Některé věci na Molotovy jsem platil já, řekl u soudu s anarchisty policejní agent VO 0101

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 3. 10. 2016 13:48
V projednávání kauzy údajné přípravy teroristického útoku na vlak převážející vojenskou techniku pokračuje Městský soud v Praze. Vypovídají policejní agenti, kteří byli na podezřelé anarchisty nasazeni. Agenti vypovídají v jiné místnosti, než kde sedí zbytek účastníků řízení, a mají digitálně upravený hlas. "Vylučuji, že jsme iniciovali cokoli, co se týká tohoto řízení," odpověděl na otázku soudkyně agent VO 0101 známý pod jménem Petr. To ale budou s největší pravděpodobností zpochybňovat obhájci.
Anarchisté u soudu.
Anarchisté u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Před soudním senátem od rána vypovídali tři tajní agenti. Ti byli nasazeni na anarchisty, kteří měli podle obžaloby připravovat útok zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenskou techniku. Muži vypovídají v jiné místnosti Městského soudu v Praze, než kde sedí zbytek účastníků řízení, a mají digitálně upravený hlas.

Agent pod krycím jménem VO 0101 popsal, jak se spolu s druhým agentem seznámili s hlavním obžalovaným Petrem Sovou a poté se dostali až do užší skupiny anarchistů, kteří údajně chystali útok, na kterém se sami agenti podíleli.

Před soudem kvůli tomu stojí pětice anarchistů, kteří byli zatčeni na jaře minulého roku.

"Tak to bychom mohli kluky přibrat k naší akci, řekl tehdy Sova Ignačákovi (obžalovaní, pozn. red.)," vyprávěl agent. Navíc několikrát oslovil pětici obžalovaných anarchistů pouze křestními jmény a zdůraznil, že si je jistý, že obžalovaní nechtěli nikomu ublížit, protože to několikrát říkali.

"Ze začátku se vymýšlelo místo, kde by k útoku došlo. Jako cíle byly určeny buď vlak převážející vojenskou techniku, což by bylo v rámci boje proti militarismu, a pokud by nedošlo k tomuto, mělo se útočit na vlak převážející auta Huyndai – což by bylo proti mistrovství světa ve fotbale," tvrdil dál agent změněným hlasem a dodal, že při testech Molotovových koktejlů sám zaplatil za některé věci.

"Zaplatil jsem nákup v Hornbachu – pak jsme se vyrovnali. Zaplatil jsem i za benzín a peníze jsme následně vyrovnali a podělili se," řekl u soudu policejní agent a dodal, že test musel proběhnout v lomu na odlehlém místě mimo obydlenou oblast. "Člověk nemohl jenom sedět a koukat, někdy musel něco udělat. Když jsme jeli zakopávat demižony, řídil jsem já a jeli jsme mým služebním vozidlem, který jsem měl jako agent k dispozici," dodal.

Agent mluvil i o tom, jak šli zakopávat demižóny se zápalnou směsí. Nedokázal ale odpovědět na otázky soudkyně, jak je později měli najít, aby je vykopali. "Předpokládám, že o tom bychom ještě mluvili," vysvětlil agent, který nakonec přiznal i to, že organizátor Sova se bál, aby při akci někomu neublížili.

Hlavní organizátor Petr Sova podle agenta navrhl, že by mohli několik nocí spát nad tunelem, aby vybrali vhodný vlak, na který by zaútočili. Agentovo prohlášení vzbudilo v soudní síni smích.

Obžalovaní se hájí tím, že vše podléhalo jenom iniciativě agentů a čekali, až se tajní agenti odhalí. "Není tomu tak. Žádné iniciativní kroky jsem já, ani agent Robert nečinili. Považuji to za účelové," řekl VO 0101. "Ze strany Sovy jsem slyšel narážku, že jsem od policie. Takové narážky ale dělal i na své nejbližší nevyjímaje pana Ignačáka," dodal agent.

Obhajoba poukazovala třeba i na to, že policisté spustili zatýkání pár hodin poté, co se jeden z obviněných chtěl od akce distancovat. A upozorňují třeba i na to, že agenti anarchisty k plánování sami přivedli. "Vylučuji, že jsme iniciovali cokoli, co se týká tohoto řízení," řekl agent při otázkách soudkyně.

Petrovi Sovovi, kterého policie považuje za strůjce celé akce, hrozí až doživotní vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy