Některé ulice v Praze zůstanou temné, pokud jimi nikdo nepůjde. Město ušetří miliony

Jakub Heller Jakub Heller
12. 8. 2019 6:32
Praha plánuje modernizaci městského osvětlení. Kromě několika tisíců lamp, které mají nabíjet elektromobily, chce město na svícení také ušetřit. Pomoci tomu mají čidla, která rozpoznají, zda v okolí lampy někdo jde. Pokud ne, svítit nebudou. Ze 130 tisíc pražských lamp by čidly mohla být osazena asi čtvrtina. Do budoucna by síť také měla sama poznat, která lampa nesvítí.
Lampy vytrvale svítí například i v pražských parcích, kde se to v noci lidmi na vycházce přímo nehemží.
Lampy vytrvale svítí například i v pražských parcích, kde se to v noci lidmi na vycházce přímo nehemží. | Foto: iStock

Chvilku před tím, než se setmí, rozzáří se na území Prahy více než 130 tisíc lamp. Automaticky, bez ohledu na to, kde se nachází. Ročně město zaplatí jen za energii, která do osvětlení putuje, přes 80 milionů korun.

Leckde přitom lampy svítí takřka zbytečně. Třeba v pražských parcích, které kromě lidí bez domova zpravidla mnoho návštěvníků v noci nelákají. Přesto musí být osvíceny, ať už z bezpečnostních důvodů, nebo prostě proto, aby jimi šlo projít. "Proto chceme na takových místech osadit takzvané senzorické veřejné osvětlení. To znamená, že by spínalo jen při pohybu jednotlivých osob a nesvítilo zbytečně celou noc," říká radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu). 

Náklady na svícení u městských lamp jsou téměř přímo úměrné času, po který září. A proto si město od opatření slibuje poměrně značné úspory. Samozřejmě bude záležet na tom, kde se daná lampa nachází. "V podstatě se dá říct, že když se v okolí lampy nebude 90 procent času nic dít, ušetříme 90 procent nákladů," dodává Chabr. 

Město zatím vybírá vhodná místa, kde by se senzory měly zavést, ale podle Chabra by to mělo odhadem dávat smysl asi u čtvrtiny všech městských lamp - tedy u asi 32 tisíc stožárů veřejného osvětlení.

Úspory, které instalace senzorů přinese, budou samozřejmě závislé na cenách energie. Ty jsou ostatně dalším z důvodů, proč vůbec město o takovémto opatření uvažuje. "Podle všech očekávání cena energie brzy vysoce poroste, obzvláště s koncem jaderných elektráren v Německu v roce 2021," říká Chabr.

Síť by měla sama poznat rozbité lampy a vyslat k nim opraváře 

Současně chce město upravit síť spínacích skříní rozmístěných po městě tak, aby mohl vzniknout skutečně inteligentní dispečink městského osvětlení. Dnes totiž systém funguje tak, že pokud lampa nesvítí, musí to městské firmě hlásit sami obyvatelé Prahy, nebo si poškozeného osvětlení musí všimnout kontrolní vozidlo, které jednotlivé ulice pravidelně projíždí.

Může se tak stát, že jednotlivé stožáry zůstávají potemnělé i několik dní. Cílem je, aby síť sama dokázala poznat, že někde lampa nesvítí, a ohlásila to přímo pracovníkům řídícího střediska.

Všechny zmíněné úpravy se budou provádět postupně, například při výměně kabelů, jenž bude zapotřebí pro vznik více než čtyř tisíců lamp, které dokáží nabíjet elektromobily. Město tím chce reagovat na předpověď, že do roku 2030 bude Prahou jezdit až sto tisíc automobilů na elektrický pohon.

Ke štítkům na lampách přibudou i QR kódy

Poslední drobnou úpravou, kterou město na stožárech městského osvětlení připravuje, je jejich osazení QR kódy. "V tuhle chvíli je to v pilotním projektu. Člověk bude moci v krizové situaci, když nebude vědět, kde přesně je, QR kód naskenovat a odeslat složkám integrovaného záchranného systému a ty ho díky tomu budou schopny okamžitě lokalizovat," říká Chabr. 

QR kódy na lampách doplní číselné štítky, které na lampy původně umístili správci osvětlení, aby zjednodušili evidenci. Postupně však i je začali využívat také záchranáři, kteří mají podrobnou mapu pražského osvětlení i jeho číselných označení. 

Štítky na pražských lampách, které usnadňují záchranářům lokalizaci pacientů.
Štítky na pražských lampách, které usnadňují záchranářům lokalizaci pacientů. | Foto: Jakub Heller

Zdravotníci mají často obtíž s tím, že lidé v nouzi neví, kde přesně se v Praze nachází, a nedokáží místo kolem sebe jednoduše popsat. O to obtížnější je pak komunikace s turisty, kteří se v metropoli vůbec nevyznají. Štítky na lampách takovou konverzaci výrazně zkracují. Stačí operátorovi nadiktovat šestimístné číslo a on hned ví, kam má sanitku, hasičský či policejní vůz poslat.

QR kódy by pak mohlo využívat mnoho dostupných aplikací a celý systém zautomatizovat a ještě urychlit. A to jak pro záchranáře, tak i pro správce a opraváře veřejného osvětlení. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy