech výjimka a podle evropské směrnice může mít lékař za rok 416 přesčasových hodin, dosud jich míval v průměru 1090.

Odbory: prodloužení výjimky není řešení

Podle odborářů by prodloužení výjimky z počtu přesčasových hodin nebylo řešením. Němeček potvrdil, že o výjimce resort neuvažuje a nebude o ni EU žádat. Do pololetí chce mít návrhy řešení připravené.

"Tady neexistuje žádné zázračné řešení ze strany ministerstva, poskytovatelé o změně věděli řadu let. My můžeme někde pomoci, budeme se snažit zvýšit kompetence středního zdravotního personálu, máme velmi erudované sestry například v anesteziologické péči a chtěli bychom, aby jim zákon svěřil i část kompetencí lékařů," řekl Němeček.

Primárně je podle něj ale řešení v rukou managementu jednotlivých nemocnic.

"Jde o to, aby byly pohotovostní služby lépe organizovány, aby například v krajích se jednotlivé nemocnice domlouvaly, která nemocnice bude mít některé příjmové dny a kdy bude mít volnější provoz. Ministerstvo není schopno mávnutím kouzelného proutku toto řešit za všechny poskytovatele," shrnul.

Bez navýšení peněž se situace neobejde

Podle náměstka ministra Toma Philippa se řešení situace bez navýšení peněz neobejde. S tím souhlasí i odbory. Podle nich je lékařů málo, navíc stárnou. Absolventi a mladí lékaři odcházejí do ciziny za vyššími výdělky.

Úhradové vyhlášky na poslední roky omezily platby od pojišťoven, vedení nemocnic tak nemohlo počítat s přijetím dalších odborníků.

Tady neexistuje žádné zázračné řešení ze strany ministerstva, poskytovatelé o změně věděli řadu let.

Svatopluk Němeček

"Sněm LOK vyzval lékaře, aby od 1. července důsledně dodržovali zákoník práce. My jako centrální LOK nabádáme místní organizace, aby v dohledné době, jak budou dobíhat dohody o pracovní činnosti, je dále už lékaři nepodepisovali, a tak se dál nepodíleli na falšování skutečné situace," uvedl Engel.

Nemocnice nyní řeší nadměrné počty přesčasů tím, že lékař má vedle pracovní smlouvy také dohodu o pracovní činnosti. Tím se nadbytečné přesčasy evidují odděleně. Podle Engela by lékaři měli trvat na tom, že na přesčasy budou mít jen jeden výkaz.

 

Právě se děje

Další zprávy