Praštila dveřmi. Němcovou naštvalo ANO, hledá podle ní záminky, jak nerozhodnout o Babišovi

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
9. 1. 2018 21:15
Jednání mandátového a imunitního výboru se v úterý odpoledne vyostřilo. Po skoro pěti hodinách neshod se poslankyně ODS Miroslava Němcová naštvala na kolegy z ANO a SPD a dramaticky odešla.
Miroslava Němcová.
Miroslava Němcová. | Foto: Economia

Praha - Poslankyni ODS Miroslavu Němcovou jednání mandátového a imunitního výboru v úterý rozčílilo. Schůzi opustila neobvyklým způsobem: praštila dveřmi, až z nich spadla cedulka. Rychlým krokem a beze slova prošla kolem novinářů.  

Výbor právě projednával vydání předsedy ANO i vlády Andreje Babiše a šéfa klubu tohoto hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Hlavně poslanci ANO a SPD těsně před odchodem Němcové opakovaně odmítali snahu opozice prosadit, aby výbor o vydání hlasoval ještě tento týden. Zástupci SPD Miloslav Rozner a Radek Rozvoral se do diskusí příliš nezapojovali, často ale hlasovali shodně s ANO.

Babiše a Faltýnka policie podezírá z účasti na mnohamilionovém dotačním podvodu v kauze Farmy Čapí hnízdo. Podobně kritický je k případu také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Aktuálně.cz se podařilo získat utajovanou závěrečnou zprávu OLAF, která detailně popisuje chyby včetně podezření z podvodu. 

"Paní poslankyně Němcová je dáma a je citlivá na buranské chování. Jejímu projevu rozumím. My, co máme za sebou výuční dobu v továrně a práci na stavbách, máme poněkud sníženou citlivost," vysvětloval vyhrocenou situaci po skončení zasedání předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle poslanců, kteří se schůze účastnili, bylo více než čtyřhodinové jednání vypjaté. "My jsme se snažili chovat profesionálně, ale nebudu zastírat, že jednání bylo emotivní," poznamenala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Výbor měl původně na programu slyšení Babiše, Faltýnka, dále detektiva Pavla Nevtípila a státního zástupce Jaroslava Šarocha, kteří Čapí hnízdo vyšetřují. Babiš a Faltýnek se ze schůze omluvili s tím, že jejich právní zástupci si potřebují nastudovat zprávu OLAF. To opozičním poslancům vadilo.

Především zástupci ANO déle než hodinu a půl kladli otázky Nevtípilovi, kterého veřejně ostře kritizuje právě Babiš. Podle poslankyně ANO Taťány Malé Nevtípil ani Šaroch nerozptýlili možné pochyby o tom, že případ je politicky motivovaný.

"Naším úkolem je rozhodnout, zda něco je, nebo není politicky motivované, a ne dělat vyšetřovatele a snažit se do té věci vnést chaos než hledat řešení," poznamenal k průběhu schůze předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. 

Po opakovaných neshodách a více než čtyřech hodinách se poslanci dostali k hlasování o tom, kdy se výbor znovu sejde. Opozice společně s Němcovou prosazovala nejprve čtvrteční termíny, pak páteční, nakonec pondělní. Zástupci hnutí ANO s poslanci SPD Tomia Okamury měli dohromady většinu deseti hlasů a byli proti. Požadovali pozdější datum příští schůze.

"Jsem opravdu naštvaná. Průběh jednání výboru mě ujistil o tom, že se hledají jakékoli záminky, aby nedošlo k rozhodnutí o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání," vysvětlovala Němcová situaci, která ji nakonec rozhněvala. 

Poslední střet, po kterém poslankyně ODS odešla z místnosti razantním způsobem, proběhl s poslancem ANO Josefem Hájkem. Ten chtěl, aby výbor dostal zprávu OLAF v angličtině, a rozčílilo ho, když ho občanská demokratka upozornila, že se na ni mohl jet podívat do vyšetřovacího spisu, který leží na policii.

"Paní poslankyně během schůze opakovaně vyrušovala poznámkami. Nakonec jsem ji požádal, aby nebyla neukázněná," líčil problém Hájek.

Následoval dramatický odchod Němcové z místnosti. "Nebyla to reakce pouze na pana Hájka. Pustila jsem jeho slova z hlavy, to nebylo důležité. Šlo o obstrukční jednání, které nevedlo k rozhodnutí o zbavení imunity v rozumném termínu," dodala Němcová.

Poslanci se nakonec po zdlouhavém hlasování dohodli, že se znovu sejdou v úterý. V ten den by měli přijít Babiš s Faltýnkem a vysvětlovat kauzu Čapí hnízdo. Pokud by se znovu omluvili, je velká část výboru rozhodnutá hlasovat o jejich vydání bez nich. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy