Němci v pohraničí neutrácí jako dřív, trpaslíci zůstali

Tereza Šídlová
8. 8. 2011 18:00
Teď naopak jezdí Češi nakupovat do Německa - hlavně kvalitnější potraviny
Stánky, casina a night cluby jsou v českém příhraničí stále k nepřehlédnutí.
Stánky, casina a night cluby jsou v českém příhraničí stále k nepřehlédnutí. | Foto: Tereza Šídlová

Železná Ruda - Fyzickou hranici tu zrušila Evropská unie. Jazykovou bariéru zase rozmělnily pracovní příležitosti a také nakupování.

Dodnes je nicméně v Železné Rudě patrné, kudy česko-německá hranice vede. Už kvůli tomu, že český konec zůstává obsypaný stánky s "trpaslíkovým" zbožím.

Trendy se přitom mění.

Češi dnes jezdí do bavorských příhraničních měst nakupovat stejně často, možná i častěji než Němci na "východ". A vietnamské děti plní zdejší základní školu.

Trpaslíka i čápa

"Kupují u nás Němci i Češi," říká málomluvný prodejce u svého stánku v Alžbětíně, posledním kusu Česka před německou hranicí. Sortiment pod plachtou připomíná pouťovou střelnici, na které lze místo růže z papíru vyhrát figurku trpaslíka, čápa, husy, nebo třeba andělíčka.

Novým hitem se zdají být zahradní koule v zářivých barvách, které mají antireflexní účinek. 

U silnice se stánky, která lemuje poslední desítky metrů Česka, stojí skutečně zaparkovaná převážně německá auta a nakupování běží. V pátek navečer je tu celkem rušno.

Místní ale zasvěceně podotýkají, že časy, kdy se Němci obchodů i stánků na české straně hranic nemohli "nabažit", jsou už dávno pryč.

"Němci do české Železné Rudy nejezdí zdaleka jako dřív," říká místostarosta Železné Rudy Milan Kříž. Podle něj je to dáno ekonomickou krizí.

V restauracích ale němčina slyšet je, například oběd na české straně stojí polovinu ceny v eurech u sousedů. 

Přetahovaná o stánky

"Souboj" mezi samosprávou Železné Rudy a houževnatými prodejci - převážně vietnamského původu - tu trvá dvacet let.

Bavorská Železná Ruda.
Bavorská Železná Ruda. | Foto: Tereza Šídlová

Hned začátkem devadesátých let městské zastupitelstvo zrušilo venkovní tržnice a předělalo je na parkoviště. Hbití obchodníci se domluvili se soukromníky a kupovali si nebo pronajímali pevné prostory, jejichž výlohy vynesli do venkovního prostoru. Efekt to má v zásadě stejný, kýčovité obchodní artikly jsou pořád hodně na očích.

Tichá přetahovaná mezi představiteli města a stánkovými prodejci trvá dodnes.

"Posíláme k vietnamským prodejcům stavební dozor, ale většinou se ukáže, že mají vše v pořádku," popisuje taktiku místostarosta Kříž.

"Nemovitosti, které stojí na státním pozemku, se snažíme získat. Což se nám nedaří, protože stát je může nejdřív nabídnout státním institucím, potom majiteli nemovitosti. Město je až na konci tohoto řetězce," dodává.

Školy pro vietnamské děti

Přestože se zdejší Vietnamci drží Čechy nemilované a pomlouvané profese, v Železné Rudě se usadili. Web zdejší základní školy dokládá, že vietnamské děti tvoří nemalou část místních žáků. Podle zkušenosti realitních kanceláří se zase zdejší mladí Vietnamci poohlížejí po lepším.

Tady v Bavorsku bydlí Češi.
Tady v Bavorsku bydlí Češi. | Foto: Tereza Šídlová

"V poslední době jsem zaznamenal zájem vietnamsky mluvících Čechů, tedy již mladých Vietnamců s českým občanstvím, o byty 3+kk v bavorské Železné Rudě. Jedná se o Vietnamce z Železné Rudy, kteří zřejmě rozmýšlejí investici do takového bydlení," říká Václav Kučera ze sušické pobočky realitní kanceláře Remax.

Vliv na život v česko-německém příhraničí má i fakt, že Němci svou část hranice opouštějí. Především mladí lidé odcházejí za prací do vnitrozemí a němečtí turisté svou stranu Šumavy už tolik nevyhledávají. Uvolněné malometrážní byty pak skupují Češi, kteří si tak celkem levně pořídí víkendový azyl na zimní lyžování a letní pobyty.

Pro marmeládu do Německa

Na německé straně platí zákaz stánkového prodeje u hlavních tahů. Hned za hranicí je ale k vidění obchod se sportovním zbožím, které je cenově dostupné a není vyzdobené parafrázemi světových značek.

Ten zřejmě naopak vychází vstříc české klientele, v prodejně provozované německým majitelem totiž prodávají dvě Češky. V den, kdy obchod navštívilo Aktuálně.cz, právě v prodejně probíhala inventura. Noc předtím byla totiž prodejna vykradena.

Místní Češi jezdí do německých prodejen nakupovat často, zvlášť jídlo. Jak nedávno potvrdily i orgány EU, na "východ" se mohou dovážet i méně kvalitní potraviny.

"Pokud chci dobrou marmeládu pro hosty na snídani, vyplatí se mi pro ni zajet do německého supermarketu," říká Jana, provozovatelka penzionu v Hojsově Stráži.

 

Právě se děje

Další zprávy