Některé nemocnice kupují léky za miliony bez soutěže. Zvyšují tak riziko korupce, varuje sdružení

ČTK ČTK
7. 2. 2017 13:42
Některé nemocnice využívají výjimku ze zákona o veřejných zakázkách a nakupují léky za miliony, aniž by na dodavatele vypsaly soutěž. Podle sdružení Oživení, které na tuto praxi upozornilo, nakoupilo sedm zdravotnických zařízení v posledních šesti měsících bez soutěže léky a zdravotnický materiál za více než půl miliardy korun. Kritici varují, že se tak zvyšuje riziko korupce.
(Ilustrační foto).
(Ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Praha – Sedm zdravotnických zařízení nakoupilo v posledních šesti měsících léky a zdravotnický materiál za více než půl miliardy korun bez soutěže. Vyplývá to ze zjištění sdružení EconLab a Oživení, které v úterý jejich zástupci prezentovali. Podle nich mohou být takové nákupy nehospodárné, protože zařízení nevybírají dodavatele podle nejvýhodnější ceny. Mohou také vytvářet prostor pro korupci. Nemocnice argumentují tím, že používají výjimku ze zákona o veřejných zakázkách.

Zástupci sdružení analyzovali data z registru smluv, který funguje od loňského července a ve kterém jsou zveřejňovány smlouvy nad 50 000 korun bez DPH. Porovnávali je s údaji ve věstníku veřejných zakázek. Z toho vyplynulo, že některá zdravotnická zařízení odebírala od jednoho dodavatele léky nebo zdravotnický materiál za více než dva miliony korun, aniž by ho podle zákona o veřejných zakázkách vybrala ve veřejné soutěži.

Nemocnice v těchto případech podle právníka ze sdružení Oživení Marka Zelenky využívají výjimky v zákoně o veřejných zakázkách, podle které zadavatelé nemusí soutěžit dodávky, pokud je jejich cena proměnlivá. Takový výklad je ale podle Zelenky v tomto případě nesprávný. Nemocnice podle něj mohou ze zkušeností z minulých let odhadnout, kolik léků či materiálu budou zhruba potřebovat. S dodavatelem vybraným ve veřejné soutěži pak mohou uzavřít rámcovou smlouvu.

"Mnohamilionové nákupy léků a zdravotnických potřeb bez soutěže přitom neprobíhají všude. Řádné rámcové smlouvy podle zákona často uzavírají například Fakultní nemocnice Brno nebo Motol, jiné nemocnice však za posledních deset let v soutěži nenakoupily jediný lék," uvedl Jiří Skuhrovec ze spolku EconLab.

Podle organizací hrozí, že tyto nákupy bez soutěže mohou být předražené. Navíc vytvářejí prostor pro korupci a klientelismus, protože není jasné, podle jakého kritéria byl dodavatel vybrán. Organizace proto v minulých dnech požádaly ministerstva zdravotnictví, pro místní rozvoj a také antimonopolní úřad o stanovisko na to, zda mohou nemocnice výjimku ze zákona v těchto případech používat.

 

Právě se děje

Další zprávy