Nemám se čeho obávat, říká Babiš. Věří, že jeho trestní stíhání skončí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 9. 2019 13:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen o svojí nevině v kauze Čapí hnízdo. Pevně věří, že státní zástupce skutečně stíhání zastaví. Babiš znovu vyjádřil svůj názor, že kauza je účelová. Také odmítl nařčení opozice, že jeho poslední mediální vystoupení mohla vytvářet tlak na státní zástupce.
Nemám se čeho obávat, říká Babiš | Video: DVTV

Andrej Babiš informoval, že jeho právníci žádné rozhodnutí nedostali. "Nevím, jak státní zástupce rozhodl. Asi je to nějaký normální proces, takže já vlastně nemám co komentovat," řekl Babiš poté, co slavnostně otevřel novou budovu základní školy v Rudné u Prahy.

Babiš znovu vyjádřil svůj názor, že kauza Čapího hnízda je účelová. "Já se nemám čeho obávat, kdybych nebyl v politice, tak lidi o Čapím hnízdě nikdy neslyšeli. Je to kauza, která slouží k tomu, aby mě poškozovala," popsal Babiš. Znovu popřel, že by porušil zákon a připomněl, že dotace 48,5 milionu byla vrácena a sám dal navíc 50 milionů na dobročinné účely.

Andrej Babiš také odmítl nařčení opozice, že jeho poslední mediální vystoupení mohla vytvářet tlak na státní zástupce. "Je to nesmysl. Já jsem nikoho neovlivňoval. Pokud se někdo snažil ovlivňovat, tak byli demonstranti na Letné a na Václaváku," dodal Babiš. "Tam se říkalo, že Babiš patří do vězení. A proč? Co udělal Babiš? Babiš neudělal nic," rozčílil se premiér.

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna. Státní zástupce Jaroslav Šaroch v minulosti zamítl stížnosti Babiše a dalších proti stíhání jako nedůvodné. Vyhověl naopak stížnostem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí, jejich obvinění loni v květnu zrušil.

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy