"V Berlíně zpívat zakázali, vy můžete." Hudebníci za projev Zaorálka vypískali

ČTK Česká obec hudební, ČTK, DPA
Aktualizováno 28. 7. 2020 13:53
Asi tisíc lidí demonstrovalo v pondělí na Staroměstském náměstí za podporu hudební kultury v koronavirové době. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dočkal pískotu, když prohlásil, že ani na podzim vláda nepovolí akce nad 1000 lidí.
"Covid se šíří podle toho, jak je dlouhá doba dotyku a doba kontaktu. Právě proto v Berlíně zakázali zpívat," argumentoval do pískotu lidí z hudební branže ministr kultury Lubomír Zaorálek. | Video: Česká obec hudební

"Stačí tři čtyři Techtle Mechtle (pražský bar, ve kterém se lidé hromadně nakazili covidem-19), a máme v zemi stovky nakažených. Nikdo to nebude schopen trasovat," snažil se Zaorálek překřičet nespokojené demonstranty. Za žádost z jiného světa označil požadavek konání akcí až pro 5000 lidí.

"Náš sektor už pět měsíců běží jen na 15 až 17 procent. Jsme tady, protože jednání s ministerstvem kultury nepřináší výsledky, nemáme jasné podmínky k naší činnosti. Není to jen za muzikanty, ale za dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební publicisty a různé odborné technické profese," uvedl na závěr pražské akce Alexandr Smutný z pořádající iniciativy #zazivouhudbu.

"Covid se šíří podle toho, jak je dlouhá doba dotyku a doba kontaktu. Nebezpečné je to, když se lidé shromáždí pod pódiem a společně zpívají. Právě proto v Berlíně zakázali zpívat. Na podzim víc než 1000 lidí na akci nepustíme. Odporuje to poznatkům hygieniků," argumentoval Zaorálek a hájil vládu, že nešíří mezi lidmi strach.

Němci chystají velký "testovací" koncert

V Zaorálkem zmiňovaném Německu se odborníci z Lékařské univerzity ve východoněmeckém Halle rozhodli s berlínským zpěvákem a textařem Timem Bendzkem prozkoumat, jak velké je riziko nákazy koronavirem během hromadných akcí.

Konkrétně během hudebních vystoupení v halách, tedy uzavřeném prostoru. K experimentu potřebují shromáždit alespoň 4000 zdravých dobrovolníků od 18 do 50 let. Necelý měsíc před plánovaným "pokusným" koncertem, jenž proběhne pod názvem "Zachraňte svět alespoň na chvíli", se přes internet zatím přihlásilo přes 1140 lidí, informuje agentura DPA.

Cílem projektu Restart 19 je vypracovat matematický model, s jehož pomocí by bylo možné spočítat, jak vysoké je riziko přenosu nákazy během hromadných akcí v halách (uzavřených prostorách). Výzkumníci chtějí mimo jiné zjistit, s kolika dalšími lidmi přijde do kontaktu návštěvník koncertu - nejen během něj, ale také při příjezdu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Další zprávy