Němeček chce regulovat ceny, slibuje úsporu až šest miliard

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2015 12:55
Ministr také chystá opatření, jak zabránit vývozu levných léků, aby nechyběly českým pacientům.
Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Chystaná cenová regulace zdravotnických prostředků by měla přinést úsporu čtyři až šest miliard korun ročně, v roce 2013 bylo za ně vydáno téměř 28 miliard. Chystá i opatření, jak zabránit vývozu levných léků, aby nechyběly českým pacientům. Předloni byly vyvezeny léky za 3,6 miliardy korun. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by díky změně měli od příštího roku ušetřit pacienti i zdravotní pojišťovny.

Ministr připomněl, že české léky patří k nejlevnějším v EU, i proto se stávají předmětem reexportů. V krátké době muselo ministerstvo třikrát omezit vývoz léků kvůli výpadkům na českém trhu. Problém podle ministra je v tom, že nynější zákony umožňují ministerstvu reagovat až na výpadky v prodeji léků. V platném zákoně také nejsou sankce pro firmy, které miliardové obchody s vývozy léků provádějí.

"Nový systém by měl fungovat tak, že ministerstvo ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) vytvoří seznam tzv. rizikových léčivých přípravků, tedy těch, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Žádost o souhlas

Firmy, které budou chtít některý z léků na seznamu vyvézt, budou muset 30 dní předem požádat o souhlas. Pokud by porušily toto ustanovení, dostaly by pokutu až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti na dva roky.

Na rozdíl od léků, kde ceny a úhrady ze zákona stanoví SÚKL, závisí cena a úhrada zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění na dohodě zdravotních pojišťoven s firmami.

Prostředky tak mohou být i výrazně dražší než v zahraničí, například cena glukometru, kterým se měří hladina cukru v krvi, je v ČR o 40 procent vyšší než v Německu. Skupinou zdravotnických prostředků, za které dá Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně nejvíce, jsou inkontinenční pomůcky.

Je to téměř 1,5 miliardy korun, což je srovnatelné s ročními náklady největší pojišťovny na kompletní ozařování všech klientů s rakovinou.

Sériově se v ČR vyrábí zhruba 6000 zdravotnických prostředků. Jsou to krycí materiály, stříkačky, jehly, inkontinenční pomůcky, glukometry, invalidní vozíky, nitrooční čočky, sluchadla, rentgen, CT či gama nůž.

Kontrolování cen

Nově by ceny a úhrady zdravotnických prostředků měl určovat SÚKL. Při jejich stanovení by srovnával nejnižší referenční hodnoty v zemích EU. Minimálně každých pět let by se měly uskutečnit revize cen a úhrad, zdravotní pojišťovny by mohly nadále vyjednávat s výrobci o dalších slevách.

"Systém bude trvale zajišťovat tlak tak, abychom neplatili více, než musíme," uvedl ministr.

Předpokládá se, že vyhláška by roztřídila zdravotnické prostředky až na několik stovek skupin podle jejich přesného určení, jako je tomu už teď u léků. V každé skupině by měl pacient zajištěn plně hrazený zdravotnický prostředek.

Novelu zákona o lécích chce dát ministr vládě v srpnu, novelu ke zdravotnickým prostředkům v září.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy