"Někteří jsou si rovnější." Opozice kritizuje, že Babiš nenastoupí do karantény

tok tok
Aktualizováno 2. 9. 2020 16:14
Část sněmovní opozice kritizuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) nenastoupí do karantény poté, co se zúčastnil jednání s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Babiš se odvolává na rozhodnutí pražské hygieny, podle opozičních politiků by měl ale premiér ukázat zodpovědnost, kterou v časech koronavirové krize žádá po občanech. Je to papaláš nejhrubšího zrna, napsal poslanec STAN Petr Gazdík.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

"Pan premiér nemusí jít do karantény. I když seděl s hlavní hygieničkou v jedné místnosti. Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější," vypůjčili si ve svém příspěvku na Twitteru slavný citát z knihy spisovatele George Orwella Farma zvířat občanští demokraté.

Podle poslance Pirátů Františka Kopřivy by měl Babiš v nadcházejících dnech přinejmenším omezit svou roli v rámci kampaně ANO k podzimním krajským volbám. Tu plánuje hnutí oficiálně zahájit ve čtvrtek. "Pro mě za mě, ať si premiér dál úřaduje ve své kanceláři. Mohl by však mít rozum a na pár dní vynechat setkávání se svými příznivci v rámci kampaně," uvedl Kopřiva.

Citát o rovných a rovnějších ve svém vyjádření použila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní by se členové vlády měli chovat stejně jako občané, kteří jsou podle ní zodpovědní a sami si v době nedostatku obstarali roušky. "Hazardujete opakovaně s důvěrou občanů, a tím pádem i s naším zdravím," sdělila přes Twitter Babišovi.

TOP 09 navíc Babišovi vyčítá jeho tvrzení, že "skoro všude" nosí respirátor FFP2. Na řadě fotografií z posledních několika dní, které lze najít na premiérově Twitteru, totiž ústa a nos zakryté nemá. "Pravidla mají platit pro všechny, pane premiére. I pro Vás," dodává strana.

Asi neostřeji premiéra zkritizoval místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Andrej Babiš je papaláš nejhrubšího zrna! Dnes to ukázal v plné nahotě! Jak teď máme my ostatní dodržovat pravidla? Stačí říct, že jsem byl sice dlouho, ale ve větrané místnosti dostatečně daleko? Hnus!" napsal na Twitter.

Seděl jsem daleko a větralo se, hájí se Babiš

O Babišově možném nástupu do karantény se začalo mluvit poté, co se ve středu dopoledne prokázala nákaza covidem-19 u hlavní české hygieničky Jarmily Rážové. V úterý se premiér a další členové Úřadu vlády účastnili jednání.

Babiš ovšem v poledne oznámil, že se jeho ani dalších členů Úřadu vlády podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření. 

"Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy," řekl premiér. V místnosti je podle něj navíc zhruba třímetrový rozestup mezi stoly, u kterých seděli zástupci Úřadu vlády a hosté. Dodal, že svůj další program nemění, z hygieny údajně nemá žádné pokyny pro omezení svých aktivit.

Rážová je od středy v izolaci, podle Babiše pociťuje příznaky chřipky. Do karantény se na rozdíl od Babiše musel po úterním setkání s hygieničkou odebrat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Video: Miliardy pro důchodce? Půjčují si od svých dětí, říká Adamová

Jsme zadlužení až po uši, nemůžeme si dovolit takto neuváženě rozhazovat. Jestli někdo měl jistotu, že mu přijde to, na co má nárok, jsou to důchodci | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy