Nemám se čeho obávat, říká Babiš. Věří, že jeho trestní stíhání skončí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 9. 2019 13:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen o svojí nevině v kauze Čapí hnízdo. Pevně věří, že státní zástupce skutečně stíhání zastaví. Babiš znovu vyjádřil svůj názor, že kauza je účelová. Také odmítl nařčení opozice, že jeho poslední mediální vystoupení mohla vytvářet tlak na státní zástupce.
Nemám se čeho obávat, říká Babiš | Video: DVTV

Andrej Babiš informoval, že jeho právníci žádné rozhodnutí nedostali. "Nevím, jak státní zástupce rozhodl. Asi je to nějaký normální proces, takže já vlastně nemám co komentovat," řekl Babiš poté, co slavnostně otevřel novou budovu základní školy v Rudné u Prahy.

Babiš znovu vyjádřil svůj názor, že kauza Čapího hnízda je účelová. "Já se nemám čeho obávat, kdybych nebyl v politice, tak lidi o Čapím hnízdě nikdy neslyšeli. Je to kauza, která slouží k tomu, aby mě poškozovala," popsal Babiš. Znovu popřel, že by porušil zákon a připomněl, že dotace 48,5 milionu byla vrácena a sám dal navíc 50 milionů na dobročinné účely.

Andrej Babiš také odmítl nařčení opozice, že jeho poslední mediální vystoupení mohla vytvářet tlak na státní zástupce. "Je to nesmysl. Já jsem nikoho neovlivňoval. Pokud se někdo snažil ovlivňovat, tak byli demonstranti na Letné a na Václaváku," dodal Babiš. "Tam se říkalo, že Babiš patří do vězení. A proč? Co udělal Babiš? Babiš neudělal nic," rozčílil se premiér.

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna. Státní zástupce Jaroslav Šaroch v minulosti zamítl stížnosti Babiše a dalších proti stíhání jako nedůvodné. Vyhověl naopak stížnostem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí, jejich obvinění loni v květnu zrušil.

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 55 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy