"Někteří jsou si rovnější." Opozice kritizuje, že Babiš nenastoupí do karantény

tok tok
Aktualizováno 2. 9. 2020 16:14
Část sněmovní opozice kritizuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) nenastoupí do karantény poté, co se zúčastnil jednání s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Babiš se odvolává na rozhodnutí pražské hygieny, podle opozičních politiků by měl ale premiér ukázat zodpovědnost, kterou v časech koronavirové krize žádá po občanech. Je to papaláš nejhrubšího zrna, napsal poslanec STAN Petr Gazdík.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

"Pan premiér nemusí jít do karantény. I když seděl s hlavní hygieničkou v jedné místnosti. Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější," vypůjčili si ve svém příspěvku na Twitteru slavný citát z knihy spisovatele George Orwella Farma zvířat občanští demokraté.

Podle poslance Pirátů Františka Kopřivy by měl Babiš v nadcházejících dnech přinejmenším omezit svou roli v rámci kampaně ANO k podzimním krajským volbám. Tu plánuje hnutí oficiálně zahájit ve čtvrtek. "Pro mě za mě, ať si premiér dál úřaduje ve své kanceláři. Mohl by však mít rozum a na pár dní vynechat setkávání se svými příznivci v rámci kampaně," uvedl Kopřiva.

Citát o rovných a rovnějších ve svém vyjádření použila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní by se členové vlády měli chovat stejně jako občané, kteří jsou podle ní zodpovědní a sami si v době nedostatku obstarali roušky. "Hazardujete opakovaně s důvěrou občanů, a tím pádem i s naším zdravím," sdělila přes Twitter Babišovi.

TOP 09 navíc Babišovi vyčítá jeho tvrzení, že "skoro všude" nosí respirátor FFP2. Na řadě fotografií z posledních několika dní, které lze najít na premiérově Twitteru, totiž ústa a nos zakryté nemá. "Pravidla mají platit pro všechny, pane premiére. I pro Vás," dodává strana.

Asi neostřeji premiéra zkritizoval místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Andrej Babiš je papaláš nejhrubšího zrna! Dnes to ukázal v plné nahotě! Jak teď máme my ostatní dodržovat pravidla? Stačí říct, že jsem byl sice dlouho, ale ve větrané místnosti dostatečně daleko? Hnus!" napsal na Twitter.

Seděl jsem daleko a větralo se, hájí se Babiš

O Babišově možném nástupu do karantény se začalo mluvit poté, co se ve středu dopoledne prokázala nákaza covidem-19 u hlavní české hygieničky Jarmily Rážové. V úterý se premiér a další členové Úřadu vlády účastnili jednání.

Babiš ovšem v poledne oznámil, že se jeho ani dalších členů Úřadu vlády podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření. 

"Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy," řekl premiér. V místnosti je podle něj navíc zhruba třímetrový rozestup mezi stoly, u kterých seděli zástupci Úřadu vlády a hosté. Dodal, že svůj další program nemění, z hygieny údajně nemá žádné pokyny pro omezení svých aktivit.

Rážová je od středy v izolaci, podle Babiše pociťuje příznaky chřipky. Do karantény se na rozdíl od Babiše musel po úterním setkání s hygieničkou odebrat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Video: Miliardy pro důchodce? Půjčují si od svých dětí, říká Adamová

Jsme zadlužení až po uši, nemůžeme si dovolit takto neuváženě rozhazovat. Jestli někdo měl jistotu, že mu přijde to, na co má nárok, jsou to důchodci | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy