Němeček narychlo řeší problém s e-recepty. Konopí budou lékárny dočasně vydávat na papírové

Domácí Domácí
17. 12. 2015 17:07
Papírový recept s modrým pruhem dočasně nahradí recept elektronický, který od středy nefunguje. Pacienti, kteří potřebují pro svoji léčbu konopí, by tak neměli mít kvůli nefunkčnímu systému problémy. S dočasným řešením ve čtvrtek přišel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Současně pověřil ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv, aby situaci se zablokovaným systémem co nejrychleji vyřešil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

PrahaMinisterstvo zdravotnictví přišlo s provizorním řešením problému se systémem na vydávání elektronických receptů, na který je vázaný výdej konopí k léčebným účelům.

"Pacienti budou zatím dostávat papírové recepty s modrým pruhem, který se používá pro léky vyvolávající závislost," představil dočasné řešení ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na mimořádném brífinku.

Kvůli nefunkčnímu systému se ve čtvrtek dopoledne sešel ministr zdravotnictví s ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňkem Blahutou. "Uložil jsem panu řediteli Blahutovi urychleně vyřešit otázku autorských práv tak, aby nedocházelo k jakémukoli omezování servisu pacientům kvůli neshodám v oblasti technologií. Jednání je plně v jeho kompetenci a já doufám, že tento úkol splní v co nejkratší možné době,“ uvedl Němeček.

Vydávání elektronických receptů nefunguje od středy. Centrální úložiště, kam se data z elektronických receptů shromažďovala, svým předběžným opatřením uzavřel pražský městský soud. Na ten se obrátil dosavadní dodavatel technické podpory systému - společnost Tronevia, která se s lékovým ústavem nedomluvila na dalším pokračování spolupráce po vypršení smlouvy. Ústav přesto některé systémy soukromé firmy používal.

Elektronický recept už se potýkal s problémy minulý měsíc, podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové šlo ale spíš o krátkodobé výpadky v některých lékárnách.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy